Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gryfon

Wojna Rydza-Śmigłego

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   
W dniu 23.08.2021 o 11:39 AM, Gryfon napisał:

ja wcale nie twierdzę że Ziemkiewicz musi mieć rację, bo przecież w tedy w ogóle nie zakładał bym tego tematu,

 

Boskie.

 

Jak rozumiem, nie twierdzisz, że Ziemkiewicz musi mieć rację, ale twierdzisz, że ma rację? Czy dobrze Cię zrozumiałem?

 

Chętnie porozmawiam na temat, czy Polska mogła uciec przed pułapką II wojny światowej z Tobą, Gryfonie. Natomiast nie będę dyskutować z panem Ziemkiewiczem, a to z tego prostego powodu, że - o ile wiem - nie udziela się on na naszym forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gryfon   
W dniu 1.09.2021 o 8:58 PM, jancet napisał:

Chętnie porozmawiam na temat, czy Polska mogła uciec przed pułapką II wojny światowej z Tobą, Gryfonie.

 

Ok, ale w takim razie proszę o wydzielenie do tego celu osobnego tematu bo ten jest o czymś innym...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
W dniu 9.09.2021 o 12:42 PM, Gryfon napisał:

 

Ok, ale w takim razie proszę o wydzielenie do tego celu osobnego tematu bo ten jest o czymś innym...

 

Nie chodzi o temat, ale o osobę. Z zasady nie dyskutuję z osobami spoza forum. Więc mogę rozmawiać o Twoich poglądach - jeśli je sformułujesz, ale nie z poglądami Ziemkiewicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gryfon   
W dniu 1.09.2021 o 8:58 PM, jancet napisał:

 

Boskie.

 

Jak rozumiem, nie twierdzisz, że Ziemkiewicz musi mieć rację, ale twierdzisz, że ma rację? Czy dobrze Cię zrozumiałem?

Tak jak już pisałem bardzo przekonywujący jest tutaji dla mnie tutaj argumentacja  o bardzo niskich stratach które poniosły obie strony podczas kampanii Wrześniowej. Nie da się tego w żadnym wypadku wytłumaczyć przewagą strony Niemieckiej, bo ta co prawda istniała ale wcale nie była tak duża. Trzeba pamiętać że Wermacht prawdziwą potęga stał się dopiero później i było to możliwe tylko dzięki ogromnym dostawom surowców i żywność które wysłał z ZSRR Stalin, po tym jak zyskał z Niemcami wspólną granicę po trupie II Rzeczpospolitej.

 

Dlatego gdyby Rydz naprawdę przyjął strategię defensywną, to Niemcy musiały by ponieś kilkokrotnie wyższe straty, a walki w Polsce trwały by do Grudnia.
  

Edytowane przez Gryfon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
16 godzin temu, Gryfon napisał:

Tak jak już pisałem bardzo przekonywujący jest tutaji dla mnie tutaj argumentacja  o bardzo niskich stratach które poniosły obie strony podczas kampanii Wrześniowej.

Za jednego zabitego żołnierza Wehrmachtu ginęło pięciu żołnierzy WP. Jeżeli doliczymy do tego zabitą ludność cywilną (np. podczas bombardowania Warszawy), to straty po stronie polskiej nie będą takie małe.

16 godzin temu, Gryfon napisał:

Nie da się tego w żadnym wypadku wytłumaczyć przewagą strony Niemieckiej, bo ta co prawda istniała ale wcale nie była tak duża.

Jasne. 1,2 mln nie w pełni zmobilizowanego wojska vs. 1,85 mln zmobilizowanych przeciwników to w sumie niewielka różnica. I np. tylko jedna niemiecka dywizja pancerna miała więcej czołgów, niż całe WP.

16 godzin temu, Gryfon napisał:

Trzeba pamiętać że Wermacht prawdziwą potęga stał się dopiero później i było to możliwe tylko dzięki ogromnym dostawom surowców i żywność które wysłał z ZSRR Stalin, po tym jak zyskał z Niemcami wspólną granicę po trupie II Rzeczpospolite

Wehrmacht już w 1939 r. liczył 4,5 mln żołnierzy, więc mógł walczyć z dowolnym krajem europejskim.

16 godzin temu, Gryfon napisał:

 

Dlatego gdyby Rydz naprawdę przyjął strategię defensywną, to Niemcy musiały by ponieś kilkokrotnie wyższe straty, a walki w Polsce trwały by do Grudnia.

A Polacy kilkakrotnie większych strat by nie ponieśli ? A ludność cywilna, na terenie zamieszkania której toczyłyby się walki ? Przy takich postępach Wehrmachtu do grudnia utopiłbyś własny kraj we krwi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.