Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Semper

Itinerarium króla Zygmunta III

Rekomendowane odpowiedzi

Semper   

Marek Wrede
Itinerarium króla Zygmunta III
1587-1632

ISBN 978-83-7507-286-0
Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2019
Format B5, 389 s., bibliografia, barwne ilustracje i mapy, indeks geograficzny

 

stosowny link

 

Gdzie jest król, gdy go nie ma w Zamku? Odpowiedzi trzeba szukać w źródłach rękopiśmiennych. Historycy epoki wczesnonowożytnej dość długo nie byli zainteresowani problemami przestrzeni władzy — jeszcze niedawno żaden z elekcyjnych królów Rzeczypospolitej nie miał opracowanego itinerarium. Opublikowanie przez nestora współczesnej itinerarystyki polskiej, prof. Antoniego Gąsiorowskiego, pilotażowych itinerariów dwu ostatnich Jagiellonów oraz korzyści poznawcze z tego wynikające przesądziły o niezbędności takich zestawień dla kolejnych władców. Prace nad nimi autor podjął w 2000 roku. Wydane w 2010 r. Itinerarium króla Stefana Batorego 1576‐1586 i publikowane obecnie Itinerarium króla Zygmunta III 1587‐1632, są próbami przybliżenia czasoprzestrzennych realiów ich panowań i wzbogacenia warsztatu naukowego historyków epoki o nowe narzędzie.

 

itinerarium.jpg

 

Marek Wrede (ur. 1950) ukończył studia historyczne w Uniwersytecie Warszawskim (seminarium prof. Antoniego Mączaka). Pracownik Ośrodka Badań Historycznych Zamku Królewskiego w Warszawie i członek Redakcji „Rocznika Warszawskiego”. Zajmuje się społecznymi i przestrzennymi aspektami funkcjonowania władz Rzeczypospolitej w wiekach XVI i XVII: mobilnością dworu królewskiego, funkcjami i architekturą rezydencji królewskich.

Spis treści

Wstęp

   Koncepcja opracowania, źródła, organizacja zapisu
   Podróże i pobyty: chronologia i uwarunkowania, klasyfikacja, trasy i częstotliwość, defluitacje

Bibliografia

   Źródła rękopiśmienne
   Źródła wydane drukiem
   Literatura
   Kartografia

Itinerarium scriptum

Itineraria picta

Indeks geograficzny

Edytowane przez Semper

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.