Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Thomas Paine i jego stosunek do prostytucji i o kilku szczegółach z jego biografii

Rekomendowane odpowiedzi

euklides   
W dniu 6.05.2020 o 4:58 PM, secesjonista napisał:

(...)

Co by nie wyczytał z tego fragmentu euklides, jedno jest jasne - nie ma w nim nic co by dało asumpt do stwierdzenia że stosunek Paine'a do prostytucji był pobłażliwy. Dyskredytuje w nim swych przeciwników politycznych stwierdzając, że w pewnych okręgach gdzie szczególnie kwitła ta profesja zyskiwali oni więcej przychylnych głosów. I tyle.

(...)

Jak dla mnie to może euklides nawet dojść do katarów i monofizytów, bo i tak zawsze zawsze u niego dywagacje teologiczne na tym się kończą.

 

Tyle że nie jest to forum teologiczne a historia potrafi dać pewne wskazówki indukcyjnie jak to ujął nasz Konieczny. Zatem proponowałbym prześledzić trochę historię Filadelfii. W XVIII wieku było to miasto na wskroś kwakierskie, zresztą jak cała Pensylwania. Ok. 1840 roku pojawił się tam nijaki Joseph Smith i zaczął głosić prawdy Kościoła Mormońskiego (upraszczam bo sprawa jest dość skomplikowana) który sam stworzył. Kwakrzy dzielnie mu w tym pomagali. I co wyszło? W niedługim czasie pensylwańscy kwakrzy stali się mormonami. Tych zaś o jakieś seksualne zahamowania podejrzewać chyba nie można. Zresztą te księgi mormońskie na których opierał swe kazania Joseph Smith były w Filadelfii już za czasów kwakierskich. Przecież nie jest chyba możliwym żeby kwakrzy w ciągu kilku lat zmienili swoje poglądy na seks i ni z tego ni z owego stali się mormonami. Po prosu wyszło szydło z worka i tyle.   

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zmartwię euklidesa ale jego objaśnienia o mormonach nic do rzeczy nie mają. Skoro euklidesowi trudno jest pojąć zawiłości teologiczne to po co je nam próbuje objaśnić, w dodatku błędnie? To jakaś nowa metoda argumentacji: nie znam się ale wam to objaśnię...?  Oto euklides objaśnia nam etykę Paine'a wydarzeniami mającymi miejsce w trzydzieści lat po jego śmierci. Tak poza tym, ówcześni mormoni nie byli rozpasaną seksualnie grupą religijną. Część kwakrów została mormonami, gdzieś indziej część kalwinów przeszła do metodystów, a gdzieś indziej i w innych czasach naczelny rabin pewnej europejskiej stolicy przeszedł na katolicyzm, co z tego wynika? Nic, poza zanotowaniem indywidualnych decyzji.

Jeśli zna euklides jakiegoś badacza, który twierdzi, że pomiędzy angielskimi kwakrami z XVIII wieku a hugenotami istnieje związek to proszę nam go przywołać i pokazać na czym ten związek polegał, bo cóż nam po opinii osoby która sama deklaruje, że się nie zna na temacie w którym się tak obszernie wypowiada? Poza tym to nie kwestia teologiczna a obyczajowa, a ja nie znam kogokolwiek kto by twierdził by ówcześni kwakrzy mieli być grupą religijną o dużej swobodzie seksualnej, bądź tolerancji w tym zakresie. A euklides zna?

 

W dniu 7.05.2020 o 5:47 PM, euklides napisał:

a historia potrafi dać pewne wskazówki indukcyjnie jak to ujął nasz Konieczny

 

Ja tam nie wiem jakie wskazówki indukcyjne daje euklidesowi historia, powtórzę bez indukcji. Metoda euklidesa, który tak często nam przypomina, że jest to forum historyczne, po czym na ogół następuje u niego pisanie na zupełnie inny temat i próba jego rozmydlenia bo zadano mu pytania weryfikujące negatywnie jego wiedzę, polega na stosowaniu metod nieznanym historykom. W tym temacie euklides zaproponował nam w ramach forum historycznego: błędne odczytanie cudzych tekstów i tworzenie wokół pewnej daty teorii, po czym się okazuje, że data jest nieprawidłowa. Mamy interpretację anglojęzycznych tekstów poprzez osobę która nie zna angielskiego. Mamy interpretację publikacji, których euklides nie przeczytał. Mamy zakwestionowanie polskiego tłumaczenia angielskiego tytułu i wskazówkę translatorską, że teksty angielskie trzeba tłumaczyć na francuski by zrozumieć ich sens. Podejrzewam, że Feliks Koneczny niekoniecznie zgodziłby się firmować swą osobą tego rodzaju metodykę.

Paine był kwakrem rozwiązłym seksualnie tak samo jak autor "O wielości cywilzacyj" był Koniecznym...

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
13 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

Jeśli zna euklides jakiegoś badacza, który twierdzi, że pomiędzy angielskimi kwakrami z XVIII wieku a hugenotami istnieje związek to proszę nam go przywołać i pokazać na czym ten związek polegał, bo cóż nam po opinii osoby która sama deklaruje, że się nie zna na temacie w którym się tak obszernie wypowiada?

(...)

 

Niedługo to Szanowny Secesjonista zacznie mnie wypytywać o to kto stwierdził że w przewodzie miedzianym płynie prąd i domagać się cytatów. Dla mnie pewne rzeczy wydają się tak oczywiste że trudno mi nawet powiedzieć skąd o tym wiem, tym bardziej że wzmianki o tym mówiące spotyka się co rusz. Można sobie na przykład wystukać Puritanisme i mamy 

Le puritanisme est un courant spirituel du calvinisme qui désirait « purifier » l'Église ... Différentes tendances puritaines apparurent, parmi lesquelles seul le groupe des quakers connut une prospérité durable.
 
Co tu więcej trzeba? 
 
13 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

Część kwakrów została mormonami, gdzieś indziej część kalwinów przeszła do metodystów, a gdzieś indziej i w innych czasach naczelny rabin pewnej europejskiej stolicy przeszedł na katolicyzm, co z tego wynika? Nic, poza zanotowaniem indywidualnych decyzji.

(...)

 

Zwracam uwagę że zwrot "Część kwakrów została mormonami" jest w liczbie mnogiej i nie jest to żadna indywidualna decyzja a Filadelfia w XVIII wieku nie była takim sobie zwykłym miastem ale ośrodkiem kwakrów. Twórcy mormonizmu korzystali z tamtejszych ksiąg religijnych a kwakierscy dostojnicy popierali głoszenie mormońskich prawd. 

 

13 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

Paine był kwakrem rozwiązłym seksualnie... 

 

Nigdzie nie twierdziłem że Paine był rozwiązłym seksualnie, tylko że z racji tego że był kwakrem mógł mieć pobłażliwy stosunek do profesji która przykuła naszą uwagę.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.05.2020 o 11:41 AM, euklides napisał:

Można sobie na przykład wystukać Puritanisme i mamy

 

I gdzie z tego "wystukania" wynika związek kwakrów z hugenotami i stosunek kwakrów do prostytucji, czy ogólniej: do swobody seksualnej?

Wedle mnie - nigdzie. W tej definicji z Wikipedii stwierdzono jedynie, że kwakrzy byli purytanami. A euklides manipule tekstem by wykazać związek: kwakrzy - purytanie- kalwini - hugenoci. Nieco naciągane...

 

W dniu 9.05.2020 o 11:41 AM, euklides napisał:

Zwracam uwagę że zwrot "Część kwakrów została mormonami" jest w liczbie mnogiej i nie jest to żadna indywidualna decyzja a Filadelfia w XVIII wieku nie była takim sobie zwykłym miastem ale ośrodkiem kwakrów. Twórcy mormonizmu korzystali z tamtejszych ksiąg religijnych

 

Jakich ksiąg?

 

W dniu 9.05.2020 o 11:41 AM, euklides napisał:

Niedługo to Szanowny Secesjonista zacznie mnie wypytywać o to kto stwierdził że w przewodzie miedzianym płynie prąd i domagać się cytatów.

 

Nie wiem jak we Francji, ale na ogół w całym świecie jak coś się stwierdza na polu badań historycznych to popiera się to tekstami źródłowymi i opracowaniami historyków, w to miejsce euklides proponuje nam nową metodę: nie czytałem, nie znam, ale wiem i wystukałem...

 

W dniu 9.05.2020 o 11:41 AM, euklides napisał:

Dla mnie pewne rzeczy wydają się tak oczywiste że trudno mi nawet powiedzieć skąd o tym wiem

 

Faktycznie, większość rewelacji euklidesa jest oczywistymi tylko dlań, a że nie wie: skąd, to już ustaliliśmy - wymyśla sobie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.05.2020 o 5:47 PM, euklides napisał:

Zatem proponowałbym prześledzić trochę historię Filadelfii. W XVIII wieku było to miasto na wskroś kwakierskie, zresztą jak cała Pensylwania. Ok. 1840 roku pojawił się tam nijaki Joseph Smith i zaczął głosić prawdy Kościoła Mormońskiego (upraszczam bo sprawa jest dość skomplikowana)

 

Faktycznie kwestia jest skomplikowana bo ani oficjalne annały tego kościoła ani opracowania historyków nic nie wspominają o tym by J. Smith przebywał w Pensylwanii w 1840 roku jak i nawet pod koniec lat trzydziestych. Możemy poznać zatem źródło wiedzy euklidesa o tym głoszeniu około 1840 roku prawd tego kościoła w tym stanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
3 godziny temu, secesjonista napisał:

Faktycznie kwestia jest skomplikowana bo ani oficjalne annały tego kościoła ani opracowania historyków nic nie wspominają o tym by J. Smith przebywał w Pensylwanii w 1840 roku jak i nawet pod koniec lat trzydziestych. 

(...)

 

Może to jacyś niedouczeni historycy a co do annałów kościoła to te chyba coś mówią, chodzi o Church News. Proponowałbym wystukać frazę "Church as rich history in Philadelphia - Church News". Tam pisze wyraźnie że w 1839 roku Joseph Smith założył w Filadelfii pierwszą gminę mormońską. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano jak to z annałami tego kościoła, bywa różnie, i wedle tych annałów była to incydentalna wizyta (choć zakończona powstaniem kolejnej struktury kościoła) i trudno mówić o wpływie tego proroka na sytuację w mieście. Zważywszy że wedle informacji podanych przez stronę mormońską na początku lat czterdziestych XIX w. skupisko w Filadelfii było największym na wschodnim wybrzeżu, i to największe skupisko nie potrafiło zdobyć się na wyświęcenie świątyni do 1938 roku. To o jakim wpływie mowa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.