Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Rozkloszowane spodnie, wzór kołnierza golfa marynarskiego i ogólnie o specyfice tradycyjnych ubiorów marynarskich i rybackich

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie możliwe... ale tak pobieżnie przejrzałem różne fotografie i obrazy z XIX wieku, i o ile można na się na nich czegoś dopatrzeć to nic nie wskazuje na to by sam "kołnierz" mógł służyć do takiej identyfikacji. Są one na ogół gładkie bądź w proste słupki, zatem jeśli już to może raczej chodziło o wzór na części okrywającej tors?

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, na ogół wyróżnia się swetry pochodzące z: Guernsey (nazywane: fishermen's guernsey, gansey), Argyl i Fair Isle. 

Fair Isle to mała wysepka na południowym skraju Wysp Szetlandzkich, znana jako prężny ośrodek gdzie wytwarza się wzorzyste swetry. Problem w tym, że zaczęto je tam wytwarzać dopiero około lat pięćdziesiątych XIX wieku (a kiedy toczy się akcja w tym kryminale?) po tym jak załamało się na wyspie wytwarzanie pończoch i w niemal stu procentach przeznaczone były one na "export". Zatem wątpliwe jest by stosowane tam wzory mogły mieć taką funkcję identyfikacyjną. Pochodzące z tej wyspy (a z czasem i z innych wysp szetlandzkich) swetry z karczkiem w typie islandzkim - "Shetland yoke sweater", zaczęto wytwarzać dopiero w połowie 1900 roku, zatem też odpadają.

Niby mogły pasować swetry z Argyl, mają one we wzorach diamenty powstałe z przekształconej szkockiej kraty, ale to wzornictwo wywodzi się nie ze szkockich kiltów a z pończoch, wątpię czy po tej części garderoby można było rozpoznać do jakiego klanu ktoś należał.

Pozostaje jeszcze wyspa Guernsey i jej produkty. Warto zauważyć, że tak naprawdę to tylko na tej wyspie wytwarzano specjalne swetry dla rybaków (miały np. krótsze rękawy niż w innych swetrach, tak by nie ulegały zamoczeniu). Ponoć niektóre z tych swetrów miały specjalne wzory pozwalające na identyfikację osoby go noszącej, choć na grupowych zdjęciach które widziałem to te swetry wyglądały podobnie.

"Guernseys worked to bring communities together where women would gather (often by the docks) and work on their sweaters. Certain stitch patterns were guarded from family to family and from town to town. It is said that the patterns in the fishermen’s guernsey were used to identify a body if a person was lost at sea and washed up on shore".

/G.A. Lambert "The Taxonomy of Sweater Structures and Their Origins", praca magisterska złożona na  North Carolina State University, Releigh 2002, s. 45/

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Dokładne daty nie padają, ale bazując na raz po raz przywoływanych wspomnieniach bohaterów, akcja toczy się kilka lat po wojnie krymskiej.

 

Co do golfów: rzeczywiście, szukając pobieżnie w necie, nie natknąłem się na kołnierze.

 

Ale, ziarno prawdy zdaje się tkwić na pewno we wzorach swetrów. Doszukałem się strony poświęconej swetrom z irlandzkich Wysp Aran.

Z opisu historii swetrów na stronie wynika, że rzeczywiście – wzory swetrów były zastrzeżone dla poszczególnych klanów i służyły kolejnym pokoleniom rybaków, a ich funkcją była m.in. identyfikacja. Również ciał wyrzuconych przez morze na brzeg. Znalazłem nawet zakładkę z tabelą przyporządkowującą poszczególne wzory poszczególnym klanom i ich herbom. Heraldycznie też niewątpliwie ciekawa sprawa.

Tabela klanów i wzorów.

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.07.2019 o 3:10 PM, jakober napisał:

Ale, ziarno prawdy zdaje się tkwić na pewno we wzorach swetrów. Doszukałem się strony poświęconej swetrom z irlandzkich Wysp Aran

 

Mhm... tabela jest jak najbardziej prawdziwą, ale już opowieści o kilkusetletniej tradycji swetrów na tej wyspie, i że w przeszłości wzory na nich umieszczane miały służyć identyfikacji - to bujdy. Wedle raportów z XIX wieku na tej wyspie nikt wówczas nie wyrabiał swetrów (czy golfów). Pierwsze pojedyncze swetry pojawiły się w sprzedaży za sprawą Muriela Gahana (założyciela m.in. Irish Homespun Society) około 1935 roku w jego sklepie The Country Shop. Pojawienie się indywidualnych wzorów rodzinnych nastąpiło dopiero potem gdy zaczął rosnąć popyt na te wytwory. A opowieści o identyfikacji to zabieg marketingowy i częściowo polityczny.

Omówienie tego mitu w wersji publicystycznej :

www.irishcultureandcustoms.com - Bridget Haggerty "Aran Isle Sweaters - how a dropped stich gave rise to a popular myth".

I w wersji bardziej naukowej:

www.academia.edu - Siún Carden "Cable Crossings: The Aran jumper as Myth and merchandise", "Costume", Vol. 48, no 2, 2014.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Czyli mit swetrów z Wysp Aran obalony...

I, zasadniczo, swetra jako "identyfikatora" też..

Poza może przypadkami, gdzie matka czy żona rybaka, jako autorka swetra, swoje dzieło mogła rozpoznać.. No ale to nie rola przypisana swetrowi.

Mam nadzieję, że chociaż herby na przywołanej przeze mnie stronie są prawdziwe:huh:

 

Ale tak wertując strony, ciekawą jawi się rzeczywiście historia swetrów "guernsey".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.