Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Rozkloszowane spodnie, wzór kołnierza golfa marynarskiego i ogólnie o specyfice tradycyjnych ubiorów marynarskich i rybackich

Recommended Posts

To od dawna mnie nurtowało, jako że nie znoszę by coś mi się "majtało" czy "furkotało" wokół kostek. Skąd u marynarzy taki rozkloszowany krój spodni?

Interesuje mnie głównie aspekt wojskowy, zatem: kiedy i gdzie takie spodnie stały się obowiązującymi? Piraci w ikonografii zazwyczaj są w spodniach... mocno obciętych, ale to może być wpływ klimatu.

A jak to wyglądało w różnych armiach na przestrzeni wieków?

W całkiem popularnym i rozrywkowym nieco programie usłyszałem, że miało to ułatwiać zrzucenie spodni w przypadkach wypadnięcia za burtę (to było przeświadczenie żołnierza marynarki z II wojny światowej).

A jak to wygląda w ujęciu nieco bardziej "naukowym"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem kierunek poszukiwań powinien być nieco inny... choć to tylko moje dywagacje.

Zauważył bym, że te szerokie spodnie pochodzą z czasów statków i okrętów żaglowych, a jednocześnie na rysunkach i obrazach widać, że oficerowie i żołnierze służący na okrętach nie mają przesadnie szerokich spodni, wręcz są one "tradycyjne" w danej epoce (a wodzie mógł znaleźć się każdy, szczególnie w walce). Natomiast marynarze mają różnorodne, lecz zasadniczo spodnie dość luźne i z szerokimi nogawkami - czy aby nie było to związane z pracą na masztach żaglowców? Przecież materiały były wówczas płócienne, raczej mało elastyczne - a marynarze musieli sprawnie wspinać się na maszty po sznurowych "kratownicach" czy drabinach (nie wiem jaka jest fachowa nazwa?). W tym przypadku raczej niezbyt to wygodne gdy spodnie byłyby wąskie... po prostu utrudniałyby ruchy i obniżały sprawność przy pracy. Moim zdaniem to był główny powód takiego, a nie innego kroju spodki i ich "luźności"... a potem gdy zaniknęły żaglowce, to już w grę mogła wchodzić po prostu tradycja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

musieli sprawnie wspinać się na maszty

Ale do tego wcale nie są potrzebne aż tak szerokie spodnie a najlepiej nadają się krótkie.

Nie wiem, napisałem to, co wyczytałem u Borchardta, on pisał, że szerokie spodnie są po to, by je zdjąć jak się wpadnie do wody, góra jest wąska, bo ma zostać.

A, i nie chodziło tu o jakieś kąpiele tylko o dłuższe przebywanie w wodzie np. statek zatonął.

Może trzeba zapytać gregskiego...

Edited by Capricornus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krótkie spodnie - nie są jednak tak komfortowe w zimniejszych klimatach.

Zdaniem Grzegorza Matogi z ORP "Błyskawica" (artykuł w "Polsce Zbrojnej" pt. "Latający Holender pije słodką wodę"), jaki i prof. Waldemara Ossowskiego z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (tekst: "Wrak W-32 pozostałości angielskiego statku 'General Carleton'") miało to ułatwiać podwinięcie nogawek przy opuszczaniu szalupy.

A tu rys historyczny zaczerpnięty z angielskiej Wiki:

"In the early 19th century, when a standardized uniform did not yet exist in the U.S Navy, some sailors adopted a style of wide trousers ending in bell-shaped cuffs. In 1813, one of the first recorded descriptions of sailors' uniforms, written by Commodore Stephen Decatur, noted that the men on the frigates United States and Macedonia were wearing "glazed canvas hats with stiff brims, decked with streamers of ribbon, blue jackets buttoned loosely over waistcoats, and blue trousers with bell bottoms."

The British Royal Navy had often been a leader in nautical fashion, but bell-bottoms did not become part of the standard uniform until the mid-19th century. These "bell-bottoms" were often just very wide-legged trousers, rather than shaped trousers that flared below the knee. They continued in use as a distinctive feature of the RN rating's "square rig" uniform until replaced by more conventionally flared trousers in 1977".
/hasło: Bell-bottoms (or flares)/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krótkie spodnie - nie są jednak tak komfortowe w zimniejszych klimatach.

Na modę nie poradzisz. Mężczyźni dosyć długo chodzili w krótkich spodniach niezależnie od klimatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapomniałem tam wstawić emotikon, to miało być w żartobliwym tonie.

Zastanawia mnie jedno, te informacje z Wiki. Czy chodzi tylko o pewien "model" spodni czy o pierwowzór kroju rozkloszowanego (dla marynarzy)?

Gdyby przyjąć objaśnienia wspomnianych przeze mnie osób, to czemu innym zamoczenie nogawek aż tak nie przeszkadzało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale do tego wcale nie są potrzebne aż tak szerokie spodnie a najlepiej nadają się krótkie.

Tyle, że nie zawsze, a może i zwykle statki czy okręty nie pływały w tropikach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To dodajmy, że Francuzi nazywali je: "patte d'éléphant" czyli "noga słonia". Znalazłem też kolejną próbę objaśnienia, wedle notki na francuskiej Wiki miały one ułatwiać wypłynięcie:

"En cas de naufrage, en effet, les larges échancrures aux pieds des pantalons, favorisaient le passage de la colonne d'air au moment du plongeon debout à partir du navire en perdition, de façon a les gonfler et à constituer une aide à la flottaison".

/hasło: "Pantalon à pattes d'éléphant"/

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Rzeczywiście Borchardt wspomina o możliwości szybkiego ich zrzucenia.

​Osobiście wątpię w tą opowieść. Gdyby chodziło o łatwość pozbycia się portek to od góry miałyby one od góry również "bryczesowaty" krój.

Moim zdaniem chodziło o łatwość ich podwijania. Dużo prac porządkowych wykonywano w obecności wody. Możliwości wysuszenia bywały problematyczne. Tak więc by ochronić nogawki przed zamoczeniem robiono je tak szerokie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak już tytułem uzupełnienia, spoza sfery nautycznej, w Niemczech tego typu rozszerzane spodnie (: Schlaghose) były strojem stolarzy, zarówno roboczym jak i tym odświętnym stosowanym przez cechy. Miały one zabezpieczać przed dostawaniem się do butów trocin i wiórów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno w książkach, których współautorem był komandor Eugeniusz Koczorowski ("Zwyczaje i ceremoniał morski" oraz "Ceremoniał morski i etykieta jachtowa") był rozdział (podrozdział) o spodniach marynarskich. Mam tą pierwszą książkę i kiedyś bardzo lubiłem do niej wracać, ale niestety, z czasem trafiła gdzieś tam do piwnicy. I tam sobie czeka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Przy okazji tematu o kroju spodni spodni marynarskich pozwolę sobie zadać pytanie na temat innej części garderoby marynarzy - pasiastej (biało - granatowej) koszulki, zwanej "bosmanką - dlaczego akurat ten wzór tak upowszechnił się wśród braci marynarskiej, i jest tak popularny na całym Świecie ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
jakober   

Czytając pewien kryminał, którego historia toczy się w londyńskich  Dokach w połowie XIX wieku, natknąłem się na informację, że sweter/golf noszony przez marynarzy (przy czym nie do końca z opisu wynika, czy chodzi o wszystkich marynarzy, czy tylko o bosmanów) miał konkretne znaczenie i funkcję (poza tym, że odziewał i chronił przed pogodą).

Istotny miał być mianowicie wzór kołnierza, który miał świadczyć o przynależności do tego czy innego klanu. Jego praktczną funkcją miałoby być to, że w przypadku topielca, gdy ciała nie można już było rozpoznać, po kołnierzu golfa właśnie można było jeszcze zidentyfikować człowieka lub przynajmniej jego przynalezność rodzinną / klanową.

 

Czy ktoś z was się z taką informacją zetknął i może więcej opowiedzieć?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.