Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Literatura w II RP

Recommended Posts

Jest temat o poezji tym bardziej winien być o literaturze tym bardziej, że dorobek pisarzy w okresie II RP jest niebagatelny.

Wystarczy wymienić takie tytuły jak:

Cudzoziemka - powieść Marii Kuncewiczowej.

Noce i dnie – powieść Marii Dąbrowskiej.

Ferdydurke - powieść Witolda Gombrowicza.

Sklepy cynamonowe - zbiór opowiadań Brunona Schulza.

i wreszcie jedna z najlepszych lektura jaką czytałem w okresie szkolnym, a mianowicie:

Granica - powieść Zofii Nałkowskiej.

Do tego jeszcze z pewnością trzeba dodać wiele innych książek, o których teraz zapomniałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Z lektur szkolnych to jeszcze Przedwiośnie Stefana Żeromskiego można wymienić.

Mi osobiście bardzo spodobała się Cudzoziemka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznam się, że Cudzoziemki nie czytałem, ale też chyba nie musiałem, była dla chętnych natomiast rozpoczynając lekturę Granicy nie spodziewałem się tak pasjonującej lektury. Psychologiczniej bym powiedział i z fajnym pomysłem - retrospektywność. Do tego porusza istotne problemy społeczne okresu, w którym tworzyła autorka. Z Nocy i Dni z tego, co pamiętam był całkiem niezły film/serial z piękną muzyką?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   
Z Nocy i Dni z tego, co pamiętam był całkiem niezły film/serial z piękną muzyką?

Muzyka wspaniała- walc Haliny Kunickiej Od nocy do nocy- http://www.wrzuta.pl/audio/vevl6Zyx22/ .

Co do Granicy to muszę powiedzieć, że doszłam do połowy, bo mi się czas skończył:D. Ogólnie oceniam te książki jako dobre, najmniej podobało mi się Przedwiośnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Odnośnie powieści psychologicznych- szkoda, że nie przeczytałeś Cudzoziemki, bo to jest dopiero powieść psychologiczna, dużo lepsza od Granicy :D (chociaż pewnie i to jest kwestią gustu).

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Z lektur szkolnych to jeszcze Przedwiośnie Stefana Żeromskiego można wymienić.

Och - twórczość p. Stefana jest cudowna. Przez wiele lat mieszkałem na stancji w Nałęczowie po sąsiedzku (przez płot) z jego "chatką". Być może tak nasiąkłem bezosobową aurą pisarza, iż zamiast czytać wzmiankowaną lekturę - "Przedwiosnie" wziąłem się za drukowaną na łamach warszawskiej "Nowej Gazety" - od września 1906 do lutego 1908 - powieść pt. "Dzieje Grzechu", która stała się skandalem literackim epoki. Oj nieładnie, panie Stefanie :D - młodzi ludzie nie znali Pana od tej strony ....

Czytałem też "Pamiętniki Pani Hanki" (Dołęgi - Mostowicza?), czy "Zmory" Zegadłowicza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 10.01.2009 o 8:33 PM, Jarpen Zigrin napisał:

(...) natomiast rozpoczynając lekturę Granicy nie spodziewałem się tak pasjonującej lektury. Psychologiczniej bym powiedział i z fajnym pomysłem - retrospektywność. Do tego porusza istotne problemy społeczne okresu, w którym tworzyła autorka

 

To ciekawe, bo niektórzy recenzenci z czasów PRL (z GUKPPiW), nic takiego nie zauważyli. Renata Światycka w swej recenzji z 1950 r. (na podstawie wydania z 1948 r.) skonstatowała, że jedynym tematem "Granicy" jest... oskarżenie sanacji. :mellow:

O losach przedwojennych pisarek w czasach PRL:

E. Paczoska "Na strychu i po kątach. Pisarki międzywojenne w cieniu PRL-u. (Rekonesans)", w: "(Nie)ciekawa epoka? Literatura i PRL", pod red. H. Gosk.

 

W dniu 10.01.2009 o 8:43 PM, dzionga napisał:

Odnośnie powieści psychologicznych- szkoda, że nie przeczytałeś Cudzoziemki, bo to jest dopiero powieść psychologiczna

 

Z "Cudzoziemką" dziwnie się działo podczas drugiej wojny światowej, pisarka wówczas udała się do Anglii, gdzie po wielkich perturbacjach z tłumaczeniem (Kuncewiczowa miała duże obiekcje do pierwszego tłumacza - prof. Bernarda Masseya) udało się tam wydać tę książkę w połowie 1944 r. w wydawnictwie "Hutchinson" (ostatecznie w tłumaczeniu Margaret Storm Jameson). Nie udało się wydać tej książki we Francji, o co początkowo zabiegało wydawnictwo "Corrêa". Za to włoskie wydawnictwo "Mondadori" wydało tę powieść w: 1939, 1940, 1941 i 1942 r. (licząc tylko okres wojny).

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 11.01.2009 o 6:53 AM, ciekawy napisał:

Och - twórczość p. Stefana jest cudowna. Przez wiele lat mieszkałem na stancji w Nałęczowie po sąsiedzku (przez płot) z jego "chatką". Być może tak nasiąkłem bezosobową aurą pisarza, iż zamiast czytać wzmiankowaną lekturę - "Przedwiosnie" wziąłem się za drukowaną na łamach warszawskiej "Nowej Gazety" - od września 1906 do lutego 1908 - powieść pt. "Dzieje Grzechu"

 

Cóż... o pojawieniu się tej powieści we wrześniu 1906 na łamach tej gazety można poczytać na różnych stronach internetowych, choćby: kulturatka.pl, filmpolski.pl a nawet culture.pl (prowadzoną przez Instytut Adama Mickiewicza - "narodową instytucję kultury"), tyle że nic takiego we wrześniu nie miało miejsca.

Co prawda w numerze 424 z 16 września 1906 r. zamieszczono anons w którym informowano: "Zaraz po ukończeniu idylli "Nad Wisłą" Feliksa Jabłczyńskiego, 'Nowa Gazeta' rozpocznie w odcinku jeszcze w bieżącym miesiącu [podkreślenie w oryg. - secesjonista] druk powieści Stefana Żeromskiego p.t. 'Dzieje grzechu'", tylko potem właściciel gazety miał problemy prawne z tytułem "Nowej...", stąd kolejny numer "Nowej Gazety" pojawił się dopiero... w maju 1907 roku (sygnowany jako nr 1 (200), z 2 maja 1907). Te prawnicze perturbacje wokół tytułu sprawiły, że wydawcy powołali do życia zastępcze pismo "Ludzkość" (numer 1 ukazał się 18 września 1906 r.), i właśnie w tym piśmie pojawił się pierwsze odcinki "Dziejów grzechu" (od numeru 25 z 2 października 1906 r.). Można zatem napisać, że tę powieść pierwotnie drukowano w "Nowej Gazecie" w 1906 roku (pomijam odrębny i późniejszy druk z 1907 r. na łamach "Nowej Reformy"), choć poprawniej by było uwzględnić że miało to miejsce na łamach tego "klonu", tak jak uwzględniają to co bardziej skrupulatni autorzy opracowań (patrz - poniżej na podane na końcu przykłady). O tym zamieszaniu informowano czytelników we wspomnianym majowym numerze wznowionej "Nowej Gazety": "Od dziś wznawiamy pod poprzednią Redakcyą (...) wydawnictwo 'Nowej Gazety' która odtąd będzie dostarczana wszystkim prenumeratorom 'Ludzkości' zamiast tejże. Odzyskawszy prawo wydawania 'Nowej Gazety' (...) Dalszy ciąg powieści drukowanych dotychczas w 'Ludzkości", a mianowicie 'Dzieje grzechu' Stefana Żeromskiego oraz 'Próżność' Braci Margueritte'ów pomieszczać będziemy w odcinkach 'Nowej Gazety'".

Nie można jednak napisać, że: we wrześniu, bo tak czy inaczej miało to miejsce w październiku.

 

"Pisane w latach 1904-1907 i publikowane, od października 1906 do lutego 1908 roku, w warszawskim dzienniku 'Nowa Gazet'...".
/J. Słodowski "'Dzieje grzechu' - historia adaptacji filmowych", w: "Żeromski na ekranie" red. J. Pacławski, Kielce 1997, s. 33/

 

"1906
22.04.1906” Gazeta Wileńska” ( nr 43) – proza poetycka „ Zemsta jest moją…”
( przedruk w „ Krytyce”)
05. 1906– „ Powieść o Udałym Walgierzu” 
02.10. 1906- 22.02.1908 – na łamach „ Nowej Gazety” zaczynają ukazywać się „Dzieje grzechu”
".
/"Stefan Żeromski - utwory"; kalendarium stworzone przez kieleckie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego; dostępne na stronie: mnki.pl/

 

"Powieść Żeromskiego drukowała najpierw w odcinkach „Nowa Gazeta” (od października 1906do lutego 1908). W 1908 roku ukazało się jej wydanie książkowe".
/E. Wiącek "Niemoralny moralista w młodopolskiej masce.Wokół 'Dziejów grzechu' Waleriana Borowczyka", w: "Ciało i seksualność w kinie polskim" red. S. Jagielski, A. Morstin-Popławska, Kraków 2009, s. 241 przyp. 18/

 

"Żeromski rozpoczął pisanie Dziejów grzechu w  maju 1904 podczas rocznego pobytu w Zakopanem, gdzie regularnie spotykał się z Edwardem Abramowskim, jednym z głównych ideologów polskiego socjalizmu i rozmawiał z nim o powstającej powieści, która zaczyna się ukazywać w październiku 1906 roku na łamach „Nowej Gazety”. Mimo że odcinki są już publikowane, pisarz wciąż intensywnie pracuje nad utworem".
/L. Magnone "Ewa Pobratyńska", w: "… czterdzieści i cztery. Figury literackie. Nowy kanon, czerwony" oprac. zbior. M. Rudaś-Grodzka, B. Smoleń, K. Nadana-Sokołowska et al., Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2016, s. 163/

 

"'Dzieje grzechu' pojawiają się nieomal dokładnie w połowie drogi twórczej Stefana Żeromskiego . Początki pracy nad powieścią sięgają maja 1904 roku. W październiku 1906 utwór zaczął ukazywać się w warszawskiej 'Nowej Gazecie'".
/"Lektury polonistyczne", T. II "Od realizmu do preekspresjonizmu" red. G. Matuszek, Kraków 2001, b.p. ed. elektron./

 

"Drugiego października 1906 r . warszawski dziennik „ Nowa Gazeta " zaczyna publikować 'Dzieje grzechu' , nad którymi autor wciąż intensywnie pracuje".
/"Klucze do Żeromskiego" red. K. Stępnik, Lublin 2003, s. 81/ 

 

"2 października zaczynają się ukazywać 'Dzieje grzechu' w warszawskim dzienniku „Nowa Gazeta'(pismo przejściowo nazywało się 'Ludzkość)".
/S. Eile, S. Kasztelowicz "Stefan Żeromski. Kalendarz życia i twórczości" Kraków 1976, b.p. ed. elektron./

 

"Od stycznia do listopada 1906 oraz od maja 1907 do 1919 pismo nosiło tytuł 'Nowa Gazeta'. 'Dzieje grzechu' ukazywały się w odcinkach w „Ludzkości" od listopada 1906...".
/S. Brzozowski "Listy" oprac. M. Sroka Kraków 1970, s. 333/

 

"'Dzieje grzechu'. 
Dwutomowa powieść drukowana była najpierw w warszawskiej 'Nowej Gazecie' (pismo przejściowo nazywało się 'Ludzkość') od 1906 do 1908 r., a następnie wyszło jej pierwsze wydanie książkowe (Wwa 1908)
".
/J. Kądziela "Stefan Żeromski, 1864-1925. Poradnik bibliograficzny", Biblioteka Narodowa Instytut Bibliograficzny, Warszawa 1964, s. 28/

 

"40. 'Dzieje grzechu'. Powieść. T. 1*2. 'Ludzkość' 1906  nr 25 - 1907 nr 198, cd. 'Nowa Gazeta' 197 nr 1-400 (z przerwami), dokończenie w dodatkach dla prenumeratorów (do 22 II 1908)".
/hasło "Żeromski" oprac. M. Witkowski, W. Albrecht-Szymanowska; w: "Dawni pisarze polscy. Od początków piśmiennictwa do Młodej Polski. Przewodnik biograficzny i bibliograficzny", oprac. J. Maciejewski  et al., T. 5 (U-Ż), Fundacja Akademia Humanistyczna, Warszawa 2004, s. 209/.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.