Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
saturn

Wytyczne Wehrmachtu do traktowania armii sojuszniczych na froncie wschodnim

Recommended Posts

saturn   

Cytat z książki Tadeusza Konieckiego - "Stalingrad" - 

Cytuj

Duże kłopoty sprawiali Niemcom Włosi. Obronę 8 armii włoskiej wzmacniał - jak już wspomniano - niemiecki XXIX korpus armijny. Sztab korpusu wydał okólnik dla oficerów łącznikowych, w którym pouczał: "Musicie traktować ich grzecznie. Niezbędna jest polityczna i psychologiczna wyrozumiałość... Klimat i środowisko Włoch powodują, że włoscy żołnierze różnią się od niemieckich - z jednej strony są mniej wytrzymali, z drugiej bardziej wybuchowi. Nie powinniście być wyniośli wobec Włochów, którzy nie bacząc na ciężkie warunki odważnie przybyli by Wam pomóc. Nie obrażajcie ich, nie bądźcie brutalni, nie prowokujcie."

W innym opracowaniu wyczytałem, że na wiosnę 1944 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium Rumunii wobec częstego panicznego zachowania wojsk rumuńskich na  (zwłaszcza na widok sowieckich czołgów) , oraz masowych dezercji, sztab Niemieckiej  Grupy Armii Południowej zalecał "uspokojanie" wszelkimi sposobami wojsk sojuszniczych, jak i stosowanie ćwiczeń fizycznych, mających podnieść ducha bojowego u Rumunów. 

Znane są inne przykłady wpływania wojsk niemieckich na sojuszników?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.