Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jakober

Gra o ropę naftową w czasie II wojny światowej

Rekomendowane odpowiedzi

jakober   

Są już dwa wątki obracające się wokół ropy:

 

Karpacka nafta w służbie III Rzeszy oraz Brytyjsko-francuskie plany ataku na ZSRR

 

Ja jednak chciałbym, żebyśmy spróbowali przekrojowo spojrzeć na zagadnienie ropy nafotwej, szczególnie na potwierdzone przykłady działań (ekonomicznych, militarnych, służb specjalnych, sabotażowych) w celu pozyskania lub zniszczenia obiektów wydobywczych ropy naftowej w czasie drugiej wojny światowej.

Jakie bylibyśmy w stanie zebrać i po krótce przedstawić?

W drugim z wymienionych powyżej wątków, z którego właściwie przenoszę dyskusję wokół jednej z akcji w Rumunii, Secesjonista nawiązał już do planów francusko-brytyjskich dotyczących rafinerii na Kaukazie. Faktem jest też przejęcie przez Niemców instlacji na złożach w Polsce czy też w Kotlinie Wiedeńskiej. Jak przebiegały te przejęcia? Jakie gry toczyły się wokół złóż w Rumunii? Jakie były plany i ruchy wobec złóż na Kaukazie? Gdzie jeszcze toczono grę o ropę?

 

W dostępnym online naukowym oporacowaniu "Annals of the Academy of Romanian Scientists, Series on History and archeology," Volume 1, Number 2/2009, można znaleźć opracowanie prof. Gheoghe Buzatu: Oil and War in Romanian History During the XX-th Century. W nim dotarłem do fragmentu poświęconego tzw. planowi Wengera. We fragmencie tym prof. Buzatu nawiązuje do dokumentów przechwyconych najpierw przez Niemców na skutek inwazji na Francję w maju/czerwcu 1940 roku a następnie przejętych przez Armię Czerwoną po wkroczeniu na teren III Rzeszy i wysłanych do Moskwy, gdzie spoczęły w tamtejszych archiwach. Dokumenty te przeanalizowali rumuńscy naukowcy w 1992 roku w Moskwie.

Tzw. plan Leona Wengera (byłego szefa francusko-belgijskiego konsorcjum Petrofina) z 1 października 1939 roku i przedstawiony rządowi francuskiemu przez generała Gemelin 18 października 1939 roku, zakładał dwa warianty: szybki (do przeprowadzenia w 24 h) oraz metodyczny (do zrealizowania w przeciągu 10 do 30 dni) zniszczenia przemysłu naftowego w Rumunii mające sparaliżować 90 % produkcji oraz jego środki transportu. Celem sabotażu miały być szyby wiertnicze oraz blokada Dunaju w celu przerwania połączenia Rumunia-Niemcy. Ze strony francuskiej stworzony został sztab koordynujący (Roger Sarret, Pierre Angot, Jacques Pierre Coulon, etc.) który nawiązał kontakt z grupą oficerów brytyjskiego Intelligence Service w Rumunii (Colonel Colin Gubbins, Major Garfit Watson oraz Ted Masterson). Francusko-brytyjski plan przedstawiony został dwództwu armii rumuńskiej, które podjęło intensywne przygotowania. Jednakże wobec nacisku na Bukareszt ze strony Berlina oraz wobec współpracy szefa rumuńskich tajnych służb (RSS) Mihaila Moruzova z szefem Abwehry Wilhelmem Canarisem szczególnie wokół zagadnień ropy, plan ten nigdy nie został zrealizowany, ale też nie został ujawniony. Dopiero w czerwcu 1940 roku Niemcy przechwycili w La-Charite-sur-Loire francuskie tajne archiwa polityczno-dyploatyczne oraz wojskowe, a wraz z nimi dowód na podwójną grę Moruzova, który, współpracując zimą 1939/1940 roku z Abwehrą dążącą do udaremnienia jakichkolwiek akcji sabotażowych wymierzonych w rumuński przemysł naftowy, jednocześnie nie przerwał swej współpracy z Deuxieme Bureau i z Intelligence Service. Jednakże do momentu fatalnego dla Moruzova w skutkach przechwycenia przez Niemców francuskich dokumentów, jego służby przyczyniały się do demaskowania i zapobiegania aktom sabotażu na Dunaju czy też przymykały oko na niemiecki przemyt broni dla straży strzegącej terenów roponośnych na wypadek francusko-brytyjskiego ataku. Zaangażowanie Moruzova we współpracę z Abwehrą było chwalone i przez Wilhelma Keitela, szefa OKW (Berlin, marzec 1940), i przez Canarisa (29 maja 1940 roku) przekazującego osobiste wyrazy wdzięczności samego Hitlera oraz „całego narodu niemieckiego”. Nie uratowało to jednak jego głowy. Po przejęciu rządu przez Antonescu został aresztowany i w listopadzie 1940 roku stracony w Jilavie.

 

Jak widać z powyższej skrótowo przedstawionej treści części opracowania prof. Buzatu, przebieg działań wokół planu Wengera jest nieco odmienny od tego przedstawionego w 1973 roku w artykule na łamach „Der Spiegel” przytoczonym wczoraj przeze mnie w wątku Brytyjsko-francuskie plany ataku na ZSRR. Być może jest to też przykład „dziesięciu postaci wybiórczości”, jak je zdefiniował swego czasu Norman Davies.

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
12 godzin temu, jakober napisał:

(...)

Tzw. plan Leona Wengera

(...)

[jednak] wobec współpracy szefa rumuńskich tajnych służb (RSS) Mihaila Moruzova z szefem Abwehry Wilhelmem Canarisem szczególnie wokół zagadnień ropy, plan ten nigdy nie został zrealizowany, ale też nie został ujawniony. Dopiero w czerwcu 1940 roku Niemcy przechwycili w La-Charite-sur-Loire francuskie tajne archiwa polityczno-dyploatyczne oraz wojskowe, a wraz z nimi dowód na podwójną grę Moruzova, który, współpracując zimą 1939/1940 roku z Abwehrą dążącą do udaremnienia jakichkolwiek akcji sabotażowych wymierzonych w rumuński przemysł naftowy, jednocześnie nie przerwał swej współpracy z Deuxieme Bureau i z Intelligence Service. Jednakże do momentu fatalnego dla Moruzova w skutkach przechwycenia przez Niemców francuskich dokumentów, jego służby przyczyniały się do demaskowania i zapobiegania aktom sabotażu na Dunaju czy też przymykały oko na niemiecki przemyt broni dla straży strzegącej terenów roponośnych na wypadek francusko-brytyjskiego ataku. Zaangażowanie Moruzova... (...) 

(...)

 

Mnie się inaczej te wszystkie puzzle układają.

Otóż wygląda na to że Canaris był po prostu agentem brytyjskim, na pewno nie francuskim i trzeba o tym pamiętać. Trzeba również pamiętać że w lipcu 1940 roku stosunki brytyjsko-francuskie znalazły się w poważnym impasie. Te oba państwa nigdy nie przestały ze sobą rywalizować, mówi się nawet o Wojnie 600-letniej, jednak w lipcu 1940 roku doszło między nimi do otwartego zbrojnego konfliktu.  2-3 lipca 1940 roku między obydwiema flotami doszło do regularnej bitwy pod Mers-el-Kebir w której zginęło 1300 francuskich marynarzy, później był jeszcze Dakar. We Francji wówczas wrogość do Anglii osiągnęła apogeum, zaraz też przegłosowano wszelkie pełnomocnictwa dla Petaina. Dlatego od lipca 1940 roku nie było już mowy o jakiejkolwiek współpracy między Deuxieme Bureau i Intelligence Service. Pewnie Moruzow stał po stronie Anglii natomiast Antonescu po stronie Francji, a raczej Vichy i w sumie pasował Niemcom bo chociaż nie był Germanofilem  to z nienawiści do Anglii był gotów do daleko idącej współpracy z Niemcami tak jak wówczas Vichy. 

 

Pewnie Anglicy chcieli zachować swoje wpływy w Rumunii zatem udał się tam Canaris. Pewnie po to dostarczyli Abwehrze info że zamierzają zabetonować rumuńskie szyby by dostarczyć Canarisowi pretekstu do przyjazdu do Rumunii i do prowadzenia rozmów z szefem tajnej policji Siguranza Moruzovem. Bo przecież zabezpieczenie szybów to była rola tej policji. Tak się też stało. Canaris przybył do Bukaresztu i z Morusovem zawarł porozumienie w myśl którego Abwehra miała mieć wpływ na obsadę stanowisk majstrów, strażników, szyprów barek, straży kolejowej w przedsiębiorstwach rumuńskich w których kapitał niemiecki miał wpływy. Zresztą od dłuższego już czasu wydział II Abwehry (sabotaż i bezpieczeństwo) zajmował się zabezpieczaniem rumuńskiego przemysłu naftowego i żeglugi na Dunaju. Za przyzwoleniem króla Karola utworzona została osobna służba ochrony złożona przeważnie z podległego Abwehrze pułku „Brandenburg”. Oczywiście to dawało Morusovowi do ręki narzędzia do przejęcia władzy jednak coś mu i Canarisowi poszło nie tak bo Antonescu zaraz po przejęciu władzy go zamknął i niedługo potem Morusov dokonał żywota.

 

Tyle że te specjalne stosunki Morusova z Canarisem trzeba wydatować na lipiec 1940 roku, już po zerwaniu francusko-angielskim, chwilowym co prawda ale wtedy niewątpliwym. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Przyznam Euklidesie, że posiadasz większy niż sód dar podnoszenia ciśnienia i potrafisz doprowadzić rozmówcę do stanu bliskiego Churchillowi po przeczytaniu listu od Stalina 11 listopada 1941 roku...

 

2 godziny temu, euklides napisał:

 

Mnie się inaczej te wszystkie puzzle układają.

Otóż wygląda na to że Canaris był po prostu agentem brytyjskim, na pewno nie francuskim i trzeba o tym pamiętać. Trzeba również pamiętać że w lipcu 1940 roku (...)

(...)

Tyle że te specjalne stosunki Morusova z Canarisem trzeba wydatować na lipiec 1940 roku, już po zerwaniu francusko-angielskim, chwilowym co prawda ale wtedy niewątpliwym. 

I dlatego Canaris wyrażał swoje podziękowanie dla samego Moruzova na konferencji w Bukareszcie 29 maja 1940 roku, a Keitel w Berlinie w marcu 1940 roku??? A Moruzov sam odnosi się do tej współpracy w notatkach, przechwyconych prez Niemców po wkroczeniu do Francji w czerwcu 1940 roku????  

 

Euklidesie. 

 

Do Twojego postu nie da się nijak odnieść, nie poddawszy się przy tym wirom absurdu. Proponuję, byś jeszcze raz dokładnie przeczytał, co napisałem, z dużym naciskiem na daty, oraz postarał się przeczytać zalinkowny przeze mnie artykuł naukowca rumuńskiego badającego zagadnienie ropy rumuńskiej w czasie II wojny światowej w oparciu o dokumenty oryginalne oraz opracownia innych badaczy tematu bazujących na dostępnych dokumentach. Możesz też sięgnąć do opracowań i dokumentów przez niego przytaczanych w indeksach, jeśli tylko da się je wyklikać. Następnie przeczytał swoje posty w wątku Brytyjsko-fancuskie plany ataku na ZSRR i systematycznie, najlepiej w tabeli, zestawił wszystkie swoje zdania na poszczególne tematy i przeanalizował diametralne rozbieżności, które nie tylkopewnie”, ale “na pewno odkryjesz. Wnioski możesz zachować dla siebie, a w wątku wystarczy, że podasz wszystkie dostępne Tobie źródła: autora i tytuł, dla potwierdzenia każdego twierdzenia poprzedzonegopewnie”, które w swoim powyższym poście postawiłeś. Będę Ci w każdym bądź razie wdzięczny za forumowo-koleżeńską przysługę zaoszczędzenia mi tym olbrzymiego i być może nie rokującego powodzenia trudu, a pozostałym forumowiczom szansę wzęcia udziału w merytorycznej dyskusji.   

 

Ani Ty, ani ja, nie jesteśmy ekspertami tematu, nie mamy oryginalnych dokumentów pod ręką i budujemy swój pogląd (taką mam jeszcze nadzieję) w oparciu o pracę badaczy naukowych, którzy poświęcili tematowi ogrom pracy. Ja podaję opracowanie, na kórym opieram swój wpis oraz źródła, na których to opracowanie bazuje. Ba! Linkuję nawet owo naukowe opracowanie, by każdy mógł w nie zajrzeć. Więc, człowieku dobrydaj szansę sobie i innym i podaj źródło twych informacji na temat wydarzeń z drugiej połowy 1939 roku i pierwszej połowy 1940 roku w poruszanym temacie, najlepiej wiarygodne i prawdziwe! Puzzle zostawmy na potem...

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
6 godzin temu, jakober napisał:

Przyznam Euklidesie, że posiadasz większy niż sód dar podnoszenia ciśnienia i potrafisz doprowadzić rozmówcę do stanu bliskiego Churchillowi po przeczytaniu listu od Stalina 11 listopada 1941 roku...

(...)

 

A co to za list?

 

6 godzin temu, jakober napisał:

(...)

I dlatego Canaris wyrażał swoje podziękowanie dla samego Moruzova na konferencji w Bukareszcie 29 maja 1940 roku, a Keitel w Berlinie w marcu 1940 roku??? A Moruzov sam odnosi się do tej współpracy w notatkach, przechwyconych prez Niemców po wkroczeniu do Francji w czerwcu 1940 roku????  

(...)

 

To mogła być zwykła kurtuazja z której nic poza tym nie wynikało. Natomiast ze spotkania w lipcu 1940 roku Moruzova z Canarisem wynikło że Moruzov uzyskał do dyspozycji siłę zbrojną, również niemiecką w postaci Brandenburg.

 

6 godzin temu, jakober napisał:

(...)

Wnioski możesz zachować dla siebie, a w wątku wystarczy, że podasz wszystkie dostępne Tobie źródła: autora i tytuł, dla potwierdzenia każdego twierdzenia poprzedzonegopewnie”, które w swoim powyższym poście postawiłeś. Będę Ci w każdym bądź razie wdzięczny za forumowo-koleżeńską przysługę zaoszczędzenia mi tym olbrzymiego i być może nie rokującego powodzenia trudu, a pozostałym forumowiczom szansę wzęcia udziału w merytorycznej dyskusji.   

(...)

 

A jakie masz niejasności co do wniosków?

Uważasz że sabotaż rumuńskich pół naftowych w lipcu 1940 roku miał sens? Przecież Niemcy i tak mieli dostęp do ropy w Baku a na żadne większe operacje wówczas się nie zanosiło. Jedna dopiero co się skończyła. (bitwa o Francję)

 

6 godzin temu, jakober napisał:

(...)

Ani Ty, ani ja, nie jesteśmy ekspertami tematu, nie mamy oryginalnych dokumentów pod ręką i budujemy swój pogląd (taką mam jeszcze nadzieję) w oparciu o pracę badaczy naukowych, którzy poświęcili tematowi ogrom pracy. Ja podaję opracowanie, na kórym opieram swój wpis oraz źródła, na których to opracowanie bazuje. Ba! Linkuję nawet owo naukowe opracowanie, by każdy mógł w nie zajrzeć. Więc, człowieku dobrydaj szansę sobie i innym i podaj źródło twych informacji na temat wydarzeń z drugiej połowy 1939 roku i pierwszej połowy 1940 roku w poruszanym temacie, najlepiej wiarygodne i prawdziwe! Puzzle zostawmy na potem...

 

Przecież ja nie podawałem informacji o wydarzeniach z drugiej połowy 1939 roku ani z pierwszej 1940r. Wyraziłem tylko wątpliwość żeby w końcu 1939 roku w ochronę pół naftowych zaangażowana była Brandenburg bo o ile wiem to w końcu 1939 roku zaczęto dopiero organizować Brandenburg a przecież wyszkolenie takiej jednostki trochę trwa (wiesz lepiej to napisz). A poza tym nigdzie o tym nie przeczytałem, nie mówiąc o tym że wygląda mi to na fake news. . 

 

Zresztą z tego co wiem (podałem źródła) to Brandenburg została zaangażowana do ochrony pół naftowych dopiero w lipcu 1940 roku. A po co był alarm o sabotażu pół naftowych też wyjaśniłem.  

 

A poza tym to nie trzeba być wielkim ekspertem czy naukowcem żeby skojarzyć kilka faktów. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.01.2019 o 9:00 PM, euklides napisał:

Uważasz że sabotaż rumuńskich pół naftowych w lipcu 1940 roku miał sens? Przecież Niemcy i tak mieli dostęp do ropy w Baku

 

A konkretnie to ile mieli z tego Baku, bo wciąż o tym opowiada euklides ale ani razu nie podał jaki był udział ropy naftowej z tego obszaru w całym imporcie niemieckim?

Choć euklides uważa, że dostęp do surowców ze złóż rumuńskich był dla Niemców niepewny, a były one w posiadaniu Anglików, to Od 1938 r. Niemcom udawało się podpisywać coraz korzystniejsze umowy z Rumunią; zwłaszcza uwzględniając  tajne klauzule); jak konkluduje Gavriil Preda (autor m.in.: "Festung Ploiești", "Importanta strategica a petrolului romanesc: 1939-1947"):

"On May 27, 1940, the Armament-Oil Pact was signed, one of the most important economic documents between Germany and Romania, which set a fixed ratio between armament and oil prices. The price of armament was set to half of the one prior to the war, while the price of oil was set at the level of July-August 1939. The agreement signed on May 27, 1940 meant a double victory for Germany. At the economic level, it obtained a reduction of the oil price by approximately one third as compared to the price of those times. Politically speaking, it managed to completely eliminate the English domination on the Romanian oil market".

/tegoż, "German Foreign Policy towards the Romanian Oil during 1938-1940", "International Journal of Social Science and Humanity", Vol. 3, No. 3, May 2013, s. 328/

 

W dniu 8.01.2019 o 9:00 PM, euklides napisał:

Zresztą z tego co wiem (podałem źródła) to Brandenburg została zaangażowana do ochrony pół naftowych dopiero w lipcu 1940 roku. A po co był alarm o sabotażu pół naftowych też wyjaśniłem

 

W dniu 8.01.2019 o 11:47 AM, euklides napisał:

 Canaris przybył do Bukaresztu i z Morusovem zawarł porozumienie w myśl którego Abwehra miała mieć wpływ na obsadę stanowisk majstrów, strażników, szyprów barek, straży kolejowej w przedsiębiorstwach rumuńskich w których kapitał niemiecki miał wpływy. Zresztą od dłuższego już czasu wydział II Abwehry (sabotaż i bezpieczeństwo) zajmował się zabezpieczaniem rumuńskiego przemysłu naftowego i żeglugi na Dunaju. Za przyzwoleniem króla Karola utworzona została osobna służba ochrony złożona przeważnie z podległego Abwehrze pułku „Brandenburg”.

 

Tak dokładniej to w tym temacie żadnych źródeł euklides nie podał.

Ja się nieco pogubiłem, raz twierdzi euklides, że od dłuższego czasu (patrząc od punktu lipcowego spotkania) Abwehra zabezpieczała rumuńskie złoża, by zaraz napisać, że miało to miejsce od lipca 1940??

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
21 godzin temu, secesjonista napisał:

A konkretnie to ile mieli z tego Baku, bo wciąż o tym opowiada euklides ale ani razu nie podał jaki był udział ropy naftowej z tego obszaru w całym imporcie niemieckim?

(...)

 

Dokładnych cyfr nie znam. Wiem tylko że Hitler bardzo się o Baku troszczył, oczywiście w swoim czasie. Zatem musiało mu na tej ropie zależeć. Gros niemieckiej ropy pochodziło z Baku i Ploesti, oczywiście w zależności od okresu. Co nie znaczy że nie dysponowali innymi dostawami. Szła na przykład kontrabanda z Mosulu przez Turcję. Pewnie jakaś ropa docierała również przez Hiszpanię. Podobno w okupowanej Francji przy granicy hiszpańskiej pod Pirenejami można było sobie załatwić (kupić?) benzynę.

 

21 godzin temu, secesjonista napisał:

 

Choć euklides uważa, że dostęp do surowców ze złóż rumuńskich był dla Niemców niepewny, a były one w posiadaniu Anglików, to Od 1938 r. Niemcom udawało się podpisywać coraz korzystniejsze umowy z Rumunią; zwłaszcza uwzględniając  tajne klauzule); jak konkluduje Gavriil Preda (autor m.in.: "Festung Ploiești", "Importanta strategica a petrolului romanesc: 1939-1947"):

(...)

 

Gwoli ścisłości to nie z Rumunią a ze spółką Astra-Romania która posiadała pola naftowe Ploesti.  

 

21 godzin temu, secesjonista napisał:

 W dniu 27 maja 1940 r. Podpisano Pakt Uzbrojenia i Oleju, jeden z najważniejszych dokumentów gospodarczych między Niemcami i Rumunią, który ustalił ustalony stosunek między ceną uzbrojenia i ropy naftowej. Cena uzbrojenia została ustalona na połowę do wojny, podczas gdy cena ropy została ustalona na poziomie lipiec-sierpień 1939 r. Umowa podpisana 27 maja 1940 r. oznaczała podwójne zwycięstwo Niemiec, a na poziomie gospodarczym uzyskała obniżkę ceny ropy o około jedna trzecia w porównaniu z ceną tamtych czasów, Politycznie rzecz biorąc udało się całkowicie wyeliminować dominację angielską na rumuńskim rynku naftowym". 

(...)

 

Całkowicie to na pewno się nie udało. Całkowicie to by się udało gdyby na przykład rumuńska ropa była znacjonalizowana a w maju 1940 roku na pewno nie była. 

 

21 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

Tak dokładniej to w tym temacie żadnych źródeł euklides nie podał.

(...)

 

Podałem. Andre Brisaud "Canaris" wyd. Presses Pocket.

 

21 godzin temu, secesjonista napisał:

 

Ja się nieco pogubiłem, raz twierdzi euklides, że od dłuższego czasu (patrząc od punktu lipcowego spotkania) Abwehra zabezpieczała rumuńskie złoża, by zaraz napisać, że miało to miejsce od lipca 1940??

 

 

Według w.w książki Abwehra interesowała się tymi złożami ale na początku agenturalnie, co jest zrozumiałe. Były one przedmiotem zainteresowania Wydziału II tej służby (sabotaż i bezpieczeństwo) obawiano się bowiem sabotażu brytyjskiej Intelligence Service i francuskiego Deuxieme Bureau.Przy tej okazji Canaris nawiązał kontakty z płk. Moruzowem szefem Siguranca, ktory był jego odpowiednikiem w Rumunii bo Siguranca to było 2 w 1. Nie tylko Bezpieka ale również wywiad. Porozumieli się że tam gdzie kapitał niemiecki miał bezpośredni wpływ będzie się powoływało na odpowiedzialne stanowiska ludzi wskazanych przez Abwehrę, także ludzi z jednostki Brandenburg. . 

 

28 czerwca Besarabię i część Bukowiny opanowała Armia Czerwona. Zapanował rozgardiasz który bardzo niepokoił Hitlera . Porozumiał się ze Stalinem. Na mocy tego porozumienia zażądał od rumuńskiego rządu by 90% rumuńskiej ropy było przeznaczone dla Niemiec. Londyn oczywiście tego nie zaakceptował. Pod pretekstem że żądania Niemiec prowadzą do zwiększenia produkcji dysponujący pakietem kontrolnym Anglicy zaczęli sprowadzać z Anglii personel techniczny utrzymując że rumuński nie da sobie z tym rady. Abwehrę dziwiła liczba nowo przybyłych którzy przy tym nie wyglądali na techników a raczej na agentów IS. 

 

Na początku lipca 1940 roku jakiś porucznik z jednostki Brandenburg doniósł przełożonym z Abwehry że dowiedział się iż:
1 - Anglicy wysyłają do Egiptu wszystkie plany dotyczące instalacji na polach naftowych.
2 - Wszyscy dyrektorzy spółki są wezwani na pojutrze na konferencję zorganizowaną przez Intelligence Service. Miała być na niej omówiona sprawa zalania szybów  betonem wzmocnionym żelaznymi prętami.

 

By temu zaradzić Abwehra porozumiała się z Siguranza i ludzie z Brandenburg poumieszczali w budynkach należących do spółki broń i materiały wybuchowe produkcji angielskiej. W dniu w którym odbywała się narada, wtargnęła tam policja rumuńska i nie bacząc na eksterytorialność terenów spółki oświadczyła że przystępuje do rewizji bo ma informacje że jest przechowywana broń i materiały wybuchowe. Istotnie te materiały znalazła i wszyscy Anglicy zostali usunięci z Rumunii. 

 

10 lipca, po powyższym incydencie w Monachium miała miejsce narada na której był dopiero co powołany premier rumuński Gigurtu. Rozmawiano o ewentualnej nacjonalizacji pól naftowych. Hitler oświadczył że nie jest temu przeciwny . To wówczas Gigurtu poprosił o dostawy uzbrojenia i przysłanie instruktorów niemieckich którzy szkoliliby armię rumuńską. Zaznaczył że chętnie przyjmie w tym celu niemiecką misją wojskową. 

 

W końcu sierpnia Hitler zwołał do Wiednia konferencję arbitrażową która miała rozstrzygnąć spór węgiersko-rumuński. Hitler chciał mieć w tym rejonie spokój ze względu na ropę i 30 sierpnia doszło do jakiegoś porozumienia między Węgrami a Rumunią. Na tej konferencji był również Moruzov. Umówił się z Canarisem na spotkanie. Spotkali się w Wenecji 3 września. W Rumunii w tym czasie trwały różne wydarzenia polityczne. 4 września król mianował premierem Antonescu. Ten po konferencji z pewnymi ministrami przekazał królowi że powinien abdykować na rzec syna. Tak się też stało. Król opuścił kraj a Antonescu przyjął tytuł conducator.

 

7 września Moruzow powiedział Canarisowi że opuszcza Wenecję i udaje się do Rumunii. Uważał że Antonescu będzie go potrzebował bo dysponuje ludźmi z Abwehry i Siguranza które bronią pól naftowych, no i był szefem Siguranza. Zaraz po przybyciu do Rumunii Moruzow został aresztowany przez generała żandarmerii Aurel Tobesco, umieszczony w więzieniu gdzie wkrótce zmarł.     

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, euklides napisał:

Gros niemieckiej ropy pochodziło z Baku i Ploesti, oczywiście w zależności od okresu

 

Dla 1938, 1939 i 1940 nie jest to prawdą.

Ja nie bardzo rozumiem skąd euklides wie, że gros pochodził z dwóch krajów chociaż nie zna wielkości dla poszczególnych krajów? 

 

1 godzinę temu, euklides napisał:

Podałem

 

A ja dokładnie wiem co napisałem i w tym temacie euklides nie podał. Tak na marginesie to ta jedna pozycja nie jest: "źródłami".

 

Zadałem proste pytanie, a pomimo obszernej wypowiedzi nijak nań euklides nie odpowiedział. Nie wiem z kim euklides dyskutuje bo jak widać interlokutorzy są mu zbędni. To proste pytanie dotyczy: "Zresztą od dłuższego już czasu wydział II Abwehry (sabotaż i bezpieczeństwo) zajmował się zabezpieczaniem rumuńskiego przemysłu naftowego". Z wypowiedzi euklidesa wynika, iż ten "dłuższy czas" to miał miejsce przed lipcowym spotkaniem, mogę poprosić o konkrety tego zabezpieczania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
3 godziny temu, secesjonista napisał:

Dla 1938, 1939 i 1940 nie jest to prawdą.

Ja nie bardzo rozumiem skąd euklides wie, że gros pochodził z dwóch krajów chociaż nie zna wielkości dla poszczególnych krajów? 

(...)

 

Ale dla 1940 roku to prawda. Przecież flota brytyjska po rozpoczęciu wojny  rozpoczęła morską blokadę Niemiec. 

 

3 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

A ja dokładnie wiem co napisałem i w tym temacie euklides nie podał. Tak na marginesie to ta jedna pozycja nie jest: "źródłami".

(...)

 

Było jeszcze Gilles Perrault "czerwona Orkiestra" ale ta dotyczyła tematu "Brytyjsko-francuskie plany..."

 

3 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

"Zresztą od dłuższego już czasu wydział II Abwehry (sabotaż i bezpieczeństwo) zajmował się zabezpieczaniem rumuńskiego przemysłu naftowego". Z wypowiedzi euklidesa wynika, iż ten "dłuższy czas" to miał miejsce przed lipcowym spotkaniem, mogę poprosić o konkrety tego zabezpieczania?

 

Od rozpoczęcia wojny, czyli od września 1939 roku. Z tym że wyraźnie można określić zmianę charakteru tego zabezpieczania. Do początków lipca 1940 roku to było obsadzanie, w porozumieniu z Siguranza, kluczowych stanowisk w Astra-Romana. Później,  po udaremnieniu próby brytyjskiego sabotażu, byli tam już uzbrojeni ludzie Abwehry i Siguranzy. To chyba na nich liczył Morusov kiedy 7 września zdecydował się na powrót do Rumunii z Wenecji. I się przeliczył.  

 

PS. W poprzednim poście jest pomyłka. Spotkanie Hitlera z Gigurtu na którym ten ostatni prosił o pomoc wojskową miało miejsca 26 lipca . 10 lipca 1940 roku to była konferencja mająca uciszyć węgierskie żądania na której Gigurtu też był. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, euklides napisał:

Ale dla 1940 roku to prawda

 

Ano jednak - nie, a skoro euklides nie zna poziomu dostaw z poszczególnych miejsc to jego: "na pewno" jest fantazją.

 

2 godziny temu, euklides napisał:

 po udaremnieniu próby brytyjskiego sabotażu

 

Na czym polegała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   
W dniu 8.01.2019 o 9:00 PM, euklides napisał:

Przecież ja nie podawałem informacji o wydarzeniach z drugiej połowy 1939 roku ani z pierwszej 1940r.

 

To zatem każe podejrzewać, że w ogóle nie czytasz postów, a mimo to odpowiadasz:

 

W dniu 8.01.2019 o 11:47 AM, euklides napisał:

 

Mnie się inaczej te wszystkie puzzle układają.

Otóż wygląda na to że Canaris był po prostu agentem brytyjskim, na pewno nie francuskim i trzeba o tym pamiętać (...)

 

Ja bowiem pisałem o drugiej połowie roku 1939 i pierwszej połowie 1940 w kontekście planu Wengera. Sam piszesz (jak w cytacie powyżej), że Twoja odpowiedź tego nie dotyczy. No chyba, że dotyczy? To proszę o jasne i konkretne odniesienie Twoich informacji do wspomnianego planu lub jasne danie do wiadomości, że mówisz o czymś innym.

 

 

W dniu 8.01.2019 o 9:00 PM, euklides napisał:

Wyraziłem tylko wątpliwość żeby w końcu 1939 roku w ochronę pół naftowych zaangażowana była Brandenburg bo o ile wiem to w końcu 1939 roku zaczęto dopiero organizować Brandenburg a przecież wyszkolenie takiej jednostki trochę trwa (wiesz lepiej to napisz). A poza tym nigdzie o tym nie przeczytałem, nie mówiąc o tym że wygląda mi to na fake news. . 

 

A ja nie pisałem w tym wątku ani razu o 'Brandenburg'. Jednak co do informacji o udziale tej jednostki, które pojawiły się w przytoczonym przeze mnie w innym wątku artykule z „Der Spiegel” z 1973 roku, to za Dennis Deletant „British Clandestine Activities in Romania during the Second World War” (2016), Abwehra założyła swoją siedzibę („Kriegsorganisation Rumänien“) w Bukareszcie już w sierpniu 1939 roku. W październiku 1939 roku Canaris wysłał do Bukaresztu Lt. Col. Ericha Pruck by ten nawiązał współpracę z Moruzovem, co miało umożliwić Abwehrze ochronę dróg dostaw z Rumunii do Niemiec przed sabotażem brytyjsko-francuskim. 24 grudnia 1939 roku Canaris wydał rozkaz utworzenia organu, którego celem miało być dbanie o bezpieczeństwo instalacji wydobywczych i magazynujących ropę, tak na polach naftowych jak i w portach, oraz drogi transportu, przede wszystkim koleje i Dunaj. Organ ten składał się z oficerów, agentów oraz wyselekcjonowanych żołnierzy wchodzących w skład specjalnej jednostki OKW/Amt Ausland Abwehr 'Baulehrbataillon z.b.V. 800', który 1 czerwca 1940 roku został przekształcony w 'Lehrregiment Brandenburg z.b.V. 800'. Podlegał Abwehr II – sabotaż i misje specjalne. Główne siły tego organu zgrupowano w pobliżu Żelaznych Wrót, podczas gdy 150 ludzi pod przykrywką niemieckich klubów sportowych zostało wysłanych do bułgarskiego portu Ruse, vis-a-vis terminalu w Giurgiu na przeciwnym, rumuńskim brzegu Dunaju.

 

To tyle o 'Brandenburg' w tym temacie. Jeżeli chcesz rozwinąć temat historii tej jednostki, rozmawiać o wariantach kulis jej powstania, to proszę bardzo: załóż osobny wątek dla tego tematu.

 

A tutaj chciałbym, byśmy rozmawiali o działaniach krajów zaangażowanych w II wojnę światową skierowanych na ropę. Nie tylko w Rumunii.

 

I w tym wypadku, jeżeli piszesz o innym planie, innej akcji, to proszę podaj ich kryptonim lub chociaż głównych pomysłodawców i wykonawców, żeby była jasność, o czym w ogóle piszesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
7 godzin temu, jakober napisał:

(...)

Ja bowiem pisałem o drugiej połowie roku 1939 i pierwszej połowie 1940 w kontekście planu Wengera. Sam piszesz (jak w cytacie powyżej), że Twoja odpowiedź tego nie dotyczy.

(...)

 

Bo ja o żadnym planie Wengera nie słyszałem ani o żadnym Wengerze, przynajmniej w tym kontekście.

 

7 godzin temu, jakober napisał:

(...)

 Abwehra założyła swoją siedzibę („Kriegsorganisation Rumänien“) w Bukareszcie już w sierpniu 1939 roku. W październiku 1939 roku Canaris wysłał do Bukaresztu Lt. Col. Ericha Pruck by ten nawiązał współpracę z Moruzovem, co miało umożliwić Abwehrze ochronę dróg dostaw z Rumunii do Niemiec przed sabotażem brytyjsko-francuskim (...).

 

Przecież pisałem że po rozpoczęciu wojny Canaris, a zatem i Abwehra, interesował się rumuńskimi polami naftowymi i że nawiązał współpracę z Moruzowem. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, euklides napisał:

Bo ja o żadnym planie Wengera nie słyszałem ani o żadnym Wengerze, przynajmniej w tym kontekście

 

A to nie dziwne, zwłaszcza w kontekście stwierdzenia euklidesa, że złoża w Ploeszti były w rękach Anglików. Coś te źródła euklidesa mocno są niedoinformowane:

"In 1935, the French government had delegated Léon Wenger to undertake all purchases by France of Romanian petroleum through the intermediary of Pétrofina Française, a subsidiary of the Société Financière Belge des Pétroles (Pétrofina), a Franco-Belgian concern of which Wenger was an administrator. Wenger made his first major agreement with the Romanian government in spring 1936, when he arranged to buy Romanian oil in exchange for French military equipment (...) Finnaly, Lemaigre Dubreuil discovered that Concordiqa, the second largest refinery in Romanian and a subsidiary of the Société Financière Belge des Pétroles, had continued to furnish petroleum to Germany unitl December 1939. Léon Wenger had been a vice-president of Cocnordia until the end of 1939".

/W.A. Hoisington, Jr. "The Assassination of Jacques Lemaigre Dubreuil: A Frenchman between France and North Africa", London and New York 2005, s. 40-41; podkreślenie - moje/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
8 godzin temu, secesjonista napisał:

A to nie dziwne, zwłaszcza w kontekście stwierdzenia euklidesa, że złoża w Ploeszti były w rękach Anglików. Coś te źródła euklidesa mocno są niedoinformowane:

(...)

 

Bardzo trudno znaleźć coś o związku Wengera z sabotażem w Ploesti. Znalazłem jakieś zdanie pod linkiem "amede_maratier_roumanie". Ale tam pisze że ta sprawa miała miejsce w maju 1940 roku i że w czerwcu 1940 roku Niemcy przechwycili jakieś dokumenty francuskiego wywiadu że nijaki Wagner planuje sabotaż w Ploesti i tyle. Wątpię żeby francuski wywiad pozwolił na to żeby Niemcy przejęli jego dokumenty. Pewnie celowo coś podrzucili.  

 

Przecież wyżej pisałem że ten rzekomy sabotaż jakiego mieliby się dopuścić Brytyjscy technicy latem 1940 roku to była ściema po to żeby umożliwić Abwehrze dojście do władzy Morusovowi i obsadzić Ploesti swoimi ludźmi. To więcej znaczyło niż jakikolwiek sabotaż. No bo powiedzmy że Anglikom udałoby się zabetonować te szyby. Takiego świństwa to Rumuni nigdy by im nie zapomnieli, sami poszliby z prośbą do Niemców żeby im pomogli te pola naftowe naprawić i pewnie po jakimś pół roku nafta by szła już z ziemi na całego a Anglicy nie mieli by już tam prawa powrotu na zawsze.   

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, Niemcy zapobiegają sfingowanemu sabotażowi Brytyjczyków, dzięki czemu brytyjski agent Canaris ma pretekst by przybyć do Rumunii i wstawić różnych swych ludzi w newralgiczne miejsca sektora naftowego. Dzięki czemu zostają zwiększone dostawy ropy naftowej dla Rzeszy, z 2,8 miliona baryłek (1938 r.) do 13 milionów baryłek (1941 r.).

Zaiste cenny to agent...

 

A jeśli chodzi o dostawy dla Rzeszy:

"... had become heavily dependent upon Ploesti, wichich provided 58 percent of Germany's total imports in 1940. Oil shipment from the Soviet Union had resumed with the signing of the Nazi-Soviet Pact of 1939, and in 1940, they accounted for another third of Germany's oil imports, leading war economy. Nazi to describe them as a "substantial prop to the German war economy".

/D. Yergin "The Prize. The Epic Quest for Oil, Money & Power", New York 2008, b.p. ed. elektron; podkreślenia - moje /

 

I tyle o wyższości Baku nad Ploeszti.

 

W dniu 8.01.2019 o 11:47 AM, euklides napisał:

Pewnie Anglicy chcieli zachować swoje wpływy w Rumunii zatem udał się tam Canaris. Pewnie po to dostarczyli Abwehrze info że zamierzają zabetonować rumuńskie szyby by dostarczyć Canarisowi pretekstu do przyjazdu do Rumunii

 

Ciekawe, że w grudniu 1939 roku Canaris nie musiał szukać tak wyrafinowanego pretekstu.

"On December 8, 1939, Moruzov had the surprise of receiving in Bucharest Admiral Canaris himself, who communicated to him from the first moment, in very categorical terms, the purpose of his visit and the possible reaction of the Reich in case Romania did not carry out the oil deliveries".

/Gh. Buzatu "A History of Romanian Oil", Vol. II, Bucharest 2011 b.p., ed. elektron./

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
18 godzin temu, secesjonista napisał:

Rozumiem, Niemcy zapobiegają sfingowanemu sabotażowi Brytyjczyków, dzięki czemu brytyjski agent Canaris ma pretekst by przybyć do Rumunii i wstawić różnych swych ludzi w newralgiczne miejsca sektora naftowego. Dzięki czemu zostają zwiększone dostawy ropy naftowej dla Rzeszy, z 2,8 miliona baryłek (1938 r.) do 13 milionów baryłek (1941 r.).

Zaiste cenny to agent...

(...)

 

Raczej Abwehra dowiaduje się o sfingowanem "sabotażu Brytyjczyków, dzięki czemu brytyjski agent Canaris ma pretekst by przybyć do Rumunii i wstawić różnych swych ludzi w newralgiczne miejsca sektora naftowego"

 

I tak zrobił tyle tylko że ci ludzie przez niego (wraz z Moruzowem) byli poumieszczani tymczasowo na stanowiskach w oczekiwaniu aż przybędą specjaliści z Rzeszy. Gdyby Moruzow przejął władzę w Rumunii to prawdopodobnie by na tych stanowiskach zostali i Ploesti byłoby pod kontrolą Abwehry. Tak się jednak nie stało bo Moruzow okazał się przegranym w tych politycznych przepychankach i to nie ludzie Canarisa zwiększyli produkcję ropy.  

 

Można się jednak domyślać że taką sprawę jak ta z tym rzekomym sabotażem szybów Ploesti prowadziła angielska Służba Operacji Specjalnych SOE.  To ta służba miała za zadanie organizować sabotaże i wojnę partyzancką  na terenach okupowanych. Jej centrum zarządzania znajdowało się w Londynie na Baker Street. Tyle tylko że podlegała ona brytyjskiemu Ministerstwu Wojny Ekonomicznej i pewnie dlatego stosowała bardziej wyrafinowane metody niż prostackie zarzucenie szybów złomem i zalanie ich betonem. 

 

18 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

Ciekawe, że w grudniu 1939 roku Canaris nie musiał szukać tak wyrafinowanego pretekstu.

"On December 8, 1939, Moruzov had the surprise of receiving in Bucharest Admiral Canaris himself, who communicated to him from the first moment, in very categorical terms, the purpose of his visit and the possible reaction of the Reich in case Romania did not carry out the oil deliveries".

/Gh. Buzatu "A History of Romanian Oil", Vol. II, Bucharest 2011 b.p., ed. elektron./

 

Nie musiał bo w grudniu nie obsadzał stanowisk w Ploesti ani nie wprowadzał tam swoich agentów.  

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.