Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jack Sparrow

Podręczniki do Historii Polski w PRLu

Rekomendowane odpowiedzi

Obecny semestr na uczelni otrzymuje przydomek „esejowy”. Na warsztaty z historii średniowiecza wybrałem temat „przedstawienie chrztu Polski w podręcznikach do historii z PRLu”. I tutaj mam do was prośbę. Mógłby ktoś przytoczyć nazwiska autorów, nazwy podręczników, wydawnictwa takowych? Nie pogardzę też poleceniem jakiś źródeł z epoki na temat chrztu Mieszka I. Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zajrzeć do tematu na forum: "Średniowiecze w podręcznikach PRL-u i współczesnych", gdyby umieszczony tam link nie działał to chodzi o opracowanie Z. Osiński "Nauczanie historii w szkołach podstawowych w Polsce", dostępne w zasobach cyfrowych dlibra.umcs.lublin.pl. W poszukiwaniu innej literatury i tych źródeł z epoki to są one częściowo wymienione w artykule S. Zabraniak "Chrzest Mieszka I w relacjach średniowiecznych roczników i kronik polskich", artykuł jest dostępny na stronie www.katechezaczest.pl. Można by sięgnąć po opracowanie: "Polska-Europa-Świat w szkolnych podręcznikach historii" red. S. Roszak, M. Strzelecka, A. Wieczorek. Bądź do opracowania P.E. Steele "Nawrócenie i chrzest Mieszka I" - rzadko wreszcie mamy do dyspozycji opracowanie obcokrajowca dotyczące tego momentu naszej historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie. Bo to wszystko co mi podałeś, na pewno mi się przyda, zakwalifikuje się jednak do opracowań. Potrzebuje jeszcze źródeł i tutaj chodzi mi głównie o podręczniki z tego okresu. Mógłbyś przytoczyć jakiś autorów lub miejsce gdzie takowe mogę znaleźć? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Jack Sparrow napisał:

Bo to wszystko co mi podałeś (...)  zakwalifikuje się jednak do opracowań

 

Pozwolę się jednak z tą opinią nie zgodzić.

W pracy Osińskiego; tak jak zresztą napisałem w proponowanym do przejrzenia temacie z forum; jest wymienionych jakieś 47 podręczników do podstawówki, od tych używanych w 1945 r. po te używane w latach osiemdziesiątych. A jako że jestem osobą nadzwyczaj usłużną, podałem nawet na której stronie w tym opracowaniu szukać tej listy podręczników (od strony 306). A taka lista; to wedle mej skromnej opinii; może się stać solidną podstawą źródłową. 

Inna sprawa to to gdzie je znaleźć.

 

19 godzin temu, Capricornus napisał:

Tu z podstawówki:

 

Capricornus podsunął podręcznik Włodzimierza Jarosza, który jest podręcznikiem przedwojennym. Ten dostępny jest w zasobach cyfrowych CBN Polona (polona.pl), tylko jest to wydanie piąte z 1928 r. a w PRL-u używano wydanie z 1933 roku, na ile różnią się te wydania trudno powiedzieć.

Na potrzeby pracy Jacka Sparrowa, można przypomnieć, że z oczywistych powodów w 1945 r. używano dawnych, przedwojennych podręczników (W. Martynowiczównej, W. Jarosza i A. Korgola, S. Geberta, H. Pohoskiej i M. Wysznackiej, J. Schoenbrennera, G. Gebertowej, W. Bobkowskiej i J. Dąbrowskiego). Choć pierwszy materiał dydaktyczny (dla szkół podstawowych) wyszedł już w 1945 r., była to I. część "Materiałów do nauczania historii w klasie V na rok szkolny 1945-1946" Wandy Moszczeńskiej.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.