Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Referendum na Nowej Kaledonii.

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę w cieniu światowej wielkiej polityki przebiegło referendum na Nowej Kaledonii. Wynik był w sumie z góry do przewidzenia (biorąc pod uwagę skład etniczny ludności tej jednostki administracyjnej). Ciekawe jest jednak to, że - prawdopodobnie - chyba prawie cała ludność rodzima (Kanakowie) głosowali za niepodległością. Głosów "za" było 43.6%, Kanakowie stanowią 39.1%. Taki wyraźny rozziew między lokalnymi społecznościami, może być źródłem kłopotów w przyszłości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ogólny efekt można było faktycznie przewidzieć, ale są jednak i pewne zaskakujące wyniki.

Île des Pins (w miejscowym języku - Kunié) jest dość specyficzną wyspą. W początkach kolonizacji Nowej Kaledonii, przybywający na niej misjonarze długo starali się wyłączyć tę wyspę z kolonizacji. Co ostatecznie jednak się nie udało, a sama wyspa stała się miejscem kolonii karnej dla kliku tysięcy komunardów. Wyspa mimo to miała pewną autonomię, nie była zarządzana bezpośrednio przez administrację kolonialną a za pośrednictwem Wielkiego Wodza (Grand Chief). Dziś wyspa zarządzana jest przez mera i radnych ale obok funkcjonuje wciąż plemienna instytucja - Grande Cheffrie, a zawiadywana jest przez Wielkiego Wodza. Obecnie wyspa jest rezerwatem autochtonów i nie-autochtoni nie mogą się na niej osiedlać. Do dyspozycji Europejczyków pozostawiono jedynie dwie małe enklawy. Administracja kolonialna zarządza 40 hektarami na półwyspie w Kuto, a misjonarze mają do dyspozycji 25 hektarów w wiosce Vao.

Od 1989 r., funkcję Wodzi i mera (niemal bez przerwy) pełni jedna osoba - Hilarion Tumi Vendégou, który jest aktywnym przeciwnikiem ogłoszenia niepodległości. A mimo to, ci którzy go wybierali na mera i Wodza, zagłosowali raczej nie po jego myśli. Wyniki na Wyspie Sosnowej; na tak - 67,3%, na nie: 32,7%.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe może być porównanie wyników tego referendum z głosowaniem na Majottcie (Mayotte). W 2009 roku odbyło się tam referendum dotyczące zmiany statusu z collectivité d'outre-mer na "zwykły" departament zamorski Francji. Czyli de facto chodziło o zaakceptowanie pełnej przynależności do Francji. W odróżnieniu od Nowej Kaledonii, gdzie rodzimych Kanaków jest mniejszość, ludność Majotty składa się w olbrzymiej większości z muzułmańskich Komorczyków. Francuzów przybyłych z metropolii jest tam niewielu.

Referendum na Majottcie zakończyło się wynikiem 95,24 % "za" (integracją z Francją). Mimo, że część duchownych muzułmańskich agitowała przeciw. [Status departamentu oznaczał przyjęcie w pełni francuskiego prawodawstwa, w tym także w zakresie praw kobiet, mniejszości seksualnych itp.].

 

Jak zatem widać, sytuacja na Nowej Kaledonii jest zdecydowanie bardziej złożona, niż na Majottcie. I konfliktogenna, mimo że od 1988 roku panuje tam względny spokój, a szereg uprawnień zostało przekazanych lokalnym władzom. Oczywiście, ta złożoność wynika w dużym stopniu z odmiennej sytuacji. Kanakowie mają za sobą doświadczenie dyskryminacji, niepokoi ich pewnie to, że stali się mniejszością we własnym kraju.  Mają pewne tradycje walk niepodległościowych ("gorące" lata 70. i 80.),. Do tego wyspa jest bogata w nikiel, zatem zwolennicy niepodległości mogą zakładać, iż będzie w stanie się sama utrzymać.

Majotta nie ma większych szans na samodzielny rozwój, a przykład "bratnich" Komorów, które wybrały niepodległość, nie jest zbyt zachęcający.

 

Żeby obraz nie był jednak zbyt optymistyczny (z francuskiego punktu widzenia). Na Majottcie wybuchły w 2011 roku zamieszki, od czasu do czasu pojawiają się tam niepokoje społeczne i strajki. Powodem są jednak kwestie socjalne (wyspa jest bardzo uboga - jak na Francję), nie zaś dążenie do  niepodległości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.