Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mati64

Germanik - choroba czy otrucie ?

Recommended Posts

Mati64   

Drodzy forumowicze, chciałbym aby jak najwięcej osób wypowiedziało się nad jakże ciekawym i nieudowodnionym problem otrucia Germanika. Waszym zadaniem było to otrucie czy jednak choroba ? Zachęcam do gorącej dyskusji. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko na bazie jakich informacji mielibyśmy rozstrzygać tę kwestię?

"It is ironic that Germanicus, who probably died a natural death, was believed to have poisoned, while Drusus, who was poisoned, was believed to have died a natural death".
/L. Cilliers, F. Retief "Poisons, Poisoners, and Poisoning in Ancient Rome", in: "Toxicology in Antiquity", ed. Ph. Wexler, 2019, p. 238; podkreślenie - moje /

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Fundamentalnym pytaniem jest czy istnieje opis ostatnich chwili Germanika, np. objawów jego choroby ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Byłbym zapomniał. Oprócz Tacyta, w innym miejscu przeze mnie przywołanego, jest przecież Swetoniusz i "Żywoty cezarów". Tacyt chyba poprzestaje na tym, że nagie ciało Germanika wystawiono na widok publiczny i wnioski z takiej, publicznej "autopsji" nie były jednoznaczne. To prawdopodobnie znaczy, że każdy widział, to co chciał widzieć. Na przykład, zwolennicy Germanika - efekt działania trucizny.

Swetoniusz opisuje ze swadą i szczegółami - plamy na ciele, piana z ust, a serce nie spaliło się (sic! - co miało być oczywiście dowodem działania trucizny).

Problem jest w tym, że relacje (czy raczej ci, którzy je przytoczyli) są przesiąknięte sympatiami politycznymi. Raczej nie do Pizona, czy Tyberiusza, ale do Germanika.

W mojej ocenie, sprawa nie jest do rozstrzygnięcia. Dowodów brak, w pełni wiarygodnych świadectw - także. Germanik przeniósł się na Wschód po latach przebywania w innych miejscach Imperium. Równie dobrze jego organizm mógł ciężko zareagować na nieznane mu bakterie, czy inne świństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Mati64 napisał:

Fundamentalnym pytaniem jest czy istnieje opis ostatnich chwili Germanika, np. objawów jego choroby ? 

 

Bezpośrednich świadków - nie.

Podane objawy: ślinotok (piana na ustach), ciemna wysypka, nawracająca gorączka. W sumie może to być jakaś odmiana zoonozy wywołanej np. przez riketsje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

odmiana zoonozy wywołanej np. przez riketsje.

Fajnie, nauczyłem się nowych słów.:D

Jeżeli chodzi o to, że przyczyna śmierci mogła być naturalna (wbrew opisywanym przekonaniu samego Germanika) - to ja się zgadzam. Mogła być. Mogły być to nawet rzeczone rikestje. Nawet w odmianie Rickettsia conorii (a co sobie będę żałował).;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.