Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  

Recommended Posts

jakober   

Co wiemy o szczypiorniaku i hazenie (tudzież jordanówce)?

Czy były sportami uprawianymi wyłącznie w Polsce międzywojennej? Jaka była ich popularność? Czy istniały rozgrywki międzynarodowe? Co stało się z tymi sportami po drugiej wojnie światowej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli rozumieć "szczypiorniak" jako tożsamy z: "grą w piłkę ręczną", to pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy to rok 1925, grała reprezentacja Niemiec z reprezentacją Belgii. W trzy lata później powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej Amatorów (w ramach tej organizacji pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1938 r.). Na olimpiadę gra w piłkę ręczną trafiła w 1936 roku. 

Pomijając poszukiwanie w dalekiej przeszłości gry mającej być praprzodkiem dzisiejszej piłki ręcznej (a doszukiwano się jej nawet u Inuitów z Grenlandii), to jej zasady opracował Duńczyk - Holger Nielsen na początku XX wieku (choć spotkałem się z informacjami, że miało to być już w 1898 r.). Jak się wydaje Nielsen opracował pewne zasady w 1898 r. dla gry nazywanej: "Handbotd", a w 1906 r. mocno je zmienił i tę grę "wyprowadził" poza mury szkoły w której nauczał wychowania fizycznego i gdzie grano we wcześniejszą wersję. W 1915 r. inny nauczyciel gimnastyki, tym razem Niemiec - Max Heiden opracował zasady podobnej gry, zwanej: "Torball". W 1919 r. profesor Carl Schelenz opracował grę łączącą elementy z wersji duńskiej i niemieckiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.