Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

jakober   

Co wiemy o szczypiorniaku i hazenie (tudzież jordanówce)?

Czy były sportami uprawianymi wyłącznie w Polsce międzywojennej? Jaka była ich popularność? Czy istniały rozgrywki międzynarodowe? Co stało się z tymi sportami po drugiej wojnie światowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozumieć "szczypiorniak" jako tożsamy z: "grą w piłkę ręczną", to pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy to rok 1925, grała reprezentacja Niemiec z reprezentacją Belgii. W trzy lata później powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej Amatorów (w ramach tej organizacji pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1938 r.). Na olimpiadę gra w piłkę ręczną trafiła w 1936 roku. 

Pomijając poszukiwanie w dalekiej przeszłości gry mającej być praprzodkiem dzisiejszej piłki ręcznej (a doszukiwano się jej nawet u Inuitów z Grenlandii), to jej zasady opracował Duńczyk - Holger Nielsen na początku XX wieku (choć spotkałem się z informacjami, że miało to być już w 1898 r.). Jak się wydaje Nielsen opracował pewne zasady w 1898 r. dla gry nazywanej: "Handbotd", a w 1906 r. mocno je zmienił i tę grę "wyprowadził" poza mury szkoły w której nauczał wychowania fizycznego i gdzie grano we wcześniejszą wersję. W 1915 r. inny nauczyciel gimnastyki, tym razem Niemiec - Max Heiden opracował zasady podobnej gry, zwanej: "Torball". W 1919 r. profesor Carl Schelenz opracował grę łączącą elementy z wersji duńskiej i niemieckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.