Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Minister Beck z wizytą na Łotwie.

Rekomendowane odpowiedzi

Tych kadrów nigdzie wcześniej nie widziałem. Fragment łotewskiej kroniki filmowej (465/1938) - przedstawiający wizytę ministra Becka w tym kraju:

https://www.youtube.com/watch?v=vmOY1sd_pWg

Inne filmy z łotewskiego archiwum państwowego:

https://www.youtube.com/user/LNALVKFFDA/featured

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotografii z tej wizyty można obejrzeć na stronie NAC-u.

Kiedy Beck przybył samolotem na Łotwę, to stosownie do rangi wizyty trzymał w ręce cylinder, ale kiedy pojawił się w drzwiach samolotu przy powrocie do kraju to miał na głowie czapkę "kapitańską" (lotniczą), co mi przypomniało dywagacje "około-czapkowe" w temacie: forum.historia.org.pl - "Przedwojenna fotografia - urzędnicy".

Rzeczywiście prezydent Łotwy miał swą oficjalną siedzibę w pałacu w Jełgawie (Jelgava, Mitawa)? Czy była to raczej taka letnia rezydencja?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Rzeczywiście prezydent Łotwy miał swą oficjalną siedzibę w pałacu w Jełgawie (Jelgava, Mitawa)? Czy była to raczej taka letnia rezydencja?

Nic mi o tym nie wiadomo. Wedle mojej wiedzy Ulmanis urzędował na ryskim zamku, a rezydencję miał w wilii Dauderi.

Na filmie na pałacu w Jełgawie powiewa flaga prezydenta Łotwy, ale może to tylko oznaczać jego obecność. 

Pałac w Jełgawie był zniszczony i za czasów Ulmanisa go odbudowano (nawet chyba dobudowano skrzydło)  - z przeznaczeniem na siedzibę uczelni (akademii) rolniczej. Ulmanis też nazwał go też "pamiątkowym zamkiem Viestursa", czy jakoś tak (ten tekst jest na filmie ok. 1:20).

Myślę, że po prostu piękny, odrestaurowany budynek akademii rolniczej wykorzystywano niekiedy dla celów reprezentacyjnych (wizyty, dożynki itp.). Co zresztą było zgodne z agrarystyczną osobowością Ulmanisa i nową, patriotyczną nazwą pałacu.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Nic mi o tym nie wiadomo. Wedle mojej wiedzy Ulmanis urzędował na ryskim zamku, a rezydencję miał w wilii Dauderi

 

Taki pada opis zdjęć w NAC: "Minister spraw zagranicznych Polski Józef Beck (trzeci z lewej) i minister spraw zagranicznych Łotwy Vilhelms Munters wchodzą do pałacu w Jelgavie, gdzie mieściła się siedziba prezydenta Łotwy".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to pewne uproszczenie. Przejrzałem parę przewodników, trochę stron internetowych - i nigdzie informacji o tym, że ten pałac był formalną rezydencją Vadonisa - nie spotkałem. A chyba byłaby to ciekawostka, którą by - chociażby w przewodnikach i na stronie pałacu - odnotowano.

Odrestaurowany pałac otwarto w 1937 z wielką pompą, udziałem Ulmanisa, ale formalnie na cele uczelniane.

Inna sprawa, że Ulmanis po 1934 wszędzie w kraju mógł się czuć, jak u siebie i niewykluczone, że jakieś apartamenty w odbudowanym pałacu były przeznaczone na cele reprezentacyjne.

Ale - wedle mojej wiedzy - przed wojną prezydent Łotwy rezydował formalnie na zamku w Rydze i w willi Dauderi (którą traktowano jako rodzaj "letniej rezydencji"), dziś - na zamku i ma letnią rezydencję w Jurmale (zbudowaną za czasów radzieckich).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też trochę poszperałem i nic na potwierdzenie takiej siedziby nie znalazłem, stąd i moje pytanie.

 

2 godziny temu, Bruno Wątpliwy napisał:

nigdzie informacji o tym, że ten pałac był formalną rezydencją Vadonisa - nie spotkałem

 

A co do Vadonisa to taki drobiazg nieco O.T., "tautas vadonis" to: przywódca (lider) ludu (narodu) - jeśli dobrze to sobie próbuję przetłumaczyć, w pracy jaką popełnił Ireneusz Kolendo pt. "Łotwa. Zarys dziejów narodu i państwa. Od czasów najdawniejszych do początku XXI wieku" (Łódź 2014), Ulmanis stał się "tautas adonis"... :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

 Łotwa nie ma za bardzo szczęścia do syntetycznej historii w języku polskim. W serii Ossolineum - nic, w wydawnictwie TRIO coś zapowiadali (nawet swego czasu w zapowiedziach wydawniczych podawali autorów), ale coś chyba nie wyszło. Praca I. Kolendy jest zatem chyba jedyna. I raczej taka sobie. Jest trochę ciekawych, ale porozrzucanych tematycznie publikacji.

 

A Ulmanisa trudno z urody uznać za Adonisa;). Raczej rozrośnięty Hefajstos. Do tego jeszcze orientacja seksualna - bliżej nieznana. Przynajmniej o żadnej Afrodycie nie słyszałem. Tylko różnie spekulacje.

Ale w sumie, twierdził, że ożenił się z Łotwą, zatem ten narodowy adonis może i pasuje....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.