Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobrze Capricornus, pytanie oczywiście jest Twoje ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę przewrotne.

Kto i gdzie w końcu XII wieku miał u nas odkryć złoża rudy miedzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem pytanie było nieco przewrotne.

Odkrywcą tych złóż był niejaki Wawrzyniec Angelus, przewrotność polegała na tym, że nie wiadomo czy ów osobnik nie był postacią tylko legendarną.

I nowe pytanie:

Kiedy po raz ostatni otoczono Kraków wałem drewniano – ziemnym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dobra, skoro nikt nie próbował będę strzelał (a że nie znam się na historii fortyfikacji Krakowa, to nie mam innego wyjścia) - 1260? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje, że w 1257 roku, jak rozpoczęto odbudowę po najeździe Tatarów. W 1285 roku rozpoczęto już budowę murów obronnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1260?

Nie.

w 1257 roku

Nie.

Tofik był bliżej. Chociaż, zależy jak na Twoją odpowiedź spojrzeć Vissegerdzie. :roll: :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli wynikałoby z tego, że budowę wałów zakończono w 1259, a rozpoczęto w lub po 1257 roku, kiedy zapadła decyzja o odbudowie miasta. Czy tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy tak?

Nie, zupełnie z innej strony, kwestia bliskości Tofika to kilka dziesiątków lat, kwestia Twojej bliskości to tych parę lat więcej, chociaż z „drugiej strony” byłeś całkiem blisko zmieściłeś się w kilkuletniej tolerancji błędu. Podkreślam „z drugiej strony”. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli wał wzniesiono przy okazji budowy murów, przed lub po. Pomyślmy, w 1285 roku pozwolenie na bydowę murów wydał książę Leszek Czarny, co nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem budowy, a już na pewno nie z zakończeniem.

Ale znalazłem zapis: 1285 - Z inicjatywy Leszka Czarnego, Kraków zaczęto otaczać fortyfikacjami obronnymi w postaci fos oraz budowli drewniano-ziemnych.

Potem mam coś takiego: 1298 – Z inicjatywy Wacława II Czeskiego rozpoczęto budowę murowanych z kamienia fortyfikacji oraz poszerzono miasto ku północy, do dzisiejszej Bramy Floriańskiej (wzmiankowane w 1306).

Czyli wynika, że pomiędzy. Najazdy i walki o Kraków miały miejsce w latach 1287-1288. Wiadomo też, że: 1286 r - Kraków decyzją króla Leszka Czarnego zaczęto otaczać fortyfikacjami obronnymi. Były to fosy oraz budowle drewniano - ziemne. Być może już wtedy postawiono część murów, ale właściwie powstanie murów miejskich przyjmuje się na okres rządów Wacława II, króla Czech i Polski.

Pozostają więc następujące możliwości. Albo był to rok 1286 i cześć. Albo jakaś odbudowa po oblężeniu tatarskim, więc między 1288 a 1298. Najprawdopodobniej, zaraz po walce, więc wychodziłoby na rok 1288. I nie proś mnie błagam, żeby się zdecydował, 1286 czy 1288 :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Vissegerd, ale wywód. :hooray: :pada: :)

Mam tylko jedno pytanie: skoro miałeś te dane to, czemu wyskoczyłeś z 1257 rokiem?

1286 to prawidłowa odpowiedź. Mury to 1292 rok, choć mogłem to wziąć na następne pytanie.

Zadajesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mam tylko jedno pytanie: skoro miałeś te dane to, czemu wyskoczyłeś z 1257 rokiem?

Cóż, powiem zupełnie szczerze. Spojrzałem najpierw pobieżnie i jak zobaczyłem, że w 1285 Leszek Czarny wydał zezwolenie na budowę murów, skojarzyłem z odbudową po najeździe Tatarów, to wyszedł mi 1257 rok. Dopiero później doczytałem. Niechlujsto i wstyd po prostu :shy:

To teraz pytanie. Kto odprawił mszę w kościele katedralnym w Krakowie podczas uroczystych egzekwii królewskich jakie odbyły się po śmierci Kazimierza Wielkiego? Podpowiem, że brał w nich udział król Ludwik.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Kto odprawił mszę w kościele katedralnym w Krakowie podczas uroczystych egzekwii królewskich jakie odbyły się po śmierci Kazimierza Wielkiego? Podpowiem, że brał w nich udział król Ludwik.

Florian Mokrski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.