Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
zbyszek chaosu

Archeologiczne Zdjęcie Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ciekawy spis wszystkich znalezisk archeologicznych w Powiecie Włocławskim. Domyślam się, że powstał on główne w ramach pracy nad archeologicznym zdjęciem Polski. Co ciekawe dla wsi którą się interesuję, tj. dla Pyszkowa pierwsze ślady osady jakie odnaleziono są datowane na wiek XIV podczas gdy pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Może to być zwykłe przeoczenie, jednak w sąsiedniej miejscowości (Sarnowo- powstałe w wieku XIX) są znaleziska z wczesnego średniowiecza. Zastanawiam, się nad hipotezą, że po prostu wieś Pyszkowo z jakichś względów przeniosła się w średniowieczu z jednego miejsca na drugie. Czy można gdzieś uzyskać informację o dokładniejszej lokalizacji stanowisk archeologicznych? Gdzie szukać, u kogo, takich informacji? 

Dla zainteresowanych link do stanowisk archeologicznych powiatu włocławskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bardzo rozumiem, podał autor tematu "link" do: "stanowisk archeologicznych powiatu włocławskiego" (który przynajmniej u mnie nie działa) i pyta się nas o ich dokładniejsze lokalizacje?? Wystarczy zwrócić się do Muzeum czy Konserwatora Zabytków.

 

Cytuj

Może to być zwykłe przeoczenie

 

 Mało prawdopodobne, szybciej można przeoczyć wzmiankę w źródłach pisanych niźli przeoczyć coś w trakcie badań archeologicznych. Ta wzmianka z XIII w. to pewna jest co do identyfikacyjnej tożsamości tej akurat wsi?

 

13 godzin temu, zbyszek chaosu napisał:

Może to być zwykłe przeoczenie, jednak w sąsiedniej miejscowości (Sarnowo- powstałe w wieku XIX) są znaleziska z wczesnego średniowiecza. Zastanawiam, się nad hipotezą, że po prostu wieś Pyszkowo z jakichś względów przeniosła się w średniowieczu z jednego miejsca na drugie

 

Wieś, to raczej - nie, szybciej mieszkańcy. Samo przeniesienie nazwy nie jest czymś niezwykłym.

Łatwiej by było dywagować, gdyby autor tematu podał szczegóły (i czas przeprowadzania) tych badań archeologicznych oraz jak brzmiała ta wzmianka w źródłach historycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie pisałem, że prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Pisze tylko o Archeologicznym Zdjęciu Polski, czyli badaniach powierzchniowych. Archeolog idzie za pługiem i patrzy co tam z ziemi wyjdzie, obejrzy zdjęcia lotnicze, popyta ludzi i co znajdzie to opisze. Łatwo jest coś przeoczyć. Rozmawiałem kiedyś ogólnie na ten temat z archeologiem  i dowiedziałem się, że takie dane nie są ogólnie udostępniane, żeby ktoś na własna rękę nie kopał i nie niszczył zachowanych w ziemi zabytków. Takich miejsc ze śladami osadnictwa jest pełno na Kujawach, Śląsku czy w Wielkopolsce i nie ma aktualnie możliwości, żeby wszystkie przebadać. 

Nie spotkałem się, żeby ktoś podważył to źródło pisane na temat Pyszkowa. Był wątek na tym forum.

Jeśli link się nie otwiera to przepraszam, u mnie działa bez zarzutu, tj wyświetla plik pdf. Spróbuj tutaj.

Faktycznie z konserwatorem zabytków to może być dobry trop. 

Miejscowości- czyli mieszkańcy wraz z nazwą przenoszą się czasem w inne miejsce z różnych powodów i powstają tam nowe zabudowania podczas gdy stare są niszczone, porzucane itp. Nie tylko w historii ale nawet współcześnie są takie przypadki.

Dodam jeszcze, że archeolodzy wprowadzili też w tym spisie inny bubel. Miejscowość Sarnowo, czyli tą która powstała w XIX wieku tuż obok najstarszej części Pyszkowa, umieszczono w spisie zarówno w gminie Chodecz jak i w gminie Boniewo, choć formalnie miejscowość leży wyłącznie w gminie Boniewo. 

Edytowane przez zbyszek chaosu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, zbyszek chaosu napisał:

Nigdzie nie pisałem, że prowadzone były wykopaliska archeologiczne

 

17 godzin temu, zbyszek chaosu napisał:

dla Pyszkowa pierwsze ślady osady jakie odnaleziono są datowane na wiek XIV

 

To drugie to chyba nie na podstawie zdjęć lotniczych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie zdjęcia lotniczego raczej by nie datowali. Pewnie jakieś skorupy były, może jakieś żarna, czy inne rzeczy wskazujące na stałą osadę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, zbyszek chaosu napisał:

Nie spotkałem się, żeby ktoś podważył to źródło pisane na temat Pyszkowa

 

Moje pytanie tyczyło się czegoś innego: skąd wiadomo, że dzisiejsza wieś to ta sama co wtedy?

Zna zbyszek chaosu coś konkretnego o tych badaniach archeologicznych wskazujących na XIV wiek?

 

55 minut temu, zbyszek chaosu napisał:

Dodam jeszcze, że archeolodzy wprowadzili też w tym spisie inny bubel. Miejscowość Sarnowo, czyli tą która powstała w XIX wieku tuż obok najstarszej części Pyszkowa, umieszczono w spisie zarówno w gminie Chodecz jak i w gminie Boniewo

 

To proszę zacytować tę pomyłkę bo ja jej nie widzę. 

Ma świadomość zbyszek chaosu, że do końca to jednak nie jest to dokument opracowany przez archeologów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co takiego masz na myśli pisząc "ta sama"?

Pyszkowo na Kujawach jest tylko jedno, informacja o podpisaniu układu znajduje się w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego właśnie dla tego Pyszkowa, do tego lokalizacja miejscowości- na pograniczu ziem Konrada Mazowieckiego, jego synów Kazimierza i Bolesława a także stosunkowa bliskość biskupiego Włocławka i ziem Zakonu Krzyżackiego nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na wątpliwości.

Nic konkretnego o badaniach archeologicznych nie wiem. Właśnie próbuje dowiedzieć się na forum, skąd wziąć szersze informacje, ponad to co wkleiłem :)

Co do pomyłki, to na stronie 249 w wykazie gminy Chodecz występuje miejscowość Sarnowo. Takiej wsi w tej gminie nie ma. Jest za to w sąsiedniej gminie Boniewo, granicząc przy tym z Pyszkowem.

Kto w takim razie opracowywał "Wykaz stanowisk archeologicznych na obszarze gminy Chodecz, zlokalizowanych w trakcie badań powierzchniowych w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski" jeśli nie archeolog?

Mam wrażenie, że odbiegamy od tematu. Chciałem uzyskać jakąś pomoc w poszukiwaniach a nie tłumaczyć się z każdego napisanego wyrazu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dzwoniłem do konserwatora zabytków, dział archeologii i jeśli nie piszę publikacji lub pracy dyplomowej to nie mogą mi nic więcej powiedzieć ani nawet pokazać. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uznali moją "publikację"? Wystarczy artykuł do lokalnej gazetki, czy muszę posiadać np odpowiedni stopień naukowy i być zatrudnionym w odpowiedniej instytucji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Są dwie możliwości. Chronią stanowiska, przed potencjalnymi rabusiami z detektorami, lub osłaniają własny bałagan. Ale wskazali Ci drogę. Macie tam jakąś miejscową gazetę, czy nawet urząd gminny. Dotrzyj do kogoś kto Ci da list polecający, że piszesz artykuł na ten temat do lokalnej gazetki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.