Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Uciekinierzy z demoludów w armii amerykańskiej?

Rekomendowane odpowiedzi

Wydarzenia roku 1956 i 1957 na Węgrzech sprawiły, że ten kraj opuściło (głównie przez austriacką granicę), jak się szacuje ok. 200 000 osób, w tym około 20 000 nastolatków, którzy uciekli bez rodziców czy dorosłych opiekunów. Różnie się toczyły ich losy, część trafiła do schronisk dla młodzieży, większość oddano pod opiekę do rodzin w wielu krajach.

Spośród nich, jak się szacuje 2,5 tys. zasiliło szeregi armii amerykańskiej a około pięciuset wstąpiło do Legii Cudzoziemskiej. Sytuacja uchodźców sprawiła, że wiceprezydent Nixon (podczas swej wizyty w Austrii) obiecał podwyższyć kontyngent imigrantów z tego kraju, w efekcie jakieś 50 000 Węgrów znalazło swój nowy dom w USA. Służba w armii amerykańskiej; tych którzy dotarli do Nowego Świata; nie jest czymś dziwnym, mogli skorzystać z regulacji Hodge Act czy normalną drogą zyskać nowe obywatelstwo a potem np. skorzystać z programu stypendiów oferowanych przez Pentagon na naukę w uczelniach cywilnych w zamian za podjęcie potem służby w armii i marynarce.

Béla Nóvé w swym artykule, w podrozdziale zatytułowanym: "Nieletni uchodźcy w szeregach U.S. Army" podał:

"Wielu młodych emigrantów nie musiało przepłynąć przez Atlantyk, aby służyć w armii amerykańskiej. Mogli zostać zaangażowani w niemal każdej z amerykańskich baz wojskowych w Niemczech Zachodnich, Włoszech czy Francji, na kilka lat znaleźć zatrudnienie w ochronie lub usługach dla wojska".

/tegoż, "Sieroty x '56 - 56 lat później. Świadectwa dziecięcych uchodźców węgierskich", "Res Publica Nowa", nr 21, wiosna 2013, s. 76/

 

Tylko czy zatrudnienie w tego typu sektorach wiązać się musiało z wstąpieniem w szeregi amerykańskiej armii?

Z drugiej strony podaje przykład Zoltána J., którego informacje przesłane do rodziców w wiosce Bonyrétalap (zachodnie Węgry) zostały przechwycone przez węgierskie służby, z których wynika, że wstąpił do armii USA i pełni służbę w Niemczech Zachodnich, ale zamierza zdezerterować zanim może być posłany do Indochin.

I jeszcze jeden fragment z tego artykułu:

"... żyli z pomocy i dorywczych prac lub zaciągali się jako najemnicy do armii amerykańskiej albo francuskiej Legii Cudzoziemskiej, aby walczyć w krwawych wojnach w Algierii i Wietnamie".

/tamże, s. 70/

 

Autor artykułu napisał też książkę o losach Węgrów we wspomnianej Legii ("Patria Nostra: '56-os menekült kamaszok a Francia Idegenlégióban"). Mnie zastanawia status tych Węgrów w amerykańskiej armii: żołnierze czy jednak personel pomocniczy (cywilny?).

I co z tymi najemnikami?

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.