Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kszyrztoff

Leszek Balcerowicz

Recommended Posts

Profesor Leszek Balcerowicz minister finansów w rządach Mazowieckiego Bieleckiego czy Buzka.  Aż dziwne że dotąd w biografiach się nie znalazł.

Jak należy go oceniać? A tak przy okazji to spotkałem się z plotką że pierwotnie nie był on planowany do kierowania ministerstwem finansów  w

rządzie Mazowieckiego.  Czy coś więcej wiadomo na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że w książce Rafała Ziemkiewicza Polactwo  oraz był jakiś program  na TVP1  w którym udział brał Ziemkiewicz jak  i Balcerowicz i to właśnie Ziemkiewicz "coś w tym tonie" powiedział natomiast obecny przy tym Balcerowicz temu nie zaprzeczył.

Z "innych plotek" (ale tu już źródeł nie wymienię) słyszałem iż stanowisko wcześniej proponować miano  Witoldowi Trzeciakowskiemu  oraz Cezaremu Józefiakowi i obaj mieli odmówić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Expose premiera z 24 sierpnia zawierało bowiem wyraźną deklarację polityki zrywającej z komunistycznym systemem gospodarczym i zwalczającej inflację.
Potrzebna była polityka liberalna. Należało zatem znaleźć silnego liberała, odpornego na przeciwności losu a jednocześnie umiejącego współpracować z całym rządem. Pierwszego warunku nie spełniał proponowany na to stanowisko Ryszard Bugaj. Z drugim mogłyby być problemy gdy chodziło o Cezarego Józefiaka. Witold Trzeciakowski nie przyjął propozycji".

Poniżej link do  pełnego tekstu  artykułu czy można więc mu dawać wiarę?

http://www.balcerowicz.wirtualia.pl/planbalcerowicza.htm

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrywanie z komunizmem i zwalczanie inflacji nie implikuje powołania liberała, cokolwiek to wówczas znaczyło.

Na każde stanowisko ministerialne aplikowało wiele osób bądź przymierzano doń różne osoby. 

Co ma wynikać z tych plotek?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic nie musi wynikać. Próbuje dociec kto odrzucił tekę ministra że w końcu dostał ja Balcerowicz. Rozumiem że secesjonistę to nie interesuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Balcerowicz był nadany z Banku Światowego. Inaczej Polska by nie dostała wówczas kredytu. I tak za "powodzenie" jego plan zapłacili słono wówczas wszyscy z nas, co mieli gotówkę, lokaty i kredyty w złotówkach. Co prawda dzięki temu zmniejszono inflację, ale jakim olbrzymim kosztem. Najlepiej porozmawiaj na ten temat z prowadzącymi działalność gospodarczą w ówczesnym czasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.