Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Piszę ten post pod wrażeniem jakie wywarły na mnie świątynie Hagar Qim i Mnajda oraz młodsza budowla podziemna Hypogeum Hal Saflieni.

Zupełnie nie wiadomo kim byli ludzie którzy zbudowali te imponujące budowle. Skąd przybyli i jak zeszli z "kart" historii.

To co po sobie pozostawili zadaje głównie pytania bez odpowiedzi. (Strażnik w Hal Saflieni powiedział, że z odpowiedziami musimy poczekać na wehikuł czasu).

Mnie zastanawia dlaczego obiekty starsze od Stonehenge czy Piramid są tak mało znane? 

A może to ja jestem takim ignorantem?

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej to na razie sobie pogooglajcie. Jak wrócę do domu to wstawię trochę zdjęć i opisów,  za wyjątkiem Hal Saflieni bo tam nic nie było wolno rejestrować. Nawet przenośnego GPS'a mi zabrali o aparacie i telefonie nie wspominając.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zapewne w dużej mierze to efekt korzystnej lokalizacji. Każdy przebywający w Londynie, Portsmouth, Bristolu czy wypoczywający w Bath dość nikłym nakładem kosztów i trudów mógł udać się na eskapadę i obejrzeć ów monument. W XIX w. kiedy na poważniej zaczęto badać tego typu obiekty prym w tym wiedli Brytyjczycy i Niemcy. Zatem badacze z Albionu pod nosem mieli stosowny i imponujący obiekt, a kiedy obiekt stał się już nie tylko obiektem badań a zaczął się pojawiać jako element dziennikarskich relacji, mniej lub bardziej sensacyjnych, to byle zasobniejszy mieszczuch miał możliwość udać się tam by na własne oczy przekonać się o czym tak rozprawiają.
Malta to jednak wyspa, i dodatkowo całkiem mały punkcik na morzu, który w XIX w. nie miał już takiego znaczenia politycznego czy ekonomicznego. Raczej nikt nie mógł nadkładając drogi zahaczyć o tę wyspę by przy okazji obejrzeć ten prastary obiekt. To już musiała być celowa przeprawa.
No i "otwarta" konstrukcja Stonehenge o wiele łatwiej nadawała się do snucia nader oryginalnych czy zwariowanych przypuszczeń co do jej przeznaczenia, stąd i pobudzała pewnie bardziej ludzkie umysły.
A wspomniane obiekty na Malcie, podobnie jak te na Gozo, rzeczywiście warte są większego spopularyzowania. Choć może jednak właśnie - dobrze, że nie tak znane? Nie zostaną zadeptane, i może łatwiej będzie uniknąć aktów wandalizmu, jak te z 2001 roku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
W dniu 11.01.2018 o 7:39 PM, secesjonista napisał:

Zatem badacze z Albionu pod nosem mieli stosowny i imponujący obiekt,

No ale jednak te maltańskie zabytki są nieporównywalnie starsze a więc bardziej nobliwe.

 

W dniu 11.01.2018 o 7:39 PM, secesjonista napisał:

Malta to jednak wyspa, i dodatkowo całkiem mały punkcik na morzu, który w XIX w. nie miał już takiego znaczenia politycznego czy ekonomicznego. Raczej nikt nie mógł nadkładając drogi zahaczyć o tę wyspę by przy okazji obejrzeć ten prastary obiekt. To już musiała być celowa przeprawa.

A tu nie mogę się z Tobą zgodzić

Malta leżała na szlaku do Egiptu i dalej Indii. Żegluga jaka szła przez Maltę była bardzo regularna . Poza tym kiedyś statki znacznie dłużej stały w portach. Można było zrobić sobie małą wycieczkę i kontynuować podroż.

Myślę, że powód niskiej popularności tych obiektów był inny. Nie są one tak widowiskowe jak Piramidy czy pałac w Knossos a dodatkowo początkowo przypisywano te świątynie Fenicjanom. Dopiero po czasie zorientowano się, że są o wiele starsze.

 

Pozwolę sobie wstawić trochę zdjęć ze świątyni "Hagar Qim"

 

DSC06034.jpg

 

DSC06035.jpg

 

DSC06037.jpg

 

DSC06038.jpg

 

DSC06039.jpg

 

DSC06040.jpg

 

DSC06043.jpg

 

DSC06044.jpg

 

DSC06046.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jednak podtrzymał swe zdanie.
Znacznie więcej osób zainteresowanych tego typu budowlą mogło obejrzeć Stonehenge za sprawą nieco dłuższej niźli jednodniowa wycieczka niźli tych co zobaczyli budowlę na Malcie przy okazji swych zawodowych peregrynacji.
Malta w tym czasie (myślę tu o XIX w.) "żyła" jeszcze z przerobu egipskiej bawełny i rozwijała przemysł stoczniowy (nie przypadkiem najważniejszą szkołą stała się Dockyard School umiejscowiona w bastionie St Michael's). I ja nie neguję, że Malta wciąż pozostawała ważnym przystankiem w wyprawach morskich, choć na początku XIX w. wcale nie wyglądało to tak imponująco: raptem przybywało na wyspę niecałe trzysta statków rocznie. W pierwszym dziesięcioleciu nastąpił ogromny wzrost - do trzech tysięcy statków, no ale potem mieliśmy katastrofę z lat 1813-1814, kiedy to nawet Brytyjczycy woleli odnowić swe kontakty handlowe we Włoszech niźli zawitać na tę wyspę. I dopiero po wojnie krymskiej Malta gospodarczo się odbiła.
No i warto jednak pamiętać kto ją wówczas najczęściej odwiedzał. Rzesza braci marynarskiej, która zapewne podczas dłuższego postoju oderwała się od szklanicy czy obłapywania jakiejś hożej miejscowej Lunzjaty czy Piny, i poszwendała się po okolicy. Tylko jaki mógłby być oddźwięk ich opowieści? Zarówno oni jak kupcy zapewne byli po postoju w Egipcie, zatem wielu z nich miało za sobą i piramidy, i Sfinksa i kilka jeszcze innych egipskich monumentalnych spécialités de la maison. Czy maltańskie konstrukcje mogły w tym kontekście zrobić na nich stosowane wrażenie?
A Brytyjczycy mieli u siebie budowlę, która nie miała takiej konkurencji, a kiedy już zakotwiczyła się w świadomości to trudno było się innym obiektom przebić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No, marynarze w tym czasie raczej chyba nie byli szczególnie zainteresowani zabytkami (a i dzisiaj niewielu ma takie zainteresowania). Ja raczej myślałem o tych wszystkich gentlemanach podróżujących po Imperium a to w sprawach służbowych a to businessowych a to turystycznych.

No ale to już w sumie margines tego tematu.

Trochę nabudowano tych świątyń, my odwiedziliśmy dwa układy (cóż mieliśmy tylko 4 dni na zwiedzanie).

Początkowo sądzono, że za ich budowę odpowiadają Fenicjanie. Później zorientowano się, że są o wiele starsze. 

Zbudował je lud o którym właściwie niewiele wiadomo. Informacje jakie uzyskiwałem w różnych miejscach często były sprzeczne.

W każdym razie przyjmuje się, że przybył on na wyspy gdzieś w piątym tysiącleciu p.n.e.

Najstarsza fazę nazwano okresem Skorba. Świątynie to czas późniejszy.IV - III tysiąclecie p.n.e.

Funkcje świątyń jako tako znamy. (Z naciskiem na "jako tako")

W każdym razie pewnym jest, że budowniczowie posiadali całkiem zaawansowaną wiedzę astronomiczną.

 

Teraz następna partia zdjęć z "Hagar Qim"

 

DSC06047.jpg

 

 

Następne dwa zdjęcia to kopie "ołtarzyków". Orginały mozna zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Valetta.

 

DSC06051.jpg

 

DSC06052.jpg

 

DSC06053.jpg

 

DSC06055.jpg

 

DSC06057.jpg

 

DSC06058.jpg

 

DSC06059.jpg

 

DSC06060.jpg

 

DSC06061.jpg

 

DSC06064.jpg

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×