Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Piszę ten post pod wrażeniem jakie wywarły na mnie świątynie Hagar Qim i Mnajda oraz młodsza budowla podziemna Hypogeum Hal Saflieni.

Zupełnie nie wiadomo kim byli ludzie którzy zbudowali te imponujące budowle. Skąd przybyli i jak zeszli z "kart" historii.

To co po sobie pozostawili zadaje głównie pytania bez odpowiedzi. (Strażnik w Hal Saflieni powiedział, że z odpowiedziami musimy poczekać na wehikuł czasu).

Mnie zastanawia dlaczego obiekty starsze od Stonehenge czy Piramid są tak mało znane? 

A może to ja jestem takim ignorantem?

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej to na razie sobie pogooglajcie. Jak wrócę do domu to wstawię trochę zdjęć i opisów,  za wyjątkiem Hal Saflieni bo tam nic nie było wolno rejestrować. Nawet przenośnego GPS'a mi zabrali o aparacie i telefonie nie wspominając.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapewne w dużej mierze to efekt korzystnej lokalizacji. Każdy przebywający w Londynie, Portsmouth, Bristolu czy wypoczywający w Bath dość nikłym nakładem kosztów i trudów mógł udać się na eskapadę i obejrzeć ów monument. W XIX w. kiedy na poważniej zaczęto badać tego typu obiekty prym w tym wiedli Brytyjczycy i Niemcy. Zatem badacze z Albionu pod nosem mieli stosowny i imponujący obiekt, a kiedy obiekt stał się już nie tylko obiektem badań a zaczął się pojawiać jako element dziennikarskich relacji, mniej lub bardziej sensacyjnych, to byle zasobniejszy mieszczuch miał możliwość udać się tam by na własne oczy przekonać się o czym tak rozprawiają.
Malta to jednak wyspa, i dodatkowo całkiem mały punkcik na morzu, który w XIX w. nie miał już takiego znaczenia politycznego czy ekonomicznego. Raczej nikt nie mógł nadkładając drogi zahaczyć o tę wyspę by przy okazji obejrzeć ten prastary obiekt. To już musiała być celowa przeprawa.
No i "otwarta" konstrukcja Stonehenge o wiele łatwiej nadawała się do snucia nader oryginalnych czy zwariowanych przypuszczeń co do jej przeznaczenia, stąd i pobudzała pewnie bardziej ludzkie umysły.
A wspomniane obiekty na Malcie, podobnie jak te na Gozo, rzeczywiście warte są większego spopularyzowania. Choć może jednak właśnie - dobrze, że nie tak znane? Nie zostaną zadeptane, i może łatwiej będzie uniknąć aktów wandalizmu, jak te z 2001 roku?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
gregski   
W dniu 11.01.2018 o 7:39 PM, secesjonista napisał:

Zatem badacze z Albionu pod nosem mieli stosowny i imponujący obiekt,

No ale jednak te maltańskie zabytki są nieporównywalnie starsze a więc bardziej nobliwe.

W dniu 11.01.2018 o 7:39 PM, secesjonista napisał:

Malta to jednak wyspa, i dodatkowo całkiem mały punkcik na morzu, który w XIX w. nie miał już takiego znaczenia politycznego czy ekonomicznego. Raczej nikt nie mógł nadkładając drogi zahaczyć o tę wyspę by przy okazji obejrzeć ten prastary obiekt. To już musiała być celowa przeprawa.

A tu nie mogę się z Tobą zgodzić

Malta leżała na szlaku do Egiptu i dalej Indii. Żegluga jaka szła przez Maltę była bardzo regularna . Poza tym kiedyś statki znacznie dłużej stały w portach. Można było zrobić sobie małą wycieczkę i kontynuować podroż.

Myślę, że powód niskiej popularności tych obiektów był inny. Nie są one tak widowiskowe jak Piramidy czy pałac w Knossos a dodatkowo początkowo przypisywano te świątynie Fenicjanom. Dopiero po czasie zorientowano się, że są o wiele starsze.

Pozwolę sobie wstawić trochę zdjęć ze świątyni "Hagar Qim"

DSC06034.jpg

DSC06035.jpg

DSC06037.jpg

DSC06038.jpg

DSC06039.jpg

DSC06040.jpg

DSC06043.jpg

DSC06044.jpg

DSC06046.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta