Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jancet

Pierwsze odcinki "Korony Królów"

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

Obejrzałem.

 

Nie, no w sumie fajne.

 

Trochę wkurza facjata Łokietka, która jest stale taka sama, jak "w poczcie królów i książąt Polski" autorstwa Matejki, choć podobno wiadomo, iż autor opierał się na nader znikomych źródłach i w sumie nie mamy bladego pojęcia, jak ten facet wyglądał. A on czy na tronie w koronie, czy na łożu śmierci, wygląda jak Smoleń. Tylko czekać, jak zacznie zasuwać o bombkach. No i Laskowika brak.

 

W dodatku Schetyna z "Ucha Prezesa" kogoś tam gra, co trochę jest fajne, a trochę śmieszne.

 

Choćbym nie wiem jak szukał, ideologicznej indoktrynacji trudno się dopatrzeć. Wręcz przeciwnie - to na razie poganka Aldona jawi się jako główna i pozytywna postać wątku. A wokół niej katolickie hieny.

 

I Liwiec też wyglądał na Liwiec. Choć nazwy tej rzeczki nie wymieniono.

 

To, co mnie razi w tych dwóch odcinkach, to tandeta.  Według zapowiedzi miała to być wysokobudżetowa produkcja. Taka nawet na eksport.

 

Tymczasem... Sceny są jakoś tam wyreżyserowane, aktorzy - no może nawet lepiej, że mało znani. Kostiumy nie najgorsze... Ale sceny plenerowe...

 

Pożal się, Boże...

 

W sumie scena plenerowa była jedna. Jak Aldona przekraczała granicę polsko-litewską na Liwcu. Razem zebrano do tej sceny chyba 11 koni. 5 po stronie litewskiej, 6 po naszej. Jakoś nie wydaje mi się, by Gedymin córkę samotrzeć za granicę wyprawiał.

 

A siodła i dosiad to już kompletna katastrofa.

 

Jak już robimy takie produkcje, to trzeba na to jakąś kasę przeznaczyć. HOWGH.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
8 godzin temu, jancet napisał:

Razem zebrano do tej sceny chyba 11 koni. 5 po stronie litewskiej, 6 po naszej. Jakoś nie wydaje mi się, by Gedymin córkę samotrzeć za granicę wyprawiał.

Jak 5 koni po stronie litewskiej to raczej samopiąt.

 

A w ogóle to o czym mowa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kostiumy są straszne i ahistoryczne, wiec wszystkie rekoludki wiją soę z bólu.
Tylko nie wiem o co chodzi, bo to przecież tylko głupia telenowela...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leoś   

Dobrze, że telewizja publiczna stawia na produkcje historyczne. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, TyberiusClaudius napisał:

Kostiumy są straszne i ahistoryczne

 

A ich straszność i ahistoryczność na czym polega, jakieś konkrety?

 

2 godziny temu, TyberiusClaudius napisał:

wiec wszystkie rekoludki wiją soę z bólu

 

Cokolwiek to znaczy, to ci sami "rekoludkowie" których postponował Tyberiusz czy jacyś wybrani?

 

25 minut temu, Leoś napisał:

Dobrze, że telewizja publiczna stawia na produkcje historyczne. 

 

Było by lepiej gdyby telewizja publiczna stawiała na dobre produkcje.

 

12 godzin temu, jancet napisał:

W sumie scena plenerowa była jedna. Jak Aldona przekraczała granicę polsko-litewską na Liwcu. Razem zebrano do tej sceny chyba 11 koni. 5 po stronie litewskiej, 6 po naszej. Jakoś nie wydaje mi się, by Gedymin córkę samotrzeć za granicę wyprawiał.

 

"Samotrzeć" to jednak nieco mniej niźli pięciu jeźdźców, gdyż jak rozumiem ci też występowali w tej scenie, prócz wspomnianych koni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leoś   
2 godziny temu, secesjonista napisał:

 

Było by lepiej gdyby telewizja publiczna stawiała na dobre produkcje

Słusznie, niemniej jednak należy docenić ruch w tą stronę. 

 

Dobre produkcje kosztują dużo i raczej powinny zamykać się w jednym filmie. Tworzenie seriali rządzi się swoimi prawami- mając budżet na 1 film trzeba zrobić kilkanaście mniejszych odcinków. 

 

Jako znawca tematu- laureat nagrody konkursu filmowego, a także współtwórca trzech filmów krótkometrażowy radził bym producentom wykonanie kolejnego porządnego filmu historycznego co jak najbardziej jest możliwe. 

 

Doskonałymi przykładami są "Wyklęty", "Historia Roja" "Jack Strong". 

 

Na podstawie takiego filmu można by stworzyć krótki serial rozwijający wątki poboczne. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Samopiąt to jednak: w piątkę.

 

3 godziny temu, Leoś napisał:

Jako znawca tematu- laureat nagrody konkursu filmowego, a także współtwórca trzech filmów krótkometrażowy radził bym producentom wykonanie kolejnego porządnego filmu historycznego co jak najbardziej jest możliwe.

 

A znawca Leoś uważa za porządny film historyczny, taki w którym bohaterowie posługują się dwudziestowieczną frazeologią, typu: "facet"? Może kolejne odcinki przyniosą nam rewelacje językowe, w których władca nadaje przywilej pewnemu rycerzowi, i określa go jako: "Wporzo koleś".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leoś   
10 minut temu, secesjonista napisał:

Samopiąt to jednak: w piątkę.

 

 

A znawca Leoś uważa za porządny film historyczny, taki w którym bohaterowie posługują się dwudziestowieczną frazeologią, typu: "facet"? Może kolejne odcinki przyniosą nam rewelacje językowe, w których władca nadaje przywilej pewnemu rycerzowi, i określa go jako: "Wporzo koleś".

Generalnie nie napisałem, że komentowany serial jest "poważnym filmem historycznym".  Myślę, że jak na robotę wykonaną dość szybko i raczej po kosztach jest ok. To nie pozycja dla znawców historii a raczej dla zwykłego telewidza, który coś tam się historią interere, oraz nie ma ochoty na program paradokumentlany czy motoryzacyjny. 

 

To znakomite posunięcie, dopełniające pluralizm w mediach- na wszystko znajdzie się miejsce. 

 

Secesjonista wybierze "Koronę Królów", Ja wybiorę "Minęła 20" czy "Automaniaka", a Tyberiusz "Kropkę nad i". 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
1 godzinę temu, Capricornus napisał:

Samopiąt to zdaje się w 6.

 

No chyba nie...

 

https://dobryslownik.pl/slowo/samopiąt/217427/0/195993/

"samopiąt to przestarzale: w pięciu, w pięcioro"

 

 

http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/ciekawostki-jezykowe/2.html

"Samopięt nie jest liczebnikiem lecz przysłówkiem, ale w jego skład wchodzi liczebnik pięć. Jazda samopięt to jazda w towarzystwie czterech osób, czyli w sumie pięć osób jedzie sobie konno gościńcem lub po bezdrożach..."

 

3 godziny temu, Leoś napisał:

Jako znawca tematu (...)

 

Biorąc pod uwagę jak szeroka jest Twoja wiedza to ja chyba poproszę Administratora żeby Ci nadał Rangę Honorową "Znawca"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polega na tym, że z tego co wiem z krzyku rozpaczy niektórych „ultrasów" i własnej obserwacji, „na oko", nie odpowiadają one epoce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leoś   
2 godziny temu, gregski napisał:

Biorąc pod uwagę jak szeroka jest Twoja wiedza to ja chyba poproszę Administratora żeby Ci nadał Rangę Honorową "Znawca"

Było by miło, dziękuję! To motywujące, postaram się nie zwalniać tempa! 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Leoś napisał:

Doskonałymi przykładami są "Wyklęty", "Historia Roja" "Jack Strong".

Przykładem chały? Ja myślę, że przy rozliczanie się z trudną przeszłością spod znaku zdrady, jest zalecany wyższy poziom.
PS. Tyberiusz nie wybierze „Kropki nad i", bo chwilowo ma po dziurki w nosie liberałów.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leoś   
3 minuty temu, TyberiusClaudius napisał:

Przykładem chały? Ja myślę, że przy rozliczanie się z trudną przeszłością spod znaku zdrady, jest zalecany wyższy poziom

Wyraźnie napisałem, że to znakomite kino historyczne Panie Kolego. Proszę dokładnie czytać. 

 

Natomiast liberałów słusznie kolega Tyberiusz nie lubi. Tylko konserwatyści, nacjonaliści  i chadecy! 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.