Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł Jasienica pisał o czasach Zygmunta Starego:

[Dantyszek] "Cesarzowi wykładał, że Polska ma pełne prawo do Pomorza i Prus, przypomniał mu bez ogródek, że wieśniacy z okolic Lubeki jeszcze mówią po polsku (sprostujmy: po słowiańsku), tak samo jak Kaszubi".

P. Jasienica, Polska Jagiellonów, Warszawa 1985, s. 247.

 

Atlas historyczny świata, Warszawa-Wrocław 1986, s. 60  (plansza: "Ludy europejskie w końcu XV wieku") pokazuje wyspę zamieszkaną przez Słowian połabskich na północ od Lubeki.

 

Większość popularnych źródeł zawiera mniej więcej tyle informacji o słowiańskich Wagrach, co niemieckojęzyczna Wikipedia:

Die Nachkommen der Wagrier gingen in den folgenden Jahrhunderten in der zugewanderten deutschen Bevölkerung auf und übernahmen deren Sprache.

https://de.wikipedia.org/wiki/Wagrier

 

Wagrowie pewnie nie mieli - inaczej, niż Drzewianie - swojego Johanna Paruma Schultze, ale czy znamy jakiekolwiek źródła pozwalające określić czas wymarcia ich języka? XVI wiek? XVII? Coś więcej o tym słowiańskim ludzie (po jego podboju w XII wieku)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dawny kronikarza zapisał: "Aldenburg ea quae Slavica lingua Starigard, hoc est antiqua civitas", ale język to chyba wymarł wcześniej niźli wieki jakie zadał w swym pytaniu Bruno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skąd zatem przekonanie Dantyszka? Również twórcy atlasu musieli mieć jakieś powody. Jego autorzy i recenzenci to często bardzo znani, polscy historycy sprzed lat.

 

Enklawy słowiańskie w południowej Meklemburgii przetrwały dosyć długo. Zob. np. M. North, Geschichte Mecklenburg-Vorpommerns, München 2008, s. 24. Luter pisał o Słowianach w okolicach Wittenbergi.  Drzewianie przetrwali do XVIII wieku. Moim zdaniem, nie ma powodu, aby odrzucać możliwość przetrwania resztek Słowian w okolicy Lubeki po wiek XVI. A raczej - jest to w miarę prawdopodobne.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, trzeba by raczej zajrzeć do Dantyszka a nie - Jasienicy.

Zachowanie enklaw danej grupy słowiańskiej to jednak nie to samo co utrzymanie tożsamości językowej, ale nic na ten temat nie wiem zatem jestem otwarty na wszelkie sugestie i opracowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak określiłem na wstępie - interesują mnie jakiekolwiek świadectwa świadczące o utrzymywaniu się języka słowiańskiego (po XII wieku) na terenach dziś należących do landu Schleswig-Holstein. Kompletnie nie wnikam, jak się to miało do świadomości etnicznej (pewnie nijak - przynajmniej w dzisiejszym rozumieniu) i zachowania tam innych aspektów dziedzictwa słowiańskiego (strojów, obyczajów, reliktów archeologicznych, toponimów - notabene w tych dwóch ostatnich przypadkach reliktów słowiańskich jest tam sporo).

http://slawenburgen.npage.de/schleswig-holstein.html

http://www.kn-online.de/News/Nachrichten-aus-Kiel/Doktorandin-untersucht-slawische-Ortsnamen-in-Schleswig-Holstein

https://www.shz.de/lokales/ostholsteiner-anzeiger/slawen-und-deutsche-lebten-tuer-an-tuer-id1204611.html

 

A i jeszcze strona, którą kiedyś znalazłem (tamże cytaty - m.in. z Długosza i Kromera):

http://koszalin7.pl/st/pom/pomorze_103.html

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.