Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
janusz692

Nowa strona poświęcona zabytkom średniowiecza

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, gregski napisał:

PS.

Oczywiście nie dasz rady wszystkiego zamieścić na swojej stronie ale przecież nie chodzi o to "by złapać króliczka ale by gonić go".

 

Hehe może jak dożyje 80-tki to mi się uda

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, euklides napisał:

Ciekawa byłaby jakaś mapka z najstarszymi zamkami murowanymi w Polsce i jak się to budownictwo rozprzestrzeniało. Znalazłem że najstarszym takim zamkiem w Polsce jest Wleń na Śląsku i pochodzi gdzieś z połowy XII wieku. Ciekawe jak to było w innych regionach Polski i jak się taka umiejętność rozprzestrzeniała. Taka mapka pozwoliłaby poznać jak się rozwijały cywilizacyjnie inne rejony Polski bo przecież murowany zamek to już jakiś poziom cywilizacyjny.  Przy okazji zbierania materiałów do tej swojej strony pewnie sporo o tym wiesz. Można też trochę poznać techniki budowania murowanych zamków. (cegła?, kamień?, piaskowiec? zaprawa?) 

Zapewne byłaby ciekawa ale nie ma szans żebym to zrobił, za bardzo jestem zawalony inną robotą. Co do technik budowania to nie wykluczam dodania za jakiś czas kolejnych haseł w słowniku na stronie związanych z tym tematem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącach wytężonej pracy ukończyłem zabytki z terenu Czech - ponad 900 obiektów i 5600 zdjęć, planów, rekonstrukcji, archiwalnych grafik. Od jakiegoś czasu na medievalheritage funkcjonuje również dział z artykułami: na chwilę obecną są trzy: o machinach oblężniczych, średniowiecznych kościołach drewnianych i obronności miast w średniowieczu. Zapraszam :)

 

https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/czechy/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I ja mogę przyklasnąć - dobra robota.

Z uwag krytycznych: warto opatrzyć komentarzem informacje  mocno wątpliwe. Świat katolicki nie zna świętego o imieniu: Bugail. Zatem jeśli kościół w Begelly nosił takie wezwanie to raczej w ten sposób uhonorowano fundatora albo Chrystusa, jako że "Bugail" to po walijski: "pasterz".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, także za wychwycenie tego świętego. Faktycznie na stronie miejscowej parafii jest informacja o tym. Już poprawiłem i uściśliłem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Zamek  górujący nad osadą Bečov został wzniesiony na początku XIV wieku, jako lenno korony czeskiej

 

A wedle jakich badań został tam wzniesiony na początku XIV wieku, skoro pierwsza wzmianka o nim jest z drugiej połowy tego wieku, a badania archeologiczne najstarszy ślad datują na 1352 rok?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, secesjonista napisał:

 

A wedle jakich badań został tam wzniesiony na początku XIV wieku, skoro pierwsza wzmianka o nim jest z drugiej połowy tego wieku, a badania archeologiczne najstarszy ślad datują na 1352 rok?

 

Rok 1352 wykazały badania, ale dendrochronologiczne drewna użytego do budowy wieży wschodniej (wieży z kaplicą), która nie była najstarszą częścią zamku. Najpewniej na początku zamek składał się z bergfriedu i obwodu murów obronnych. Już w 1314 roku stanowił siedzibę Boreša z Oseka i Rýzmburka, dlatego przyjmuje się że musiał powstać na początku XIV wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, janusz692 napisał:

Już w 1314 roku stanowił siedzibę Boreša z Oseka i Rýzmburka,

 

To proszę sprawdzić kiedy ów Boreš zmarł, bo w 1314 roku nie żył od jakichś trzydziestu siedmiu lat. :B):

Przy okazji uwag krytycznych: warto w tekstach trzymać się jednej maniery, raz jest: "z Oseka" a drugim razem: "Oseká". To drugie jest błędnym zapisem.

 

Cytuj

Zamek Kostomlaty pod Milešovkou został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku, w pobliżu starszej wsi z romańskim kościołem, od której przejął nazwę. Zbudowano go na ziemiach należących do rodu panów z Rýzmburka, zwanych też panami z Oseká, być może z inicjatywy braci Boreša i Slávka, którzy w 1333 roku sprzedali go Chotěborovi z Herštejna

 

W 1333 roku chyba obaj nie żyli?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, secesjonista napisał:

 

To proszę sprawdzić kiedy ów Boreš zmarł, bo w 1314 roku nie żył od jakichś trzydziestu siedmiu lat. :B):

 

Hmm faktycznie wikipedia podaje że Boreš z Rýzmburka zmarł w 1277 roku. Wydaje się w takim razie, iż informacja z 1314 roku dotyczyć będzie jego syna Bohuslava z Rýzmburka, a pomyłka w opracowaniach wynikać może ze zbieżności lub wymienności tych imion, np Menclova podaje przy imieniu Boreša w nawiasie Bohuslava - "tehdy se po smrti Borše (Bohuslava) z Oseká dělili o dědictví jeho synové Boreš a Slávek", tak jakby te imiona stosowano wymiennie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej było dwóch o takim imieniu, warto zajrzeć do opracowania: "Hrady, zámky a tvrze Království českého,díl 14, Litoměřicko a Žatecko".

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, secesjonista napisał:

Najprawdopodobniej było dwóch o takim imieniu, warto zajrzeć do opracowania: "Hrady, zámky a tvrze Království českého,díl 14, Litoměřicko a Žatecko".

 

Też tak mogło być.

 

A skąd informacja że Bores i Slavek w 1333 nie żyli? Bo ja mam że "1333 prodali jako ,,unse hues czw Kostenblať i s příslušenstvím Chotěborovi z Herštejna."

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.