Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
janusz692

Nowa strona poświęcona zabytkom średniowiecza

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Ja mam tu w okolicy kilka średniowiecznych kościółków których nie znalazłem na Twojej mapie.

Chcesz dane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.12.2017 o 8:08 PM, gregski napisał:

Ja mam tu w okolicy kilka średniowiecznych kościółków których nie znalazłem na Twojej mapie.

Chcesz dane?

Jasne, sam mam z dwadzieścia które czekają na dodanie ale możesz przesłać na zabytkisredniowiecza@op.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Coobeck   

Powiem tak: założyłeś sobie kobylasto wielki teren i kobylasto wielki przedział czasowy. To są, skromnie licząc, dziesiątki tysięcy obiektów. Pierwsze z brzegu: Kraków, Stare Miasto - tylko 20 miejsc. Serio?

Żeby poważnie potraktować zagadnienie, potrzebujesz pracować 30 godzin na dobę, 10 dni na tydzień i 400 dni w roku. Albo mieć cały zespół ludzi.

Albo "trochę" zawęzić zakres.

Inaczej szybko stanie się to stroną z cyklu "po jednym zdaniu o wszystkim".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.02.2018 o 6:14 PM, Coobeck napisał:

Powiem tak: założyłeś sobie kobylasto wielki teren i kobylasto wielki przedział czasowy. To są, skromnie licząc, dziesiątki tysięcy obiektów. Pierwsze z brzegu: Kraków, Stare Miasto - tylko 20 miejsc. Serio?

Żeby poważnie potraktować zagadnienie, potrzebujesz pracować 30 godzin na dobę, 10 dni na tydzień i 400 dni w roku. Albo mieć cały zespół ludzi.

Albo "trochę" zawęzić zakres.

Inaczej szybko stanie się to stroną z cyklu "po jednym zdaniu o wszystkim".

Taaak doskonale wiem że plan jest ambitny i że są tysiące miejsc do opisania, tym bardziej że planuje zrobić całą Europę i Bliski Wschód :)

Ale wszystko stopniowo i z czasem...

Jak na razie raczej nie można mi zarzucić opisywania jednym zdaniem, wyjątkiem są miejsca co do których po prostu nie mogę znaleźć informacji, przeważnie jakieś wiejskie kościoły, zresztą do wielu miejsc wracam i poprawiam, uzupełniam opisy np. Recz, ostatnio Będzin i inne, teraz czekam na książkę o murach obronnych Lwówka Śląskiego więc i tam opis obwarowań zostanie uzupełniony, tak dla przykładu. Chyba nie ma obecnie innej polskiej strony która opisywałaby tak wyczerpująco zabytki na Słowacji i w Estonii, a za niedługo dodam i Łotwę.

Co do Krakowa to zdaje sobie sprawę że sporo pominąłem, zresztą z Polski czeka mi już w kolejce z 30 kościołów do dopisania, natomiast co do zawężenia to stosuje jedno: pomijam średniowieczne zabytki które nie przetrwały do czasów współczesnych lub zostały całkowicie przebudowane, a co do których nie dysponuje żadnymi planami, a zwłaszcza rekonstrukcjami itp. Chcę żeby czytelnik który odwiedzi stronę miał pojęcie jak wyglądał dany obiekt w średniowieczu, a nie zobaczył zdjęcie zamku który skończył jako klasycystyczny pałac czy barokowego kościoła o genezie średniowiecznej.

Jako że faktycznie jestem sam i poza merytorycznym ogarnięciem sprawy muszę się zajmować pozycjonowaniem, tłumaczeniem itd z chęcią przyjmę i będdę wdzięczny za każdą pomoc, choćby zgłaszanie błędów znalezionych na stronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Cała przyjemność po mojej stronie.

Masz następny: http://chatakociewia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=252:kocio-kokoszkowy&catid=55:kocioy&Itemid=107 W środku zachowały się pozostałości średniowiecznych fresków (maciupeńkie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Coobeck   

co do zawężenia to stosuje jedno: pomijam średniowieczne zabytki które nie przetrwały do czasów współczesnych lub zostały całkowicie przebudowane, a co do których nie dysponuje żadnymi planami, a zwłaszcza rekonstrukcjami itp. Chcę żeby czytelnik który odwiedzi stronę miał pojęcie jak wyglądał dany obiekt w średniowieczu,  (Janusz692)

 

No ok, jest to jakieś ograniczenie. Tylko czuję tu sporą niekonsekwencję. Taki Tarnów to w sumie kupa gruzu. Z tego co wiem, to wszelkie wizualizacje oparte są na przypuszczeniach, bo istnieje tylko jedna rycina z epoki. Na której to rycinie zamek jest przedstawiony schematycznie-fantastycznie. Bobolice to z kolei kupa śmiechu, a poważne rekonstrukcje też oparte są na przypuszczeniach (jak sam piszesz Niestety nie ma danych do dokładnego rozpoznania średniowiecznego układu przestrzennego (...) z powodu braku przekazów źródłowych nie możemy być pewni tego jak zamek rzeczywiście wyglądał). Więc z tym przetrwaniem do naszych czasów i pojęciem jak wyglądało to różnie bywa. 

No ale żeby nie było samo kręcenie nosem: jakiś kilometr na południowy wschód od zamku w Tanowie masz kościół Marcina Biskupa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Marcina_w_Zawadzie

W samym Tarnowie oprócz Bastei jest klimatyczny zaułek miedzy Bramą Pilzneńska i Forteczną,  relikty muru wzdłuż Wąskiej, wieża mieszkalna na tyłach katedry, kawałek przy Tarasie i brama przy Małych Schodach. Do teko fragmenty przy Bernardyńskiej i Szerokiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Ciekawa byłaby jakaś mapka z najstarszymi zamkami murowanymi w Polsce i jak się to budownictwo rozprzestrzeniało. Znalazłem że najstarszym takim zamkiem w Polsce jest Wleń na Śląsku i pochodzi gdzieś z połowy XII wieku. Ciekawe jak to było w innych regionach Polski i jak się taka umiejętność rozprzestrzeniała. Taka mapka pozwoliłaby poznać jak się rozwijały cywilizacyjnie inne rejony Polski bo przecież murowany zamek to już jakiś poziom cywilizacyjny.  Przy okazji zbierania materiałów do tej swojej strony pewnie sporo o tym wiesz. Można też trochę poznać techniki budowania murowanych zamków. (cegła?, kamień?, piaskowiec? zaprawa?) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
11 godzin temu, janusz692 napisał:

Masz może jakieś głębsze informacje o historii tych kościołów?

No właśnie same szczątkowe.

Obejrzyj sobie kościoły pokazane na tej stronie.

Chyba będą takie jakie lubisz. Niewiele przerobione. Jakoś tak wyszło, że ten region za bogaty nie był więc nie było ciśnienia na przebudowywanie. Nie bardzo było za co...

Więc się uchowały.

 

PS.

Oczywiście nie dasz rady wszystkiego zamieścić na swojej stronie ale przecież nie chodzi o to "by złapać króliczka ale by gonić go".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, euklides napisał:

Znalazłem że najstarszym takim zamkiem w Polsce jest Wleń na Śląsku i pochodzi gdzieś z połowy XII wieku

 

Raczej drugiej połowy XIII wieku (tak datowane są: wieża, kaplica czy mur obwodowy), z XII w. to pochodził tzw. domek romański.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Coobeck napisał:

co do zawężenia to stosuje jedno: pomijam średniowieczne zabytki które nie przetrwały do czasów współczesnych lub zostały całkowicie przebudowane, a co do których nie dysponuje żadnymi planami, a zwłaszcza rekonstrukcjami itp. Chcę żeby czytelnik który odwiedzi stronę miał pojęcie jak wyglądał dany obiekt w średniowieczu,  (Janusz692)

 

No ok, jest to jakieś ograniczenie. Tylko czuję tu sporą niekonsekwencję. Taki Tarnów to w sumie kupa gruzu. Z tego co wiem, to wszelkie wizualizacje oparte są na przypuszczeniach, bo istnieje tylko jedna rycina z epoki. Na której to rycinie zamek jest przedstawiony schematycznie-fantastycznie. Bobolice to z kolei kupa śmiechu, a poważne rekonstrukcje też oparte są na przypuszczeniach (jak sam piszesz Niestety nie ma danych do dokładnego rozpoznania średniowiecznego układu przestrzennego (...) z powodu braku przekazów źródłowych nie możemy być pewni tego jak zamek rzeczywiście wyglądał). Więc z tym przetrwaniem do naszych czasów i pojęciem jak wyglądało to różnie bywa. 

No ale żeby nie było samo kręcenie nosem: jakiś kilometr na południowy wschód od zamku w Tanowie masz kościół Marcina Biskupa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Marcina_w_Zawadzie

W samym Tarnowie oprócz Bastei jest klimatyczny zaułek miedzy Bramą Pilzneńska i Forteczną,  relikty muru wzdłuż Wąskiej, wieża mieszkalna na tyłach katedry, kawałek przy Tarasie i brama przy Małych Schodach. Do teko fragmenty przy Bernardyńskiej i Szerokiej.

 

No tak do dokładnego rozpoznania nie ma (Bobolic), ale przynajmniej przybliżony można, zresztą do niedawna można było zobaczyć oryginalne fragmenty ruin, są też plany, były prowadzone badania itd. więc dziwne byłoby nie dać tego zamku na stronę (choćby ku przestrodze do czego można doprowadzić gdy się ma za dużo pieniędzy), zresztą to jak się wgłębić w temat większość zabytków średniowiecznych była na jakimś etapie rekonstruowana i odbudowywana, nie tylko w Polsce i gdybym wszystkie je wyeliminował to niewiele bym mógł wrzucić na stronę.

Co do Tarnowa to poza źródłami ikonograficznymi były prowadzone jeszcze badania terenowe w 1939, 1963-1969, 1979-1985 więc te rekonstrukcje raczej oparte są na trochę mocniejszych podstawach.

Wybór zabytków na stronie jest subiektywny więc zawsze się będzie można do czegoś przyczepić, no ale strona się rozwija, błędy poprawiam na bieżąco, zobaczymy co z tego będzie, aha dzięki za Zawadę, też z pewnością dodam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.