Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

"Olimpijskie" konkursy literackie 1912-1936

Rekomendowane odpowiedzi

Już podczas paryskiego spotkania w 1906 r. Pierre de Coubertin propagował pomysł by rywalizacji sportowej towarzyszyły konkursy na prace z różnych dziedzin artystycznych, które miały być inspirowane sportem.

Polacy, z różnych powodów, dopiero w 1928 r. dołączyli do tej rywalizacji, zdecydowano się na wysłanie utworów dwóch Kazimierzy: Wierzyńskiego i Przerwy-Tetmajera. Wiadomo, że to właśnie ten pierwszy zdobył złoty medal za swój tomik poezji "Laur olimpijski", zawierający piętnaście utworów (m.in. o takich postaciach, jak: Roald AmundsenArthur Porrit, Paavo Nurmi czy Ricardo Zamora), w którym z oryginalnego wydania z 1927 r. tłumacz pominął utwór "Skok w dal". Może z powodu konkursowego ograniczenia do 20 000 słów? Z dorobku Przerwy-Tetmajera wybrano "Dyskobola" - co jest zrozumiałym, dlaczego jednak do tego dobrano "O Janosikowym turnieju" - trudno zrozumieć, bo przecież trudno mówić tu o rywalizacji sportowej, w duchu olimpijskim.

Czy w późniejszych latach polscy literaci i poeci (pomijając znany przypadek Jana Parandowskiego i jego "Dysku olimpijskiego"; brąz w 1936 r. w Berlinie) próbowali swych sił w tego typu konkursach?

Jak wyglądało wyłanianie autorów w innych krajach? Na ile bieżąca polityka mogła mieć na takie wybory wpływ?

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.