Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Jakie nieloty występowały w Europie w XVII wieku?

Rekomendowane odpowiedzi

Kiwi w XIV - XV wieku w Europie? Nierealne.

Jedynym chyba nielotem europejskim była alka olbrzymia.

 

Może chodzi o słonkę? Ale to nie jest nielot i chyba nikt jej wtedy nie nazwał "kiwi".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

A szczególnie interesują mnie wzmianki o... kiwi (?!?).

A czy ktokolwiek już wzmiankował o pojawieniu się (nawet pojedynczego) kiwi Europie w wieku XIV-XV?!? Bo, jak przypuszczam, Twoje pytanie jest jakąś wzmianką implikowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspomniała o tym Stanisława Janicka z gorzowskiego Archiwum Państwowego, miały one zostać objęte ochroną w 1698 roku w Prusach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

objęte ochroną w 1698 roku w Prusach.

To dlaczego jest mowa o XIV-XV wieku?

Prędzej przypuszczałem, że ptak podobny do kiwi pojawił się na jakimś średniowiecznym obrazie, czy ilustracji, stąd wysnuto teorię, iż był znany w ówczesnej Europie.

Wedle mojej wiedzy kiwi występują w naturze tylko na Nowej Zelandii. Nie sądzę, aby Tasman zdążył jakiegokolwiek stamtąd przywieźć. Wszystko to wygląda dosyć dziwnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wpisałem jakiś dziwny zakres, miałem zamiar podać wcześniejszą epokę zakładając, że skoro miały "jeszcze występować" u schyłku XVII wieku to powinny o nich być liczniejsze wzmianki we wcześniejszych epokach.

Zmienię tę datację.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że gdzieś, jakieś kryptozoologiczne, czy kryptohistoryczne strony wskazywały na występowanie kiwi na jakiś średniowiecznych ilustracjach.

Ale może to nie było kiwi, tylko indyk, czy inny kazuar lub dodo?;)

 

Mam jeszcze jeden trop. 1698 to czasy Groß Friedrichsburg. Może wówczas przywieźli jakieś strusie ze Złotego Wybrzeża? I komuś egzotyczne nieloty z innymi egzotycznymi nielotami się pomyliły?

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Ale może to nie było kiwi, tylko indyk, czy inny kazuar lub dodo?;)

 

Mam jeszcze jeden trop. 

 

Jest jeszcze problem z nazwą i samą znajomością gatunku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez wiedzy na jaki, pruski akt z 1698 roku powołano się, tworząc teorię "o ochronie kiwi" (i bez znajomości treści tego aktu) - trudno cokolwiek sensownie przypuszczać. Jest raczej stuprocentowo pewne, że nie chodziło o nowozelandzkie kiwi. Natomiast - w języku niemieckim kiwi to inaczej Schnepfenstrauße,  zatem mogła wystąpić jakaś pomyłka ze strusiami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale podejrzewam, że jak w przypadku kiwi, Prusy nie były miejscem gdzie trzeba było chronić strusie w okresie lęgowym...

Inkryminowana wypowiedź:

"Edykt z 5 IV 1698 r. mówi o ochronie dzikich gęsi i kaczek, a szczególnie o dziwo (nielotów) ptaków kiwi w okresie lęgowym, natomiast edykt z 23 V 1729 r. zezwala już na strzelanie do dzikich kaczek przez cały rok bez względu na okres lęgowy, tłumacząc, iż są to ptaki przelotne, nietutejsze a więc nie trzeba o nie dbać".

/S. Janicka "Ptasia polityka władców pruskich w XVII i XVIII wieku", "Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny", nr 15, 2008, s. 174/

 

I komentarz:

"Wspomniane w edykcie ptaki kiwi prawdopodobnie jako nieloty, a więc łatwe do schwytania, już wówczas należały do rzadkości, obecnie żyją jeszcze w wilgotnych lasach Nowej Zelandii".

/tamże/

 

Mocno mnie to zdumiało, stąd taki temat w dziale "Pomoc".

Pytanie zasadnicze jakie mi się nasuwa, to czy rzeczywiście w tym akcie (skądinąd: dlaczego edykt?) stało: "kiwi" czy: "nieloty"? Mogę zrozumieć, że wyodrębniono wówczas grupę "ptaków nielotów", które choć latają czynią to: "niechętnie", jak np.: kuropatwa. Tylko skąd to kiwi?

Być może autorka tekstu, zasugerowała się słowem: "nielot" i fragment o kiwi dodała już od siebie, bo wielu ludziom najczęściej ten ptak przychodzi do głowy w odpowiedzi na - nielot.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Musielibyśmy znać tekst oryginalny... Jedno jest pewne, jakieś strusie w Prusach końca XVII wieku - mogły występować. Choć oczywiście, w zwierzyńcach, nie na wolności. Kiwi - moim zdaniem - nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Zgadzam się z Brunem. Nazwa "kiwi" pochodzi z maoryskiego, więc mało prawdopodobne, by wystąpiła w dokumencie w tej właśnie formie.. Tak myślę. Trop z niemiecką nazwą kiwi - Schnepfenstrauß - wydaje się być właściwy o tyle, że etymologia słowa Strauß sięga korzeniami w Althochdeutsch i wywodzona jest z antycznej greki od słowa στρουθός stroutʰós Przypisywane znaczenia, według znalezionej tej strony, to: "tokujący kogut", ale też "mały ptak" czy "wróbel". Z kolei w języku niemieckim "Schnepfe" to też bekas (... oraz niewybrednie o kobiecie...). XVIII wiek to chyba też początki wprowadzania systematyki współczesnej w biologii? Stąd może to jakaś w XVII wieku nazwa pospolita na coś, co dziś już tak się nie nazywa?

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ten powyższy (i np. także akt prawny z 10 kwietnia 1704 r.) posługują się pojęciem Kiewits-Eyer. Eyer - wiem, co to oznacza (to prawdopodobnie w dzisiejszej niemczyźnie - Eier). Kiewiet - jest dla mnie tajemnicą. Ale na pewno nie chodzi tu o nowozelandzkie kiwi. Ale może komuś się skojarzyło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.