Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Stosunki polsko łotewskie w latach 1918-1929

Rekomendowane odpowiedzi

Choć Bruno eksploatuje często wątek łotewski to nie zauważyłem tego tematu.

Wygląda to w skrócie: od współpracy do wrogości, a potem do oziębłych ustaleń z 1929 roku.

Jak zatem przebiegały w różnych latach te stosunki?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, tradycyjnie Łotwa jest postrzegana jako jeden z dwóch (obok Rumunii) przedwojennych sąsiadów Polski, życzliwie do niej nastawionych. Jak często w takich uproszczeniach bywa, nie odzwierciedlają one w pełni realnej sytuacji. Była oczywiście wspólna akcja zbrojna w Łatgalii w 1920 r.- do której i dziś chętnie się nawiązuje. Zapominając, że i podczas niej w relacjach polsko-łotewskich nie wszystko było idealnie. Na przykład Łotysze narzekali na wolne tempo ewakuacji wojsk polskich, usiłowali ją przyspieszyć (np. ograniczając Polakom zaprowiantowanie), oskarżano Polaków o zły stosunek do Łotyszy. Zob. T. Paluszyński, Walka o niepodległość Łotwy 1914-1920, Warszawa 1999,  s. 351-352.

Per saldo Łotwa lawirowała miedzy Polską a Litwą, mieliśmy spory graniczne (gminy powiatu iłłuksztańskiego), problem mniejszości polskiej (i jej majątków) tamże i w Łatgalii, dużo obaw łotewskich o polską dominację i sporo polskiej megalomanii itp. itd.

Rzeczywiście występowały fazy ewidentnej wrogości (np. w czasie obaw łotewskich w trakcie akcji Żeligowskiego, gdzie w Rydze zakładano nawet, że ewentualna akcja wojsk Litwy Środkowej na Kowno powinna spowodować militarną reakcję Łotwy). Ale - moim zdaniem - dominowała w międzywojniu raczej szorstka (czasami bardzo) przyjaźń. A przynajmniej - poprawność. Jak na położenie Polski i stosunek do nas sąsiadów - i tak bardzo dobrze.

A. Skrzypek, Stosunki polsko-łotewskie 1918-1939, Gdańsk 1997, s. 148:  "Z perspektywy ponad półwiecza wydaje się wszakże, że kształtując w końcu XX wieku swe wzajemne stosunki Polska i Łotwa mają do czego nawiązywać, szukając w przeszłości pozytywnych przejawów współpracy".

Wszakże, z perspektywy czasu wiele spraw wygląda lepiej, ale chyba można się generalnie z tą opinią zgodzić.

 

A najlepszy "numer" łotewski podaje P. Łossowski, Łotwa nasz sąsiad. Stosunki polsko-łotewskie w latach 1918-1939, Warszawa 1990, s. 50: 

"Aby zadowolić i stronę polską, i litewską, co osiągnąć jednocześnie było niezmiernie trudno, Łotysze chwytali się sposobów, mających nieraz wyraźnie anegdotyczny posmak. Np. na skali nowo wyprodukowanego w Rydze odbiornika obok punktów stacji wyrysowane były granice państw. Otóż Wilno zaznaczone zostało w takim miejscu na samej granicy, że zarówno Polacy, jak i Litwini mogli uznać, że leży ono na ich terytorium. Konsul polski w Dyneburgu nie został tym jednak usatysfakcjonowany. W piśmie do poselstwa w Rydze podkreślał, iż robi to wrażenie, że miasto zostało przedzielone na dwie części i całej sprawie przypisywał zabarwienie polityczne".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.