Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Stosunki polsko łotewskie w latach 1918-1929

Recommended Posts

Choć Bruno eksploatuje często wątek łotewski to nie zauważyłem tego tematu.

Wygląda to w skrócie: od współpracy do wrogości, a potem do oziębłych ustaleń z 1929 roku.

Jak zatem przebiegały w różnych latach te stosunki?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż, tradycyjnie Łotwa jest postrzegana jako jeden z dwóch (obok Rumunii) przedwojennych sąsiadów Polski, życzliwie do niej nastawionych. Jak często w takich uproszczeniach bywa, nie odzwierciedlają one w pełni realnej sytuacji. Była oczywiście wspólna akcja zbrojna w Łatgalii w 1920 r.- do której i dziś chętnie się nawiązuje. Zapominając, że i podczas niej w relacjach polsko-łotewskich nie wszystko było idealnie. Na przykład Łotysze narzekali na wolne tempo ewakuacji wojsk polskich, usiłowali ją przyspieszyć (np. ograniczając Polakom zaprowiantowanie), oskarżano Polaków o zły stosunek do Łotyszy. Zob. T. Paluszyński, Walka o niepodległość Łotwy 1914-1920, Warszawa 1999,  s. 351-352.

Per saldo Łotwa lawirowała miedzy Polską a Litwą, mieliśmy spory graniczne (gminy powiatu iłłuksztańskiego), problem mniejszości polskiej (i jej majątków) tamże i w Łatgalii, dużo obaw łotewskich o polską dominację i sporo polskiej megalomanii itp. itd.

Rzeczywiście występowały fazy ewidentnej wrogości (np. w czasie obaw łotewskich w trakcie akcji Żeligowskiego, gdzie w Rydze zakładano nawet, że ewentualna akcja wojsk Litwy Środkowej na Kowno powinna spowodować militarną reakcję Łotwy). Ale - moim zdaniem - dominowała w międzywojniu raczej szorstka (czasami bardzo) przyjaźń. A przynajmniej - poprawność. Jak na położenie Polski i stosunek do nas sąsiadów - i tak bardzo dobrze.

A. Skrzypek, Stosunki polsko-łotewskie 1918-1939, Gdańsk 1997, s. 148:  "Z perspektywy ponad półwiecza wydaje się wszakże, że kształtując w końcu XX wieku swe wzajemne stosunki Polska i Łotwa mają do czego nawiązywać, szukając w przeszłości pozytywnych przejawów współpracy".

Wszakże, z perspektywy czasu wiele spraw wygląda lepiej, ale chyba można się generalnie z tą opinią zgodzić.

 

A najlepszy "numer" łotewski podaje P. Łossowski, Łotwa nasz sąsiad. Stosunki polsko-łotewskie w latach 1918-1939, Warszawa 1990, s. 50: 

"Aby zadowolić i stronę polską, i litewską, co osiągnąć jednocześnie było niezmiernie trudno, Łotysze chwytali się sposobów, mających nieraz wyraźnie anegdotyczny posmak. Np. na skali nowo wyprodukowanego w Rydze odbiornika obok punktów stacji wyrysowane były granice państw. Otóż Wilno zaznaczone zostało w takim miejscu na samej granicy, że zarówno Polacy, jak i Litwini mogli uznać, że leży ono na ich terytorium. Konsul polski w Dyneburgu nie został tym jednak usatysfakcjonowany. W piśmie do poselstwa w Rydze podkreślał, iż robi to wrażenie, że miasto zostało przedzielone na dwie części i całej sprawie przypisywał zabarwienie polityczne".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.