Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pevel

Atlas - bóg czy tytan?

Rekomendowane odpowiedzi

Pevel   

Od jakiegoś czasu prowadzę projekt związany z mitologią grecką i zatrzymałem się na na Atlasie, który pozostawił mnie z wieloma pytaniami. 

 

 

Przede wszystkim - z moich badań wynika, że było dwóch Atlasów - jeden tytan/bóg biorący udział w tytanomachi, oraz drugi - człowiek, władca i założyciel Atlantydy. (mnie interesuje Atlas jako jednostka nieśmiertelna).


Po drugie - można się spierać, czy Atlas był w ogóle "bogiem". Wiadomo, że nie był bogiem olimpijskim - należał do drugiego pokolenia tytanów i walczył przeciwko Zeusowi. Jak wiadomo, za próbę obalenia najwyższego boga został skazany na podtrzymywanie sklepienia niebieskiego. Pytanie czy "tytan" i "bóg" w tym wypadku to to samo? Czym się różni tytan od boga? I jeśli to nie jest to samo to czym w takim razie jest Atlas? 

Przykładowo, dodam że np. Helios także był tytanem z tego samego pokolenia co Atlas - a jednocześnie był bogiem słońca. 

 

Jeśli Atlas jest bogiem - to bogiem czego? Czy ma jakąś swoją domenę lub obszar wpływów?

Jestem fanem starej już gry Zeus Pan Olimpu, która dość dobrze odwzorowuje mitologie grecką (oczywiście nie zawsze i zdaje sobie sprawę, że nie jest to najlepsze źródło poszukiwań :) ). W grze Atlas jest przedstawiany jako bóg siły, budowniczych itd. Wspomaga prace budowlane i błogosławi gildie robotników. Czy to ma jakikolwiek związek z mitologią? Czy Atlasa faktycznie można nazwać bogiem siły lub bogiem budowniczych? (wyjaśniałoby to także znaczenie nazwy popularnej firmy produkującej materiały budowlane :B): )

 

No i na koniec - jeżeli Atlas jest bogiem, to czy ma jakieś atrybuty? Jedyne co udało mi się znaleźć (i nie będzie to zaskoczeniem :) ) to to, że był przedstawiany z globem, przedstawiającym sklepienie niebieskie, na ramionach - swoją drogą to ciekawa ironia, gdyż w starożytnej Grecji wierzono, że ziemia jest płaska.

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie, informacje oraz źródła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Pevel napisał:

Jedyne co udało mi się znaleźć (i nie będzie to zaskoczeniem :) ) to to, że był przedstawiany z globem, przedstawiającym sklepienie niebieskie, na ramionach - swoją drogą to ciekawa ironia, gdyż w starożytnej Grecji wierzono, że ziemia jest płaska.

 

Ironia byłaby zasadną gdyby tak twierdzili, a nie wszyscy twierdzili.

Takich jak nie innych koncepcji geosferyzmu u dawnych Greków nie brakuje, zatem przy swych poszukiwaniach o funkcji i roli Atlasa nieco chyba zaniedbał myśl:  Pitagorasa, Parmenidesa, Arystotelesa, Hipparcha, Posejdonisa, Archimedesa... by nie wymieniać innych.

 

9 godzin temu, Pevel napisał:

Po drugie - można się spierać, czy Atlas był w ogóle "bogiem".

 

A ile jest wersji życia Atlasa, bo w mitologii greckiej nie ma jednej jedynej wersji.

To co nazywamy mitologią grecką to zbiór wielu zapisanych opowieści, gdzie często te same istoty mają inną historię, są synami/córkami całkiem innych istot - zależnie od podania. Nie ma jednej jednoznacznej mitologii.

 

9 godzin temu, Pevel napisał:

Przede wszystkim - z moich badań wynika, że było dwóch Atlasów

 

A jakie teksty i opracowania zbadał Pevel?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pevel   
Cytuj

Ironia byłaby zasadną gdyby tak twierdzili, a nie wszyscy twierdzili.

Takich jak nie innych koncepcji geosferyzmu u dawnych Greków nie brakuje, zatem przy swych poszukiwaniach o funkcji i roli Atlasa nieco chyba zaniedbał myśl:  Pitagorasa, Parmenidesa, Arystotelesa, Hipparcha, Posejdonisa, Archimedesa... by nie wymieniać innych.

 

Nie miała to być żadna ironia - nie ukrywam, że jestem na forum nowy i jeszcze nie do końca wiem jakie zasady tu panują.  W każdym razie akurat to, że według mitologii greckiej Atlas podtrzymywał sklepienie niebieskie, wydaje mi się wiedzą z podstawówki i założyłem (być może błędnie), że każdy powinien to wiedzieć. Oczywiście nie odrzucam innych koncepcji natomiast moje pytanie dotyczy konkretnie tej teorii, w której udział bierze Atlas. Jeśli są inne koncepcje także dotyczące tego tytana to chętnie je poznam.  

 

 

Cytuj

A ile jest wersji życia Atlasa, bo w mitologii greckiej nie ma jednej jedynej wersji.

To co nazywamy mitologią grecką to zbiór wielu zapisanych opowieści, gdzie często te same istoty mają inną historię, są synami/córkami całkiem innych istot - zależnie od podania. Nie ma jednej jednoznacznej mitologii.

 

To bardzo słuszna uwaga. Zasadniczo, wynika stąd, że być może nie da się tego jednoznacznie ustalić jaką funkcje pełnił Atlas. Nie mniej jednak jeśli zna ktoś jakieś dobre źródło gdzie mógłbym znaleźć coś więcej na temat tego boga/tytana to będę bardzo wdzięczny.

Zostaje jeszcze kwestia czy według starożytnych greków każdy tytan był bogiem?
 

 

Cytuj

 

A jakie teksty i opracowania zbadał Pevel?

 

 

Poszukuje informacji w wolnych chwilach i najczęściej przeczesuje Internet w poszukiwaniu tego typu informacji na różnych stronach i serwisach, chociaż zdaje sobie sprawę, że informacje w internecie są różne i nierzadko sprzeczne ze sobą. Dlatego te ż postanowiłem napisać na tematycznym forum licząc, że ktoś z większą ode mnie wiedzą udzieli mi odpowiedzi bądź wskazówek. Jedynym opracowaniem, które przeczytałem całe jest Mitologia Parandowskiego, chociaż tutaj nie ma bardzo dużo informacji o Atlasie. Chętnie poznam inne źródła, z których można czerpać wiedzę o greckiej mitologii. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
W dniu 17.10.2017 o 12:54 PM, Pevel napisał:

(...)

Przede wszystkim - z moich badań wynika, że było dwóch Atlasów - jeden tytan/bóg biorący udział w tytanomachi, oraz drugi - człowiek, władca i założyciel Atlantydy. (mnie interesuje Atlas jako jednostka nieśmiertelna).

(...)

 

Z tym że tych dwóch Atlasów to chyba tylko zbieżność imion. Atlas, król Atlantydy, był synem Posejdona i śmiertelnej ziemianki, zatem był herosem (synem bożym?).

 

Natomiast Tytani między którymi był inny Atlas to synowie Uranosa i Gai, czyli byli czymś w rodzaju pierwotnych bóstw których po rewolcie w niebiesiech zwanej Tytanomachią zastąpiła ekipa Zeusa. Tutaj to jest chyba jakaś analogia z występującymi w chrześcijaństwie opowieściami o upadłych aniołach 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, euklides napisał:

Atlas, król Atlantydy, był synem Posejdona i śmiertelnej ziemianki

 

Wedle jakiego przekazu i dlaczego inne są mniej miarodajne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
Godzinę temu, secesjonista napisał:

 

Wedle jakiego przekazu i dlaczego inne są mniej miarodajne?

 

Wystukałem "Atlas roi d'Atlantide", czyli na francuskojęzyczną Wiki. Tam pisze że Atlas to postać mitologiczna, pierwszy syn greckiego boga oceanu, Posejdona i śmiertelniczki Clito. Był również pierwszym królem Atlantydy i to od niego pochodzi nazwa wyspy i oceanu który ją otacza. Powołują się tutaj na napisanego przez Platona "Kritiasza"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.