Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Konflikt Kazimierza Wielkiego z biskupem Janem Grotem

Recommended Posts

Poszukuję informacji (źródeł) o konflikcie króla Kazimierza Wielkiego z biskupem Janem Grotem. Przyczyny konfliktu, przebieg (łącznie z ekskomuniką nałożoną na króla), aż do pojednania w 1343 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do tych Krzyżaków, to wręcz odwrotnie: ekskomunika ciążyła... na Zakonie, na mocy procesu jaki toczył od lutego do września 1339 roku w Warszawie, a obowiązywała do czasu rozpatrzenia krzyżackiej apelacji. Na króla miała być nałożona papieska ekskomunika za śmierć wikariusza krakowskiego księdza Baryczki. W tle był spór o dziesięcinę. Władcę miał wykląć biskup Bodzanta, za to że król poparł Ottona z Pilczy w kwestii zmuszania do pracy chłopów podległych biskupowi krakowskiemu. Tylko, że zapiski Długosza są niejasne i nieco sprzeczne, zatem nie jest pewnym czy była to klątwa czy upomnienie.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.