Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Dudioch   

Dzień dobry,

Iwan Waszenko w swoim dzienniku pod datą 21.08.1944r. pisze o rozbiciu kompani RONA: 

Po obiedzie dowiaduję się, że zbiorowa kompania 16 baonu całkiem niemal wyginęła. Pozostali nieliczni, a zdrowych zaledwie kilku ludzi. Stało się to w następujący sposób: kompania zajęła parter i piętro pewnego budynku. Żołnierze porozłazili się po całym domu, szukając kosztowności, żywności i wódki. Zaś Polacy, co znajdowali się w piwnicach i [na] górnych piętrach, otworzyli ogień z pm-ów i obrzucili granatami i butelkami zapalającymi, tak że zniszczono całą kompanię.

Czy ktoś zna jakieś inne źródło potwierdzające tą informację np. ze strony Powstańczej? Wiem o książce Katarzyny Utrackiej pt. Chrobry II, ale jest nie do dostania i nie mam jak jej przeanalizować... Jeśli ktoś ww. książkę posiada to czy mógłby to sprawdzić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Drobna poprawka, opisane wydarzenia zostały opisane pod datą:: 22 sierpnia, pod datą 21 jest tylko wzmianka o powrocie baonu na dawne miejsce postoju. Nie wiem skąd zaczerpnięto to tłumaczenie, ale to zaprezentowane przez Centralne Archiwum Wojskowe - jest nieco inne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dudioch   

Zgadza się, przepraszam za błąd, Waszenko pisze o tym zdarzeniu pod datą 22.08.1944. Tłumaczenie pochodzi z: Mirecki P., Kristoforow W. (red.), Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych, Warszawa-Moskwa 2007.

Reasumując chodzi mi o przedział czasowy 20-22.08.1944 z relacji Powstańczych, czy rzeczywiście do takiego zdarzenia doszło i jak to strona Polska widziała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Inkryminowana praca K. Utrackiej wydanie z 2004 podaje na dzień 20 sierpnia - Na odcinkach bojowych Zgrupowania "Chrobry II" panował względny spokój. Nieprzyjaciel nie przeprowadzał działań zaczepnych. s.53
Na dzień 22 sierpnia jest o nieudanej próbie opanowania fabryki Bormana przez Niemców oraz opis wieczornego luzowania oddziałów brygady Kamińskiego. s.54 Pozostaje więc 21 sierpnia (też s.54) jedyne co pasuje do opisu Waszenki to: Grupa ronowców zajęła domy przy ul. Towarowej 6, 8 i 10, skąd następnie zaczęli kolejno opanowywać budynki  (były to głównie składy i magazyny), znajdujące się między ul. Srebrną a wykopem kolejowym. Potem autorka stwierdza, że udało się ich wyprzeć z tego rejonu. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dudioch   

Hmm, ciekawe, szukałem wspomnień Powstańców ze zgrupowania Chrobry II, ale nikt nie pisze o zniszczeniu całej kompanii, to samo tyczy się meldunków 9. Armii czy Grupy Korpuśnej von dem Bacha, jedynym źródłem tej informacji powielanej w wielu publikacjach pozostaje Waszenko, który parokrotnie przeinaczał bądź pomijał pewne fakty... Furiusz bardzo dziękuję za pomoc!

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lokalizację tego ew. zdarzenia, warto zwrócić uwagę na adnotację tłumacza tekstu Waszeniki: "Walczył do 28.VIII. w rejonie Al. Sikorskiego", i gdzie autor kwaterował 13 sierpnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Cytuj

Jeśli chodzi o lokalizację tego ew. zdarzenia, warto zwrócić uwagę na adnotację tłumacza tekstu Waszeniki: "Walczył do 28.VIII. w rejonie Al. Sikorskiego", i gdzie autor kwaterował 13 sierpnia.

Może to głupie pytanie ale czy aleje Sikorskiego to nie powstały długo po wojnie - gdzie tak pod koniec, ja wiem, lat 70tych początku 80tych? Stawiam, że przed wojną nie było w Warszawie alej Sikorskiego. 

Ad rem 21 sierpnia, w przedostatnim dniu swej walki w tym rejonie, pułk [SS RONA - przyp. ja] traci w domu przy rogu ul. Srebrnej i Towarowej całą kompanię. s. 237 J. K. Wroniszewski, Ochota 1944, Warszawa 1970

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie tak długo, jakieś dwa lata później, myślę tu o zmianie nazwy części Alei Jerozolimskich.

Wypada zauważyć, że jest to adnotacja (późniejszego od opisywanych wydarzeń) tłumacza, który próbuje umiejscowić zdarzenia na bliskiej mu siatce ulic.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

A. Kownacki, Jak powstało i walczyło Zgrupowanie "Chrobry II", Warszawa 1993,  s.71 Na odcinek batalionu kpt. Lecha w al. Jerozolimskich i na Towarowej do Srebrnej, natarcia oddziałów RONA bez wsparcia czołgami były znacznie słabsze i zostały łatwo odparte. Tyle, że to sytuacja na 16 sierpnia. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.