Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kszyrztoff

Hexakosioi hexekonta hex - liczba 666; interpretacje (Neron, Rzym, Teitan...)

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do "666" wklejam informacje z Wikipedii.

Interpretacja

Liczbę tę interpretowano i interpretuje się na różne sposoby. 666 to w teologiach większości wyznań chrześcijańskich zaprzeczenie boskiej doskonałości (w tradycji judaistycznej 7 jest "boskim" numerem pełni i doskonałości), a także wypaczeniem Trójcy Świętej (oznaczanej 777 – potrójna, czyli święta doskonałość).

Istnieje szereg interpretacji numerologicznych, zwykle czerpiących z gematrii. Najczęstsza utożsamia Bestię z Neronem (i czasem całym Cesarstwem rzymskim), choć z czasem pojawiły się i takie kojarzące ją np. z urzędem papieskim.

Neron

„Neron Caesar” w transliteracji z greki, napisany po hebrajsku נרון קסר (wym. neron kesar), zawiera spółgłoski rdzenne NRWN QSR. Odpowiednie litery hebrajskiego alfabetu wyrażają liczby według Gematrii:

666= (r=200)+(s=60)+(q=100)+(n=50)+(w=6)+(r=200)+(n=50)

Wkleiłem ponieważ okazuje się że nie jest to tak proste jak sądziłem, że sumuje się liczby od 1 do powiedzmy 30 w tym liczby odpowiadające samogłoskom. Nie wiem też czemu wartości sięgają 50,60,100 bądź 200. No ale pewnie znajdą się tacy którzy będą wiedzieli.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   
14 godzin temu, kszyrztoff napisał:

Neron

„Neron Caesar” w transliteracji z greki, napisany po hebrajsku נרון קסר (wym. neron kesar), zawiera spółgłoski rdzenne NRWN QSR. Odpowiednie litery hebrajskiego alfabetu wyrażają liczby według Gematrii:

666= (r=200)+(s=60)+(q=100)+(n=50)+(w=6)+(r=200)+(n=50)

Wkleiłem ponieważ okazuje się że nie jest to tak proste jak sądziłem, że sumuje się liczby od 1 do powiedzmy 30 w tym liczby odpowiadające samogłoskom. Nie wiem też czemu wartości sięgają 50,60,100 bądź 200. No ale pewnie znajdą się tacy którzy będą wiedzieli.

 

Może dlatego, że skoro w hebrajskim nie ma osobnego zapisu (znaków) dla liczb, to po prostu poszczególne litery (w sensie znak) oznacza jakąś liczbę. To trochę chyba jak w zapisie rzymskim znakiem I zapisuje się 1, X - 10, L - 50, itd., które to znaki można jednocześnie wykorzystać do zapisu głosek "i", "iks", "el"... Tak sobie to na chłopski rozum tłumaczę.

Może wyjaśnieniem byłby po trosze artykuł z Wikipedii o greckim systemie liczbowym

 

Natomiast nie bardzo przekonuje mnie interpretacja co do samej wspomnianej liczby 666. Bo, zasadniczo, Neron miał imię jakie miał. Ktoś jakiś czas później napisał Apokalipsę w języku grecki, w którym to języku imię to zapisywało się tak, nie inaczej, a w którym to jednocześnie zapisał dosłownie w grece liczbę 666 - choć z tego co rozumiem z artykułu, z którego pochodzi powyższy cytat, to do tego do końca zgody nie ma, ale w zapisie greckim "Neron" i "666" chyba podobne nie są.. Więc ktoś wpadł na pomysł, żeby z greki imię przetłumaczyć na hebrajski. Potem ktoś połączył "Neron" z "Kesar", wyłuszczył spółgłoski i wyszło mu, że suma znaków owych wyłuszczonych spółgłosek daje 666... Pytanie: nie nazbyt to zawiłe? No i kiedy żył Neron, kiedy napisano Apokalipsę, kiedy sformułowano pojęcie "liczby Bestii", kiedy powstała Miszna, Talmud, gemetria... No i, na zdrowy rozum, olbrzymia wariacja sum liczb w różnych wariacjach (a więc zapewne i znaków owe liczby określających, które poukładane w szeregi mogą dać różne słowa) daje wynik 666...

Tak tylko, nawiasem, ale jakoś sceptycznie do takich interpretacji podchodzę.

 

 

Wpisy wydzielono z tematu: forum.historia.org.pl - "Neron ocena".

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Będzie dygresja. Przypomina mi się taka zabawa z kalkulatorem sprzed lat... kilkudziesięciu już. Nie pamiętam już jej szczegółowo, dałoby się to z pewnością odtworzyć tylko mi się nie chce :). Ile lat potrzeba na ukończenie szkoły podstawowej (8), potem liceum (4), potem studia (4) potem średnio ileś lat doktoratu, po iluś tam latach średnio dostaje się profesora (za każdym razem dopisywało się, dodawało lub mnożyło przez odpowiednią liczbę);  a co wychodzi z człowieka na końcu? A na końcu wszystkich tych operacji wychodziła liczba 71830, która zapisana kanciastymi cyframi na wyświetlaczu kalkulatora i przeczytana "do góry nogami" wyglądała jak słowo DEBIL. 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, jakober napisał:

Więc ktoś wpadł na pomysł, żeby z greki imię przetłumaczyć na hebrajski. Potem ktoś połączył "Neron" z "Kesar", wyłuszczył spółgłoski i wyszło mu, że suma znaków owych wyłuszczonych spółgłosek daje 666... Pytanie: nie nazbyt to zawiłe?

Na pewno jest zawiłe.

 

19 godzin temu, jakober napisał:

No i, na zdrowy rozum, olbrzymia wariacja sum liczb w różnych wariacjach (a więc zapewne i znaków owe liczby określających, które poukładane w szeregi mogą dać różne słowa) daje wynik 666...

Tak tylko, nawiasem, ale jakoś sceptycznie do takich interpretacji podchodzę.

Dajcie mi słowo ....i też coś wymyślę. Dlatego zgadzam się ze zdaniem Jacobera  a po wpisie Speedego nawet przykładu nie muszę podawać. Stąd też  związek Nerona z "666" ująłem w ciekawostkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2017 o 07:56, kszyrztoff napisał:

Wkleiłem ponieważ okazuje się że nie jest to tak proste jak sądziłem, że sumuje się liczby od 1 do powiedzmy 30 w tym liczby odpowiadające samogłoskom.

 

Rzecz jest o wiele bardziej skomplikowana, jak już zauważył jakober w hebrajskim nie było specjalnych znaków na oznaczenie cyfr i liczb (zresztą tak jak w grece). A dodatkowo jest to alfabet bez samogłosek, ich nośnikiem są spółgłoski z odpowiednimi znakami diakrytycznymi. I jeszcze na dodatek nie zawsze się te samogłoski zapisuje.

 

Dnia 11.09.2017 o 07:56, kszyrztoff napisał:

jak sądziłem, że sumuje się liczby od 1 do powiedzmy 30

 

Wszystko zależy od przyjętego systemu, a nie ma jednego.

Chyba najprostszym jest: mispar siduri, gdzie literom od alef do taw przypisano cyfry od 1 do 22, a literom końcowym od 23 do 27. Mamy też jednak mispar ketan gdzie przypisane liczby redukowane są do jednocyfrowych, według tego schematu alfabet opisany jest zatem liczbami od 1 do 9. Nieco podobnym jest mispar katan mispari gdzie wartości liczbowe słów redukuje się do jednocyfrowych. Najpopularniejszym systemem jest mispar hechrachti gdzie od alef do tet mamy przypisane liczby 1 - 9, jud (jod) to 10, chaf (kaf) - 20, lamed - 30 itd. itd., kuf (kof) to 100, resz 200, szin (sin) - 300 a taw - 400. Sofiet - czyli litery końcowe przyjmują tu czasami wartości od 500 do 900.

 

Dnia 11.09.2017 o 17:47, jakober napisał:

Ktoś jakiś czas później napisał Apokalipsę w języku grecki, w którym to języku imię to zapisywało się tak, nie inaczej, a w którym to jednocześnie zapisał dosłownie w grece liczbę 666

 

Tak dla ścisłości w niektórych manuskryptach zapisano to numerycznie, no i trzeba dodać, że w niektórych zamiast: "666" jest "616" i trwa spór czy to błąd kopisty, czy jednak - nie. Albowiem te "616" też pasuje do Nerona.

Pierwszym chrześcijańskim badaczem, który zajął się odcyfrowaniem liczby: "666" był św. Izydor z Sewilli, ten akurat nie wskazał na inkryminowanego władcę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.