Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saturn

MSZ, ochrona ambasad przez państwa trzecie na wypadek wojny

Rekomendowane odpowiedzi

saturn   

Czy w obecnym czasie nadal zawiera się umowy z poszczególnymi krajami (jak to było przed II Wojną Światową) na okoliczność przejęcia i ochrony ambasady w wypadku wybuchy wojny pomiędzy RP, a krajem w kótrym ambasada RP funkcjonuje i analogicznie odwrotnie tj, jaka placówka dyplomatyczna i którego państwa przejmuję ambasadę w Warszawie -  państwa z którym Polska znalazłaby się w stanie wojny? Jeśli  taka procedura występuję  jescze, to wiedza o tym zagadnieniu (kto komu pomaga) jest jakoś dostępna, czy to to kwestia ściśle utajniona? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest trochę niejasne, chociażby dlatego, że pojęcia "ochrony" i "przejęcia" znaczą cokolwiek innego i mogą teoretycznie odnosić się do różnych (od siebie) sytuacji. Oraz niezbyt oddają istotę sprawy - o ile dobrze zrozumiałem sens tematu zaproponowanego przez Ciebie.

 

Ad meritum, jeżeli konflikt owocuje zerwaniem stosunków dyplomatycznych (w dzisiejszym świecie nic nie jest pewne, znamy konflikty zbrojne między państwami, które formalnie mają ze sobą stosunki dyplomatyczne i zrywanie stosunków dyplomatycznych bez wchodzenia w konflikt zbrojny), to jednym z wyjść jest powołanie sekcji interesów, podległej formalnie przedstawicielstwu państwa trzeciego. Na przykład: interesy amerykańskie w Iraku reprezentowała swego czasu sekcja interesów USA przy ambasadzie polskiej; w drugiej połowie lat 80. była w Polsce sekcja interesów Izraela podległa ambasadzie Holandii; był 5 lat temu pomysł, aby interesy USA w Syrii reprezentowała ambasada polska, ale nie wiem co z niego wyszło, bo chyba działalność tamtejszej  ambasady polskiej została zawieszona w związku z wojną domową w Syrii itp. Po rewolucji kubańskiej interesy USA na Kubie reprezentowała ambasada Szwajcarii, Kuby w USA - bodajże Czechosłowacji. W 1977 powołano odpowiednie sekcje interesów. Po wojnie 2008 roku Rosja i Gruzja zerwały stosunki dyplomatyczne (rolę "zastępcy" wzięła na siebie znowu Szwajcaria).

 

Czasami pomysły są zupełnie specyficzne. Na przykład Republika Chińska (Tajwan), w związku z polityką "jednych Chin" prowadzoną przez Chińską Republikę Ludową i jej konsekwencjami, ma formalne relacje dyplomatyczne już tylko z niewielką ilością państw, ale funkcje zastępcze na Tajwanie i Tajwanu wykonują inne instytucje. Na przykład główne polskie przedstawicielstwo na Tajwanie ma bodajże nazwę Warszawskie Biuro Handlowe, tajwańskie - Biuro Kulturalno-Gospodarcze Tajpej w Polsce.

 

Różne rozwiązania są możliwe, oczywiście zasadniczo zgodę muszą wyrazić na nie kraje zainteresowane oraz państwo trzecie (jeżeli np. jego ambasada ma być w takiej operacji zaangażowana). Przypuszczam, że umowy te zawiera się dopiero w razie potrzeby. Czy są możliwe wcześniejsze - pewnie tak, ale dosyć mało prawdopodobne, chyba że konflikt jest już tuż tuż. Czy są możliwe tajne? Pewnie tak, aczkolwiek należy pamiętać, że umowa międzynarodowa nie zarejestrowana w sekretariacie ONZ traktowana jest przez wszystkie struktury ONZ per non est (czyli nie można się na nią powoływać wobec ONZ).

 

A generalnie kwestie związane z "zamykaniem" ambasad na wypadek wojny reguluje prawo dyplomatyczne, w tym przede wszystkim art. 44  konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

 

I jeszcze link:

https://forum.historia.org.pl/topic/13365-korpus-dyplomatyczny/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.