Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
saturn

MSZ, ochrona ambasad przez państwa trzecie na wypadek wojny

Recommended Posts

saturn   

Czy w obecnym czasie nadal zawiera się umowy z poszczególnymi krajami (jak to było przed II Wojną Światową) na okoliczność przejęcia i ochrony ambasady w wypadku wybuchy wojny pomiędzy RP, a krajem w kótrym ambasada RP funkcjonuje i analogicznie odwrotnie tj, jaka placówka dyplomatyczna i którego państwa przejmuję ambasadę w Warszawie -  państwa z którym Polska znalazłaby się w stanie wojny? Jeśli  taka procedura występuję  jescze, to wiedza o tym zagadnieniu (kto komu pomaga) jest jakoś dostępna, czy to to kwestia ściśle utajniona? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie jest trochę niejasne, chociażby dlatego, że pojęcia "ochrony" i "przejęcia" znaczą cokolwiek innego i mogą teoretycznie odnosić się do różnych (od siebie) sytuacji. Oraz niezbyt oddają istotę sprawy - o ile dobrze zrozumiałem sens tematu zaproponowanego przez Ciebie.

 

Ad meritum, jeżeli konflikt owocuje zerwaniem stosunków dyplomatycznych (w dzisiejszym świecie nic nie jest pewne, znamy konflikty zbrojne między państwami, które formalnie mają ze sobą stosunki dyplomatyczne i zrywanie stosunków dyplomatycznych bez wchodzenia w konflikt zbrojny), to jednym z wyjść jest powołanie sekcji interesów, podległej formalnie przedstawicielstwu państwa trzeciego. Na przykład: interesy amerykańskie w Iraku reprezentowała swego czasu sekcja interesów USA przy ambasadzie polskiej; w drugiej połowie lat 80. była w Polsce sekcja interesów Izraela podległa ambasadzie Holandii; był 5 lat temu pomysł, aby interesy USA w Syrii reprezentowała ambasada polska, ale nie wiem co z niego wyszło, bo chyba działalność tamtejszej  ambasady polskiej została zawieszona w związku z wojną domową w Syrii itp. Po rewolucji kubańskiej interesy USA na Kubie reprezentowała ambasada Szwajcarii, Kuby w USA - bodajże Czechosłowacji. W 1977 powołano odpowiednie sekcje interesów. Po wojnie 2008 roku Rosja i Gruzja zerwały stosunki dyplomatyczne (rolę "zastępcy" wzięła na siebie znowu Szwajcaria).

 

Czasami pomysły są zupełnie specyficzne. Na przykład Republika Chińska (Tajwan), w związku z polityką "jednych Chin" prowadzoną przez Chińską Republikę Ludową i jej konsekwencjami, ma formalne relacje dyplomatyczne już tylko z niewielką ilością państw, ale funkcje zastępcze na Tajwanie i Tajwanu wykonują inne instytucje. Na przykład główne polskie przedstawicielstwo na Tajwanie ma bodajże nazwę Warszawskie Biuro Handlowe, tajwańskie - Biuro Kulturalno-Gospodarcze Tajpej w Polsce.

 

Różne rozwiązania są możliwe, oczywiście zasadniczo zgodę muszą wyrazić na nie kraje zainteresowane oraz państwo trzecie (jeżeli np. jego ambasada ma być w takiej operacji zaangażowana). Przypuszczam, że umowy te zawiera się dopiero w razie potrzeby. Czy są możliwe wcześniejsze - pewnie tak, ale dosyć mało prawdopodobne, chyba że konflikt jest już tuż tuż. Czy są możliwe tajne? Pewnie tak, aczkolwiek należy pamiętać, że umowa międzynarodowa nie zarejestrowana w sekretariacie ONZ traktowana jest przez wszystkie struktury ONZ per non est (czyli nie można się na nią powoływać wobec ONZ).

 

A generalnie kwestie związane z "zamykaniem" ambasad na wypadek wojny reguluje prawo dyplomatyczne, w tym przede wszystkim art. 44  konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

 

I jeszcze link:

https://forum.historia.org.pl/topic/13365-korpus-dyplomatyczny/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.