Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rivaldo

Służby policyjne w Galicji, kanalizacja Krakowa, załatwianie potrzeb fizjologicznych na wsi na początku XX wieku

Recommended Posts

Rivaldo   

Dzień dobry,

zastanawiam się jak wyglądały służby utrzymujące bezpieczeństwo pod zaborami, zwłaszcza pod zaborem austriackim w małych miejscowościach, na początku XX wieku. Czy porządku strzegli i przestępców łapali policjanci czy nazywali się jakoś inaczej (żandarmi?)? Czy zdarzało się, że to byli Austriacy?

 

(...)

Zastanawiam się też jak było wtedy z ubikacjami w miastach takich jak Kraków. Mogły być w budynkach, czy raczej na zewnątrz się łaziło? Bo rozumiem że na wsiach to wtedy tylko za chałupę? ;)


Dziękuję bardzo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnośnie do żandarmerii i policji - zob. http://austro-wegry.info/viewtopic.php?t=733

Dokładnego składu etnicznego nie znam, ale znając ogólnie zasady polityki narodowościowej w Austro-Węgrzech czasów po 1867, przypuszczam (z wielką dozą prawdopodobieństwa), że dominował zdecydowanie element polski (na wschodzie Galicji - z udziałem ukraińskiego). Oczywiście, w czasie pokoju. W czasie pierwszej wojny w Galicji musiały "przewijać się" masy żandarmów różnej narodowości.

 

(...)

 

Na początku XX wieku istotna część Krakowa była pewnie skanalizowana. Choć pewnie wiele dzielnic jeszcze nie. Jeszcze w latach 40. getto łódzkie (skądinąd w "nowo-wybudowanym" mieście) mieściło się w dzielnicy nieskanalizowanej. Zatem, w Krakowie pewnie na początku XX-wieku obrzeżom służyły latryny, wywóz nieczystości wozami itp. Ze wsiami - do Sławoja zasadniczo było pewnie tak, jak napisałeś.

I ciekawostka, którą znalazłem:

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/04/30/nie-ma-to-jak-woda-wodociagi-i-kanalizacja-w-dawnym-krakowie/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rivaldo   

Super, dziękuję Ci bardzo! Też za świetne linki, można nawet zobaczyć jak wyglądali żandarmowie. Zakładam, że i w małych miejcowościach mogli się znaleźć krzyczący na ludzi "halt!!" ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z przyczyn technicznych sam muszę zacytować odpowiedź janceta:

 

11 godzin temu, jancet napisał:

Co do chodzenia "za stodołę" (jednak nie "za chałupę") to na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku nasza rodzina szukała kwatery na wakacje na Kurpiach Zielonych, ze sto km od Warszawy. Kwatera była i w dobrej cenie, ale co do warunków sanitarnych, to było "w dzień chodzimy za stodołę, a w nocy to do kubła (kibla?) i też za stodołę

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.