Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Tabliczki te wyróżniają się pewną specyfiką , jeśli patrzeć na kontakty dawnych Greków i Rzymian ze światem nadprzyrodzonym. Ogólnie były to magiczne formuły, które miały komuś zaszkodzić bądź wywołać u kogoś pożądane działanie (np. wzbudzenie uczucia miłości). 

To co je wyróżniało, to fakt, że osoba chcąca skorzystać z takiej pomocy, na ogół nic w zamian nie ofiarowywała, co raczej było w innych przypadkach niepraktykowane, w myśl zasady:  do ut des. 

Wystawca takiej tabliczki, nie tylko nie błagał czy prosił, ale wręcz nakazywał i rozkazywał. W zapisanych formułach widać absolutny brak respektu dla siły ku której się zwracano. Wystawcy posuwali się wręcz do gróźb o ile ich żądania nie zostaną spełnione.

Skąd taka specyfika?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.