Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Zjednoczona Europa

Recommended Posts

Oczywiście każdemu interesującym się tymi latami znana jest myśl Erazma z Rotterdamu o "republice chrześcijańskiej". Atoli i Polacy mieli podobne koncepcje, jak Mikołaj Chabieleski wykładający swe racje w "Pobudce narodów chrześcijańskich...". Z osób tworzących podobne koncepta, a z całkiem innej konfesji, można wspomnieć Stanisława Lubienieckiego.

Jakie jeszcze tego typu koncepcje możemy wymienić?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Józef Kajetan Skrzetuski parał się historią (m.in.: "Przypisy do historyi powszechney na klassę III", "Historia polityczna Królestwa Francuskiego od założenia monarchii do czasów teraźniejszych, z przydatkiem...") i był typowym pedagogiem doby Oświecenia. Uczący się w Szkole Rycerskiej i Collegium Nobilium korzystali z jego "Historii politycznej dla szlachetnej młodzi zawierającej zebranie krótkie...", gdzie w części drugiej (z 1775 r.), na przeszło czterdziestu pięciu stronach, wyłożył on "swój" koncept organizacji, która miałaby rządzić Europą. Cudzysłów o tyle uzasadniany, iż przyjmuje się, ze nie była to oryginalna myśl. Pomysł zapożyczony został od opata Charles’a Irénée Castel de Saint-Pierre z jego jego pracy "Pokój wieczysty" ("Projet pour renre la paix perpétuelle"; 1713–1717), a którą spopularyzował Jean-Jacques Rousseau w "Extrait du projet de paix perpétuelle de M. l’Abbé de St. Pierre" z 1760 roku. To co ciekawe w tej koncepcji to np. kadencyjność, "rządzić" miały kolejno wszystkie państwa, a ów "parlament europejski" miał być opłacany za sprawą rocznych składek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.