Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
sylwer12

Guzik z ogniem

Recommended Posts

Jest to guzik z płonącym granatem. Takowy występuje w symbolice wojskowej wielu państw (także pojawiał się na guzikach polskich żołnierzy - np. Królestwo Kongresowe). Często bywa symbolem artylerzystów. Ale najbardziej kojarzony z Francją (do tej pory jest chociażby symbolem żandarmerii). Legia Cudzoziemska raczej odpada, bo jej symbolem jest granat z siedmioma płomieniami, a na guzikach od 1831 legioniści mają napis Légion étrangère.

Ponieważ symbol był dosyć często stosowany, przez różne armie, z dokładnym przypisaniem znaleziska może być problem, o ile nie trafi na forum jakiś kompetentny znawca umundurowania, albo nie trafimy na rozwiązanie przypadkiem.

Czy na stronie odwrotnej jest jakiś napis (jego ślady)? Czy w pobliżu miejscu znalezienia był jakiś obóz jeniecki, ewentualnie pole bitwy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na jakieś włoskiej stronie znalazłem grafikę, guzik przypomina nieco francuski guzik oficerski (lata 1797-1825).

 

Ale znalazłem też fajną stronę: http://buttonarium.eu/

Jest tam wyszukiwarka. Można zaznaczyć "gorejący granat" i bawić się w dopasowywanie. Pewnie można też prowadzących stronę zapytać. W tej chwili jakoś mi najbardziej pasuje Rosja (XIX wiek i do pierwszej wojny światowej) lub Królestwo Kongresowe.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tu jeszcze strona rosyjska:

http://www.pugoviza.ru

Na stronie:

http://www.pugoviza.ru/files/id_butt.shtml

klikamy:

"гренада"

I "wyrzuca" nam multum rosyjskich guzików wojskowych, często bardzo podobnych do Twojego znaleziska.

 

Moje ostateczne przypuszczenie  - guzik pochodzi z armii rosyjskiej, pewnie pierwsza wojna światowa. Może je ktoś bardziej obeznany w tematyce zweryfikuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.