Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Furiusz   

Ktoś oglądał tą duńską produkcję o wojnie z koalicją prusko-austriacką? Jak oceniacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właściwie tylko sceny wojskowo-bitewne, cały serial znam ogólnie z opowiadań. Wątki miłosne itp. mnie przeważnie męczą, a tam jest zdaje się historia dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie. Są też jakieś nawiązania do czasów nam współczesnych. Same sceny bitewne podobały mi się, oceniałbym je nawet wysoko, biorąc szczególnie pod uwagę, że duńska kinematografia nie ma za sobą bogatego dorobku w tym zakresie. Aczkolwiek pewnie fachowcy od historii wojskowości, czy rekonstrukcji będą mieli wiele zastrzeżeń.

 

Dla Duńczyków Dybbøl i wojna 1864 są nadal często ważne w wymiarze symbolicznym, miniatury młyna z  Dybbøl można znaleźć w wielu duńskich domach, zatem fajnie, że nakręcono o tym (150 lat po wojnie) coś przystępnego dla szerszej widowni.

 

Z ciekawostek mogę tylko powiedzieć, że moi duńscy rozmówcy zwracali uwagę, że niekiedy sceny z filmu są bardzo mocno wzorowane na duńskim malarstwie batalistycznym, które kształtowało przez pokolenia obraz tej wojny w świadomości społecznej (np. scena z armatą - czyli zimowy odwrót z Danevirke, czy linia 8 brygady pod Dybbøl), a także, że podobnież twórcy filmu nieco przesadzili z polityczną poprawnością - tzn. silnie akcentując, że nacjonalizm duński miał być główną i podstawową przyczyną tej wojny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   
Cytuj

 Wątki miłosne itp. mnie przeważnie męczą, a tam jest zdaje się historia dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie.

Dwóch braci i syna miejscowego barona. Fakt mocno to było pokręcone i w mojej ocenie. 

 

Cytuj

Są też jakieś nawiązania do czasów nam współczesnych.

Zasadniczo całość zaczyna się od tego, że unikająca szkoły dziewczyna która straciła brata na wojnie, wysłana zostaje do pomocy jakiemuś dziadkowi i tam znajduje pamiętnik - więc w sumie wojna to retrospekcja.  

 

Cytuj

Same sceny bitewne podobały mi się, oceniałbym je nawet wysoko, biorąc szczególnie pod uwagę, że duńska kinematografia nie ma za sobą bogatego dorobku w tym zakresie. Aczkolwiek pewnie fachowcy od historii wojskowości, czy rekonstrukcji będą mieli wiele zastrzeżeń.

Pewno tak - pod koniec w Londynie w trakcie negocjacji podkreśla się, że Prusacy mają przewagę technologiczną - zapewne chodzi o karabiny ładowane odtylcowo, podczas gdy Duńczycy mają odprzodowe. Dziwne jest tu to, że to duńskie wojsko strzela i ładuje szybciej. 

 

Cytuj

a także, że podobnież twórcy filmu nieco przesadzili z polityczną poprawnością - tzn. silnie akcentując, że nacjonalizm duński miał być główną i podstawową przyczyną tej wojny.

Fakt ze trzy razy na odcinek to pada. Choć jest też jedna scena jak Bismarck bawi się z dziećmi z której wynika, że i Otto chciał wojny by przećwiczyć swoje wojska na jakimś słabym przeciwniku i nabrać doświadczenia. 

Mnie męczyła postać najstarszego szeregowego w kompanii i jego magiczne zdolności. Także wiecznie pijany tchórzliwy ale okrutny syn barona jest strasznie stereotypowy ale całkiem nieźle zagrany. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

Z ciekawostek mogę tylko powiedzieć, że moi duńscy rozmówcy zwracali uwagę, że niekiedy sceny z filmu są bardzo mocno wzorowane na duńskim malarstwie batalistycznym, które kształtowało przez pokolenia obraz tej wojny w świadomości społecznej (np. scena z armatą - czyli zimowy odwrót z Danevirke, czy linia 8 brygady pod Dybbøl)

Chodzi m.in. o poniższe obrazy. Znający film z łatwością znajdą odpowiadające im sceny:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Rückzug_aus_dem_Danewerk_5-6._Februar_1864.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/8_brigades_angreb_ved_Dybbøl_1864.jpg

Jest o tym także wzmianka w duńskiej Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/1864_(TV_series)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.