Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Poseł francuski Jan Monluk, "Biſkup Walentſki człowiek wielkiey wymowy" - jak pisał o nim Marcin Bielski, pomimo swych oratorskich talentów, został zmuszony  do przyjęcia tzw. "polskich żądań".

/"Zbiór dzieiopisów polskich we czterech tomach zawarty", T. I "Kronika Marcina Bielskiego", Warszawa 1764, s. 620/

 

Złożona przezeń obietnica tyczyła się przyznania powszechnej amnestii dla hugenotów, przyznania im swobód religijnych, potomkowie ofiar nocy św. Bartłomieja mieli otrzymać godności, dobra i urzędy swych ojców, w każdej francuskiej prowincji miały być wyznaczone miasta, w których mogliby swobodnie odbywać nabożeństwa a Karol IX miał odstąpić od oblężenia twierdz kalwińskich itd.

 

Czy scysja podczas koronacji tyczyła się i tych obietnic? Czy późniejsi władcy zaprzysięgali podobne punkty czy tylko postulaty konfederacji warszawskiej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.