Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Isildur88

Hiszpańska karta pracy (okres 20-lecia międzywojennego), Hiszpańska Falanga - zasady i inne zagadnienia.

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji o hiszpańskiej karcie pracy z okresu 20-lecia między wojennego - co ona wprowadzała (jak włoska karta pracy z 21 kwietnia 1927), a także zasad Falangi Hiszpańskiej - mam: krytyka liberalnej demokracji, katolicki i tradycjonalistyczny światopogląd, ale jeszcze potrzebuję kilku :) Nie mogę się dokopać do informacji o zrzeczeniu się uprawnień Sejmu na rzecz innych organów w II RP - są 2 możliwości - jedną chyba mam - wojna polsko - bolszewicka z 1920 (dla Naczelnika Państwa - data dzienna mi potrzebna), druga podobno jest wewnętrzna (również z datą dzienna).

Edytowane przez Isildur88

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

o zrzeczeniu się uprawnień Sejmu na rzecz innych organów w II RP

Niestety, w tym przypadku trudno dociec "co Autor - tego pytania - miał na myśli?". Nigdy w okresie II Rzeczypospolitej nie nastąpiło formalnie przekazanie wszelkich uprawnień Sejmu (czy później - także Senatu) na rzecz innych organów. Czyli, trudno mówić o "zrzeczeniu". Natomiast przypadków ograniczenia roli Sejmu było całkiem sporo.

 

Być może rzeczywiście chodzi o rok 1920 i powstanie Rady Obrony Państwa  (zgodnie z ustawą z 1 lipca 1920 roku - Dz.U. z 1920 r. nr 53, poz. 327), która mogła decydować we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem i zakończeniem wojny oraz zawarciem pokoju.

 

Z innych, potencjalnych tropów:

Sejm na przykład po zamachu majowym uchwalił nowelę sierpniową. Rozporządzenia z mocą ustawy wydawane - zgodnie z nią - przez prezydenta ograniczały ustawodawczą rolę parlamentu.

Jeszcze gorzej było w tym zakresie pod rządem konstytucji kwietniowej (i funkcjonowania prezydenckich dekretów z mocą ustawy).

A może chodzi o wielką rolę prezydenta w czasie trwania wojny (ew. stanu wojennego) zgodnie z konstytucją kwietniową? Po wybuchu wojny 1939 roku prezydent uzyskiwał prawo wyznaczania następcy na czas wojny, wydawania dekretów regulujących każdą sprawę, z wyjątkiem zmiany konstytucji i zwoływania izb w zmniejszonych składach. Ale następowało to zgodnie z konstytucją kwietniową, a nie w formie jakiegoś "zrzeczenia się" Sejmu.

 

Jeżeli chodzi o Leyes Fundamentales del Reino ( w tym Fuero del Trabajo) oraz Falange Española de las Juntas de Ofensiva Nacional Sindicalista, tudzież samego José Antonio Primo de Riverę, nie sadzę, aby były większe problemy w poszukiwaniu literatury w internecie, czy w bibliotekach.

Większą "zagwozdką", jest owe " zrzeczenie się uprawnień Sejmu na rzecz innych organów w II RP".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fuero del Trabajo  - czyli to będzie to -  dzięki wielkie. Wiem, że są książki, problem stanowi czas - zawaliłem wczoraj koło i niestety mam czas do środy, żeby się nauczyć do poprawy- a jeszcze zostały 2 koła w przyszłym tygodniu, do których też musze się nauczyć, czyli w sumie 3 :). Trudno, znam cechy falangi hiszpańskiej, musi wystarczyć. To może być ROP - dzięki. Problem jest taki, iż nasz prowadzący zajęcia lubi "kosmiczne pytania - a to jedno z nich - zrzeczenie/przekazanie uprawnień na inny organ - wiem, że 1 sytuacja zewnętrzna (czyli wojna pol-bolsz), a druga wewnętrzna sytuacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednym z typów rozporządzeń z mocą ustawy wprowadzonych nowelą sierpniową  (a w konstytucji kwietniowej - dekretów z mocą ustawy) wydawanych przez prezydenta, były te wydawane na podstawie ustawy upoważniającej prezydenta. Może o takie "przekazanie uprawnień" - odpowiednimi ustawami - chodzi?

 

A może po prostu prowadzącemu chodzi ogólnie o wzmocnienie uprawnień prezydenckich nowelą sierpniową? Myśli ludzkie biegną wszak różnymi torami.;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wywiedziałem się - 11 stycznia 1924 - specjalne uprawnienia dla rządu Grabskiego w celu przeprowadzenia reformy walutowej i naprawy skarbu. A kolejne 2 zagadnienia co do których ma problem - Cud nad Wisła - kto jako 1 użył tego stwierdzenia? Obstawiałbym Romana Dmowskiego ale... A Imperium Faszystowskie? - 1938 rok? Czy inna data?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z wypowiedzi forumowicza Qltura na historycy.org:

Cytuj

''Określenie "cud nad Wisłą" upowszechnił na łamach prasy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Stroński. W połowie maja 1920 r. napisał on: "Gen. Stanisław Haller zarządził ośmiodniowe nabożeństwo o powodzenie ojczyzny, w obronie Warszawy i kraju. Modliliśmy się o cud Wisły. Dzisiaj po tych ośmiu dniach powiedzieć można, że cud się ziścił..." Reportaże z pól bitewnych, które później ukazały się w formie ksążki pod tytułem "Cud Wisły" napisał Adam Grzymała-Siedlecki.

 

I jeszcze forumowicz angello:

 

Cytuj

S. Stroński, O cudy Wisły, "Rzeczpospolita" z 14.08.1920 r., nr 29

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mussolini zaczął mówić o imperium faszystowskim, po formalnym (bo walki partyzanckie nadal trwały) pokonaniu Etiopii. 5 maja 1936 roku  - Włosi wkroczyli do Addis Abeby (A. Bartnicki, J. Mantel-Niećko, Historia Etiopii, Ossolineum 1987, s. 386).

A dokładnie 9 maja 1936 roku w przemówieniu Mussoliniego na Piazza Venezia pojawia się zwrot: "Włochy w końcu mają swoje imperium. Imperium faszystowskie, gdyż nosi niespieralne piętno faszyzmu (...)". Cytat za: http://wojna-mussoliniego.pl/?p=3249

Było to oczywiście związane także z nadaniem Wiktorowi Emanuelowi III tytułu cesarza Etiopii. J. A. Gierowski, Historia Włoch, Ossolineum, 1985, 605.

Cytuj

11 stycznia 1924 - specjalne uprawnienia dla rządu Grabskiego w celu przeprowadzenia reformy walutowej i naprawy skarbu.

W mojej ocenie ustawę z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz.U. z 1924 r. nr 4, poz. 28) trudno nazwać  "zrzeczeniem uprawnień Sejmu" sensu stricte. Czasowym upoważnieniem do wydawania szczególnej formy rozporządzeń - i owszem. Ale to już inna historia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to odpowiada naszemu prowadzącemu zajęcia, nie polemizuje. Nic innego nie przychodzi do - sytuacja wewnętrzna i dość nadzwyczajna. Dziękuję za informacje o Cudzie nad Wisłą  i Mussolinim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.