Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

O powstańcach, którzy wrócili pod berło Mikołaja I

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   
4 godziny temu, secesjonista napisał:

Tylko jak można mówić w przypadku poborowych o "powrocie pod berło"? Mieli jakiś wybór?

 

Nigdzie nie wspominałem o możliwości takiego wyboru. Pisałem o wyborze "służba w carskiej armii vs. powrót na wieś". W obu sytuacjach pozostawali "pod berłem", ale jednak w zupełnie innym układzie.

 

Jednak udanie się na emigrację też nie było niemożliwe.

 

Wynika to zresztą z linkowanego artykułu Kasparka, z tym że autor zajmuje się wyłącznie żołnierzami, którzy w zwartym szyku przekroczyli granicę pruską. Autor analizuje losy ok. 15 000 żołnierzy i podoficerów, którzy byli internowani w Prusach (zarówno z armii głównej, jak i z Litwy). Z tej liczny 2665 żołnierzy znikło - albo wróciło do domów potajemnie, ukrywając swój udział w wojnie, albo udało się na emigrację na zachód. To prawie 18%. Ilu z nich udało się na zachód, a ilu nielegalnie przekroczyło granicę (i kordon choleryczny) - możemy tylko zgadywać. Ale o ile pamiętam literaturę i podręczniki we Francji i Wielkiej Brytanii znalazła się całkiem liczna grupa żołnierzy.

 

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że zdecydowanie największa cześć żołnierzy opuściła szeregi przed przejściem granicy i ich losy wymykają się wszelkiej statystyce. Czy część z nich przekradła się przez granice, aby udać się do Francji? Zapewne niewielka, ale mówimy o masie rzędu 100 000 ludzi, więc nawet 1% to dużo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.