Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Kiedy zaczęto wykorzystywać olstra (przytroczone do siodeł) i kiedy się rozpowszechniły?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zaczęto ich używać z chwilą pojawienia się w uzbrojeniu pistoletów z zamkiem kołowym czyli pod koniec XVI wieku, choć powszechniej od początku XVII wieku.

Natomiast co rozumiesz pod "rozpowszechniły się"? Już na początku XVII wieku używano ich dość powszechnie, ale za prawdziwe "rozpowszechnienie się" uznałbym jednak okres gdy w uzbrojeniu kawalerii pojawiły się pistolety skałkowe i gdy ekonomia spowodowała, że w zasadzie każdy kawalerzysta miał w uzbrojeniu takowe... czyli jakoś pod koniec XVII wieku, może nawet nieco wcześniej czyli już w połowie XVII wieku.

Zaniknęły w połowie XIX wieku... chyba ostatnią bronią stworzoną do wożenia w olstrze przy siodle był rewolwer Colt Walker z 1847... jego nieco mniejsza odmiana (skrócenie lufy z 9 do 7,5 cala, skrócenie bębna o około 0,2 cala i zmniejszenie masy z 2 kg do 1,75 kg) czyli Colt Dragoon z 1848 był już noszony na pasie.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Już na początku XVII wieku używano ich dość powszechnie

A skąd to wiemy?

Jak często w źródłach z początku tej epoki pojawia się "holster" i jego późniejsze pochodne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A skąd to wiemy?

Moim zdaniem stąd, że wtedy coraz częściej w uzbrojeniu jezdnych spotykało się pistolet... jakoś trzeba było je wozić, a wizerunki ostrów spotyka się na wizerunkach dawnych żołnierzy formacji konnych. Dlatego napisałem "dość powszechnie"... nie jestem w stanie ocenić procentowo ile tego typu sprzętu było. Natomiast za prawdziwe rozpowszechnienie uważam jak napisałem - okres gdy do uzbrojenia jazdy weszły już stosunkowo niedrogie (w stosunku do kołowych) pistolety skałkowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

A do broni długiej ich nie używano?

A czy kawaleria używa broni długiej? Chyba że dragonia ale żeby strzelać z broni długiej to trzeba najpierw zejść z konia. Natomiast taktyką walki kawalerii było na przykład karakolowanie. Polegało to na tym że pierwszy szereg oddawał strzał z pistoletu i wycofywał się do tyłu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Olstra wciąż się przydają, wspomina o tym Jarymowicz:

"do siodła przypięte jest olstro karabinu, z wierzchu wykończone końską skórą - całość została zaprojektowana dla sił specjalnych przez Australian Stock Saddle Company".

/tegoż, "Dzieje Kawalerii", przyp. 17, s. 321/

Czy kawaleria używa broni długiej, to nie wiem. W pracy Radka Sikory mamy jednak podane ceny takich produktów jak: olstro do długiego muszkietu, olstro do karabinu jazdy i olstro do pistoletu. Tylko tu trzeba pamiętać o wieloznaczności pojęcia "olstro".

/tegoż, "Wojskowość polska w dobie wojny polsko-szwedzkiej 1626-1629"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy kawaleria używa broni długiej? Chyba że dragonia ale żeby strzelać z broni długiej to trzeba najpierw zejść z konia.

Ależ oczywiście, że używała... W czasach broni skałkowej przecież karabinki kawaleryjskie były bardzo popularne. Przy czym karabinków najczęściej nie wożono w olstrach, a były przypinane na plecach, nisko i lufą w dół... mocowane karabińczykiem do szerokiego pasa nakładanego przez ramię kawalerzysty. W tym celu karabinki takie miewały pręt z kółkiem do zapinania.

Zresztą obecna nazwa karabinka w języku angielskim czyli "carbine" - pochodzi właśnie od tego systemu zapinania broni "na kawalerzyście".

PS. I nie trzeba do strzelania zsiadać z konia... jak najbardziej prowadzono ogień z konia. Inna sprawa, że celność nie była zbyt duża... szczególnie, że znaczne skrócenie gładkiej lufy, przy kombinacji w wojskowym ładowaniem broni (spory luz pomiędzy ścianami lufy, a kulą oraz uszczelnianie "na papier" i odsypywanie części ładunku na panewkę "na oko") i tak dawał bardzo duży rozrzut. Strzelano wtedy jednak nie do pojedynczego celu, a do szyku - a karabinek jednak dawał sporo większą celność jak pistolet.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.