Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pako

Szlak bojowy mojego dziadka

Rekomendowane odpowiedzi

pako   

Z Książeczki Wojskowej mam takie informację:

15.09.29 Pułk Radio-telegraf. Warszawa

15.09.31 Zwol.do rez.

12.08.33 4 tyg. ćwiczeń

1.09.39 Kompania Łącznościowa. W internacie nie ma za wiele informacji o tej kompanii.

Gdzie brała udział w Kampanii Wrześniowej ?

Czy mógłby mi ktoś pomóc odtworzyć szlak bojowy mojego dziadka ?

Niestety mój dziadek już umarł. Nic więcej się od niego nie dowiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mało informacji. Kompanie były od dywizji w górę, więc jak nie wiesz więcej, trudno będzie coś ustalić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pako   

Mało informacji. Kompanie były od dywizji w górę, więc jak nie wiesz więcej, trudno będzie coś ustalić.

A np. po Nr. Książeczki Wojskowej ?

Inne dane z K.W.

Funkcja: Woźnica

Nr. specjalności wojskowej: 126

Stopień wojskowy: szeregowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Bez numeru jednostki to nic nie da. Mógł służyć wszędzie. Przypuszaczam,że ma sz powojenną książeczkę wojskową. Jeżeli wypisujący ją nie zadbał o wpisy z dotychczasowej służby z numerami jednostek, trudno będzie.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pako   

Bez numeru jednostki to nic nie da. Mógł służyć wszędzie. Przypuszaczam,że ma sz powojenną książeczkę wojskową. Jeżeli wypisujący ją nie zadbał o wpisy z dotychczasowej służby z numerami jednostek, trudno będzie.

Rzeczywiście to powojenna książeczka. Nic więcej nie pisze.

A nie dało by się Go "zlokalizować" po miejscu zamieszkania w czasie 1.09.1939 ?

Był rezerwistą, a mieszkał w okolicach Nowego Sącz.

Także gdyby to był początek I WŚ z dużą dozą prawdopodobieństwa należałby do 20 Pułku austro-węgier.

Z przekazu rodzinnego wiem, że dostał się do rosyjskiego obozu, a potem była wymiana jeńców i wylądował w niemieckim obozie. Następnie wrócił do domu.

Wstąpił do AK i ukrywał się w lesie. Niemcy go nie szukali, bo babcia miała list z Niemiec, że jest na robotach.

Ze stopniem wojskowym może być różnie. Po wojnie każdy chciał mieć szeregowca, żeby się nie narażać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A nie dało by się Go "zlokalizować" po miejscu zamieszkania w czasie 1.09.1939 ?

Raczej nie. W II RP nie było glebae adscripti, ani okręgów mobilizacyjnych pułków.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pako   

Z życiorysu mojego dziadka:

„W r. 1929 zostałem powołany do służby wojskowej w Pułku Radio Telegraficznym w W-wie. Po upływie 3 miesięcy skierowano mnie do III Bat. W Beniaminowie na szkołę podoficerską. Po ukończeniu tejże w następnym roku przydzielono mnie jako instruktora do szkoły podchorążych rezerwy w Zgierzu w Centrum Wyszkolenia Łączności pod Warszawą.”

Rzeczywiście istniała taka szkoła:

„Centrum Wyszkolenia Łączności strukturą działającą w ramach Obozu Wyszkolenia Wojsk Łączności była Szkoła Podchorążych Rezerwy Wojsk Łączności. Działała ona od 2 czerwca 1922. Organizowała kursy szkoleniowe dla szeregowych żołnierzy z cenzusem. Warunkiem niezbędnym uczestniczenia było zdanie krótkiego egzaminu wstępnego. Nauka trwała 7 miesięcy i kończyła się egzaminem. Absolwenci otrzymywali awanse do stopnia starszego szeregowego albo kaprala i tytuł podchorążego. Następnie byli kierowani do oddziałów i pododdziałów wojsk łączności WP. W latach 1922-1939 odbyło się łącznie 14 kursów SPRŁącz., które ukończyło 1922 podchorążych rezerwy.

Wynika z tego że nie był absolwentem tej szkoły tylko instruktorem. Dziadek nic nie pisze w całym swoim życiorysie o stopniu wojskowym. Wygląda na to, że miał coś wyżej niż szeregowy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pako   

Tak na prawdę to nikt z rodziny nie wie jaki miał dziadek stopień wojskowy. Nigdy o tym nie mówił. Przedwojenną książeczkę pewnie spalił. Od czasu do czasu wzywali go na UB. Zastanawiam się gdzie można by było zdobyć jakieś informacje? .Może jakieś archiwa ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Są. Osobiście bym Ci polecił książkę "Szkolnictwo , nauka i technika wojsk łączności w latach 1921-1939" Z. Wiśniewskiego.Podane tam źródła i archiwalia powinny pomóc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można zwrócić się do CAW, zachowane zostały archiwa (przynajmniej w części) po CWL (między innymi z dziennikami rozkazów), mają one sygnaturę: I.340.64.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.