Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jak serial "Bodo" ma się do realnych wydarzeń?

Po przeczytaniu Ryszarda Wolańskiego "Bodo. "Już taki jestem zimny drań "" wiem, że Bodo nie używał narkotyków. A taka sugestia była w serialu. Postać Ady i jej męża to wymysł scenarzystów.Kto wykrył inne nieprawidłowości?

Czy taki film gdzie przedstawiamy życiorys znanego kogoś ale dopisujemy nieistniejące wątki, możemy nazwać filmem biograficznym? Tak jest asygnowany serial "Bodo".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba: sygnowany?

A dlaczego takie wątki nie miałyby się pojawiać? To nie dokument rekonstruujący biografię.

A ta pewność co do narkotyków to na czym się opiera?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ta pewność co do narkotyków to na czym się opiera?

W odcinku 8 -ósmym serialu jest odpowiednia scena. 26 minuta, dostęp do odcinka na VOD.pl

I nigdzie nie twierdziłem ze nie mogą się pojawić wątki nie odpowiadające rzeczywistości. Pytam co scenarzyści wymyślili?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie tyczyło się zupełnie czegoś innego:

Po przeczytaniu Ryszarda Wolańskiego "Bodo. "Już taki jestem zimny drań "" wiem, że Bodo nie używał narkotyków.

Innymi słowy: skąd pewność tego autora?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to jest jednak trochę inna sytuacja.

Serial oglądam "kątem oka", książkę jedynie przejrzałem, zatem nie będę próbował wyłapywać nieścisłości. Na pewno, pewne piosenki nie powinny się pojawić w danym odcinku, bo powstały w późniejszym czasie. Warto jednak zważyć, że dzięki temu oddaje się pewną atmosferę tych czasów, a ściślej - atmosferę, jaka się nam kojarzy z tymi czasami. A film jest nie tyle biografią Bodo, co filmem osnutym na jego życiu, a to daje jednak większą swobodę scenarzystom.

Przy ewentualnej krytyce filmu o charakterze biograficznym, wypada pamiętać o roli narratora w filmie, który ma mocno ograniczoną rolę, jeśli film jest klasycznie linearny. Czyli, taki gdzie przedstawia się zdarzenia z punktu widzenia jednej tylko osoby, gdzie nie stosuje się retrospekcji i tego typu zabiegów. Dla przykładu, we wspomnieniach o panu A, pan B powiada, że pan A zachował się jak tchórz, w dzienniku pana C, czytamy zaś, iż pan A zachował się całkiem odważnie. Autor "pisanej" biografii w przedstawieniu tego zdarzenia ma przed sobą kilka ścieżek. Może przedstawić obie relacje, może zdarzenie pominąć (ze względu na rozbieżne relacje), może wybrać jedną, może je opatrzyć komentarzem. W filmie reżyser czy scenarzysta takiej swobody nie mają. Mogą przedstawić zdarzenie, mogą je pominąć, atoli w klasycznej wersji narracji nie mają możliwości przedstawienia dwóch różnych relacji (relacji, a nie: opinii czy oceny), będących zupełnie rozbieżnymi.

Ktoś kto interesuje się literaturą musiał się spotkać z twórczością Izydora Ducasse'a, jak wiadomo, znanych faktów z jego życia wystarczy na stworzenie ledwie encyklopedycznego biogramu. François Caradec stworzył z tego biografię liczącą prawie czterysta stron. A efekt jego pracy trzeba by chyba nazwać biografią fikcyjną, co nie znaczy, że nieprawdziwą.

Zatem tropiąc nieścisłości, warto zwrócić uwagę, jakie były zamierzenia twórców filmu i wprowadzając nawet wątki wątpliwe pod względem faktów, czy nie oddają lepiej postaci i jego czasów. Innymi słowy, zwrócić uwagę co Jean Genet uważał: zarówno za legendę i pretekst.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.