Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Jak serial "Bodo" ma się do realnych wydarzeń?

Po przeczytaniu Ryszarda Wolańskiego "Bodo. "Już taki jestem zimny drań "" wiem, że Bodo nie używał narkotyków. A taka sugestia była w serialu. Postać Ady i jej męża to wymysł scenarzystów.Kto wykrył inne nieprawidłowości?

Czy taki film gdzie przedstawiamy życiorys znanego kogoś ale dopisujemy nieistniejące wątki, możemy nazwać filmem biograficznym? Tak jest asygnowany serial "Bodo".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba: sygnowany?

A dlaczego takie wątki nie miałyby się pojawiać? To nie dokument rekonstruujący biografię.

A ta pewność co do narkotyków to na czym się opiera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ta pewność co do narkotyków to na czym się opiera?

W odcinku 8 -ósmym serialu jest odpowiednia scena. 26 minuta, dostęp do odcinka na VOD.pl

I nigdzie nie twierdziłem ze nie mogą się pojawić wątki nie odpowiadające rzeczywistości. Pytam co scenarzyści wymyślili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje pytanie tyczyło się zupełnie czegoś innego:

Po przeczytaniu Ryszarda Wolańskiego "Bodo. "Już taki jestem zimny drań "" wiem, że Bodo nie używał narkotyków.

Innymi słowy: skąd pewność tego autora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to jest jednak trochę inna sytuacja.

Serial oglądam "kątem oka", książkę jedynie przejrzałem, zatem nie będę próbował wyłapywać nieścisłości. Na pewno, pewne piosenki nie powinny się pojawić w danym odcinku, bo powstały w późniejszym czasie. Warto jednak zważyć, że dzięki temu oddaje się pewną atmosferę tych czasów, a ściślej - atmosferę, jaka się nam kojarzy z tymi czasami. A film jest nie tyle biografią Bodo, co filmem osnutym na jego życiu, a to daje jednak większą swobodę scenarzystom.

Przy ewentualnej krytyce filmu o charakterze biograficznym, wypada pamiętać o roli narratora w filmie, który ma mocno ograniczoną rolę, jeśli film jest klasycznie linearny. Czyli, taki gdzie przedstawia się zdarzenia z punktu widzenia jednej tylko osoby, gdzie nie stosuje się retrospekcji i tego typu zabiegów. Dla przykładu, we wspomnieniach o panu A, pan B powiada, że pan A zachował się jak tchórz, w dzienniku pana C, czytamy zaś, iż pan A zachował się całkiem odważnie. Autor "pisanej" biografii w przedstawieniu tego zdarzenia ma przed sobą kilka ścieżek. Może przedstawić obie relacje, może zdarzenie pominąć (ze względu na rozbieżne relacje), może wybrać jedną, może je opatrzyć komentarzem. W filmie reżyser czy scenarzysta takiej swobody nie mają. Mogą przedstawić zdarzenie, mogą je pominąć, atoli w klasycznej wersji narracji nie mają możliwości przedstawienia dwóch różnych relacji (relacji, a nie: opinii czy oceny), będących zupełnie rozbieżnymi.

Ktoś kto interesuje się literaturą musiał się spotkać z twórczością Izydora Ducasse'a, jak wiadomo, znanych faktów z jego życia wystarczy na stworzenie ledwie encyklopedycznego biogramu. François Caradec stworzył z tego biografię liczącą prawie czterysta stron. A efekt jego pracy trzeba by chyba nazwać biografią fikcyjną, co nie znaczy, że nieprawdziwą.

Zatem tropiąc nieścisłości, warto zwrócić uwagę, jakie były zamierzenia twórców filmu i wprowadzając nawet wątki wątpliwe pod względem faktów, czy nie oddają lepiej postaci i jego czasów. Innymi słowy, zwrócić uwagę co Jean Genet uważał: zarówno za legendę i pretekst.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.