Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   
15 hours ago, Speedy said:

Oczywiście był to przeciwpancerny pocisk kumulacyjny.

No tak!

Nie pomyślałem. 

W sumie to nie sądziłem, ze w 1940 roku były już takie pociski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   
1 hour ago, gregski said:

W sumie to nie sądziłem, ze w 1940 roku były już takie pociski.

 

Były jak były, ale powiedzmy gdzieś mniej więcej w tym okresie (koniec lat 30., przełom 30./40.) zaczęły się pierwsze wdrożenia takich rzeczy na uzbrojenie. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czytam ostatnio stare książki budowlane i z nich wynika, że zasada utrzymania zewnętrznej średnicy rury przy zmianie grubości ścianki była święta.  Jednakże 81 mm to wewnętrzna średnica kielicha żeliwnej rury dwucalowej nie trzycalowej. Ale w zdatnych na lufy rurach stalowych bez szwu (Mannesmannowskich) to średnica kielicha rury 60 mm. Ale to normy niemieckie metryczne, nie wiem jak było w Anglii.

Ścianka rury wodociągowej bez szwu miała 3 mm, ale kielicha była grubsza - 10 mm.

Czyżby Stokes użył na lufy przedłużonych kielichów rur mannesmannowskich z racji grubszej ścianki ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
3 godziny temu, Tomasz N napisał:

wewnętrzna średnica kielicha żeliwnej rury

 

A co to jest "kielich rury"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Rury można łączyć na gwint, kołnierze i na kielich. Kielich to poszerzony koniec rury, w który się wkłada początek kolejnej, a następnie uszczelnia szczeliwem.  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
1 godzinę temu, Tomasz N napisał:

Kielich to poszerzony koniec rury

 

No tak mi się też wydawało. Czyli średnicę wewnętrzną rury nominalnie 2-calowej, wynoszącą 81 mm, miał jedynie koniec rury, a nie rura cała.

A ile wynosiła średnica wewnętrzna rury nominalnie 3-calowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A nie wiem. Bo to normy niemieckie, nie angielskie. W normach niemieckich ok. 1900 roku rury  były metryczne i średnice np rur żeliwnych do 100 mm były co 10 mm. Większe średnice były już co 25 mm, ale to nas akurat nie interesuje. 

Calowe były rury gazowe i wodne niskiego ciśnienia wytwarzane jako rury ze szwem i tu średnica wewnętrzna była normatywna w calach, zatem rura 3 calowa miała 76,2 mm wewnętrznej średnicy (lub więcej przy cieńszej ściance rury, bo jak pisałem wcześniej, ze względu na kształtki i gwinty średnica zewnętrzna rury była święta. Mogła też mieć mniejszą od nominalnej  jak była cynkowana o grubość powłoki cynkowej) . Ale to tyczyło zwłaszcza małych średnic Poza tym jako niskociśnieniowe nie nadawały się na lufy.

Na wyższe ciśnienie były też rury ze szwem kotłowe, ale i tu w średnicą nominalną rury była średnica zewnętrzna rury. Stąd rura kotłowa 3-calowa miała średnicę zewnętrzną 76,2 mm, przy nominalnej ściance 3 mm średnica wewnętrzna była 70,2 mm.   Najbliżej 81 mm jest rura 3,5 cala mająca ściankę 3,25 mm, ale to i tak więcej bo 82,4 mm. Ale i te rury nie nadają się na lufy.

Rury bez szwu mannesmannowskie  (nadające się na lufy) wytwarzano w średnicach metrycznych (średnica zewnętrzna co 10 mm) i tu podchodziłaby rura 90 mm z najgrubszą ścianką 4,5 mm ( na ciśnienie próbne do 300 atm) lub, jak pisałem wcześniej, przedłużony kielich rury 60 mm o grubości ścianki 10 mm. 

 

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Calowe były rury gazowe i wodne niskiego ciśnienia wytwarzane jako rury ze szwem i tu średnica wewnętrzna była normatywna w calach, zatem rura 3 calowa miała 76,2 mm wewnętrznej średnicy (lub więcej przy cieńszej ściance rury, bo jak pisałem wcześniej, ze względu na kształtki i gwinty średnica zewnętrzna rury była święta.

 

Muszę sam ze sobą zapolemizować.  Wszedłem na obecny  ANSI/ASME standard rur calowych i z niego wynika, że rura 3 calowa w standardzie "wyjściowym" miała 3,5 cala średnicy zewnętrznej i ćwierćcalową ściankę. Czyli standard wyjściowy rur 3 calowych  to w milimetrach: rura o średnicy zewnętrznej 88,9 mm ze ścianką 6,35 mm.

Jeżeli weźmiemy taką rurę ze ścianką 4 mm, to nagle mamy 80,9 mm. Myślę, że od takiej rury zaczynał Stokes, ale po powiększeniu ładunku miotającego przeszedł na rury bez szwu, stąd te 81 mm  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.