Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wołodia

Heraldyka

Rekomendowane odpowiedzi

Wołodia   

Przy okazji jutrzejszego wyjazdu na Orkon pojawil sie dylemat dotyczacy herbu na tarczy mojego brata. Co od razu nasunelo mi na mysl zalozenie takiego oto tematu. Jakie byly popularne herby sredniowiecznej Europy? skad sie wywodzily? Czyimi byly herbami?Czy i co oznaczaly?Zapraszam do dyskusji

P.S. Nie umieszczam tego tematu w KPO gdyz nie tyle chodzi mi o rade ktory herb wybrac co po prostu chcialbym poglebic swoja wiedze na temat heraldyki a mysle ze niektorych innych uzytkownikow tego forum heraldyka rowniez moze zainteresowac

Bardzo się cieszę, wołodia, że jesteś aktywny w średniowieczu, ale istnieje dział Instytut Nauk Pomocniczych Historii, gdzie w opisie jest wpisana również heraldyka. Temat ten przenoszę właśnie tam, pomimo, że heraldyka ma bardzo ścisłe powiązanie z średniowieczem./Nar

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

To ja może zacznę. Polska heraldyka jest bardzo łatwym zajęciem, a dlatego, że pod jeden herb było przypisanych kilka rodów i ogólna liczba herbów jest niewielka ( około 300?), to na zachodzie ilość herbów sięgała dziesiątki tysięcy. Bywały przypadki, że ojciec i jego czterech synów występowali, każdy pod innym herbem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Herbowy to ja jestem, ale jaki to nie jestem pewien.

Dawno temu, w jakimś herbarzu, znalazłem wzmiankę, że ktoś o moim nazwisku był podsędkiem mazowieckim. Herb, odmiana Grzymały, bez środkowej wierzy i bez rycerza w bramie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

A co! Ja tez jestem herbowy co prawda po kadzieli ale zawsze :-) herbu Półkozic co prawda mam spory problem zeby dojsc az do korzeni rodu w drzewie genealogicznym ale moze w jakichs kosciolach gdzie przechowuje sie akty urodzenia cos bym znalazl bede musial kiedys poszukac

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A co! Ja tez jestem herbowy co prawda po kadzieli ale zawsze

Niestety, zgodnie z polskim prawodawstwem sprzed 1920 roku herb dziedziczono jedynie po mieczu :wink:

W 1920 roku ustawowo zniesiono stan szlachecki w Poslce i pozostały nam tylko wspomnienia...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
To ja może zacznę. Polska heraldyka jest bardzo łatwym zajęciem, a dlatego, że pod jeden herb było przypisanych kilka rodów i ogólna liczba herbów jest niewielka ( około 300?), to na zachodzie ilość herbów sięgała dziesiątki tysięcy. Bywały przypadki, że ojciec i jego czterech synów występowali, każdy pod innym herbem.

Na zachodzie Europy bowiem członkowie rodów rycerskich mieli własne odrębne herby, pomimo tego że należeli do jednego rodu. W Polsce było inaczej. Ciekawe jakie czynniki wpłynęły na tę różnicę..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Zastanawiam sie jaka jest symbolika herbow jezeli dobrze kojarze to znaczenie symboliczne ma i kolor herbu (tj. pole) i umieszczony nan symbol. Na stronie poswieconej genealogii jakiegos rodu (http://corvinus.republika.pl/kochanowicz/herb_symbole.html)

znalazlem nastepujace fragmenty:

Na tarczach herbów rodzin widać rysunki kwiatów, murów, łodzi, zwierząt i ciał niebieskich - słońca, księżyca czy gwiazd. Znaki te, a także ich barwy, są symbolami. W tamtej epoce myślano symbolami. Zawierają ukrytą treść. W heraldyce istnieją cztery podstawowe barwy i dwa metale. Barwami tymi są: czerń, czerwień, błękit, i zieleń, metalami - srebrno i złoto, które występują również w kolorach białym oraz złotym. Istotna jest metoda, za pomocą której usiłuje wyjaśnić treść herbów jako symboli z zakresu astrologii tudzież magii. Metoda ta wskazuje, że owi znawcy herbów, heroldowie kierowali się w ustalaniu herbowych reguł drogowskazami, które maja wyrażny związek z panującymi w zachodniej Europie od czasów wojen krzyżowych, a przejętymi z Palestyny, klimatem nauk tajemnych. W symbolice barw te cztery barwy heraldyczne odpowiadały czterem żywiołom. Czerwona oznacza żywioł Ognia - znak wojny i energii witalnej, błękitna oznacza żywioł Powietrza - znak mądrości, tworzenia i wolności, zieleń oznacza Wodę - świat poezji i wyobraźni, czerń oznacza Ziemię - znak władzy i posiadanie. Otóż czerwone pole na tarczy- żywioł Ognia - oznacza przeważnie, ze prostoplasta rodu otrzymał szlachectwo i herb za czyny wojenne.

Symbol ptaków oznacza radość życia, twórcze siły oraz również wyraża panowanie nad pewnymi obszarami ziemi dla znaku orła i jastrzębia

średniowiecznym symbolem czystości, wolności, swobody jest jednorożec, który ma znaczenie także przeciwne jak, gwałtowną siłę, nieokiełzaną swobodę, groźną moc niszczenia, zuchwałość

Oglądają herby rodzin ze wschodnich kresów Rzeczpospolitej znajdujemy motyw księżyca, gwiazd i strzały. Niektóre z tych herbów są do siebie podobne. Gwiazdy i księżyce szły na wschodnie kresy jako spadek po symbolach używanych przez plemiona tatarskie i tureckie. Złoto oznaczało światło Słońca, siłę trwającą poza żywiołami. Księżyc przedstawia pokorę, uczciwość, niewinność. Gwiazda jest znakiem światła, symbolem prowadzącym do celu, nadziei. Miecz i strzała na herbach oznacza element wojennego rynsztuku w utarczkach z rozbójniczym azjatyckim wrogiem

No i jeszcze lilia - herb stosowany brdzo czesto. Wydaje mi sie ze jest symbolem wladzy krolewskiej.mieli ja w swoim herbie Andegawenowie, Kapetyngowie i Burbonowie jest tez "herbem" ZHP.No i jeszcze cos dla milosnikow "Wiedźmina" : godlem temerii byla czarna tarcza usiana srebrnymi liliami.

Oczywiscie symboli jest znacznie wiecej - wszelkie wiadomosci z zakresu heraldyki polskiej i europejskiej bardzo mile widziane

P.S. Przepraszam za umieszczenie tematu w niewlasciwym dziale. Pomyslalem ze heraldyka jest na tyle powiazana ze sredniowieczem ze "przejdzie" a dzial "Nauki Pomocnicze Historii" wydaje mi sie (aczkolwiek moze to byc mylne wrazenie) nieco zaniedbany (poza tam dzial sredniowiecze od razu bije po oczach na wejscie a ten jest schowany na kocu) i niektorzy userzy jak sadze (chocby na wlasnym przykladzie) zazwyczaj pomijaja ten dzial/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy warto zgłębić temat heraldyki? Czy jest to ciekawe miejsce w historii? O ile pamiętam to ongi Jakober się tym parał.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziwne pytanie, zawsze warto poszerzać własne horyzonty. Tego typu pytanie można zadać względem każdej nauki pomocniczej w historii.

Jeśli kogoś zainteresowała epoka w której herby pełniły istotną rolę (identyfikacyjna, symboliczną itp.) to nawet powinien on zapoznać się z podstawami heraldyki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Noo, to jest wielki dylemat, który... sam sobie Tyberiusz wymyślił. Skoro Tyberiusz nie zna się na tym zagadnieniu, a nie chciałby być w tym zakresie ignorantem, to w zasadzie - pytanie było zbędne. Stopień wgłębiania się w tematykę, to już kwestia osobista. Podejrzewam, że jak zawsze, skończy się na przekartkowaniu jednej czy dwóch książek i uznaniu (tym samym) siebie samego za osobę niezwykle kompetentną, która koniecznie musi dać wyraz swej dezaprobaty dla wiedzy innych maluczkich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.