Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Edward VII i nastanie nowej epoki

Recommended Posts

Cieszmy się razem,

Wszyscy pod gazem,

Z tylu atrakcji

W Dzień Koronacji.

W ten, dość trafny sposób, oddano nadzieje związane z nastaniem nowej epoki, po długich latach nieco przytłoczonych osobowością królowej Wiktorii. Koronacja Edwarda znacznie się opóźniła, czekano na nią przeszło półtorej roku, główną przyczyną była oczywiście wojna burska. Także zaplanowana na 26 czerwca 1902 r. uroczystość nie odbyła się, tym razem na przeszkodzie stanęła przedłużająca się rekonwalescencja władcy. Wreszcie 9 sierpnia w Westminster Abbey Edward został koronowany.

Z nowym władcą wiązano nadzieję na rozluźnienie rygorów społecznych, dominujących w czasach wiktoriańskich, liczono na epokę spokoju i zabawy. I choć wojna burska nieco potarmosiła brytyjskiego lwa a źle opłacani robotnicy żyli w dzielnicach, które nazwać by trzeba było slumsami, to funt był mocny, a edukacja i powszechne prawo wyborcze dla mężczyzn u wielu rodziły nadzieję na zmianę. Wedle niektórych, z początkiem tego panowania zapanowała pewna beztroska. Starano się żyć z przepychem i ekstrawagancko. Przyszły król lubił się bawić, grać (w tym: nie unikał hazardu: Royal Baccarat Scandal), objadać i wypalać mnóstwo cygar, no i był kobieciarzem. Wielu arystokratów starało się naśladować styl życia władcy, stąd:

"... więcej wydawali na stroje, więcej jedli, puszczali na wyścigi więcej koni, popełniali więcej zdrad, zabijali więcej ptaków, zamawiali więcej jachtów i bawili się do białego rana".

/za: V. Cowles "Edward VII & His Circle"/

Powszechnym było mniemanie, iż śmierć Wiktorii zamykała pewną epokę i oczekiwano czegoś nowego. W ósmym numerze "Anglo-Saxon Review" Frederick Greenwood (dawniej, pierwszy redaktor "Pall Mall Gazette"), w artykule z okazji koronacji napisał: "Królowa umiera i natychmiast jest tak, jakbyśmy maszerowali plecami do zamkniętej przeszłości i twarzą do przeszłości".

Jak zatem wyglądał Albion za jego panowania? Jakie zmiany zaszły w społeczeństwie?

Jak zmieniła się sztuka? Jak, z czasem, postrzegano władcę?

I dlaczego, do licha, Edward smarował masłem spodnie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epoka edwardiańska przyniosła także zniknięcie tradycyjnej, londyńskiej mgły. No dobrze, nie "zniknięcie", ale "ograniczenie występowania", choć istnieje teoria, że ostatnia, prawdziwa, londyńska mgła pojawiła się 23 grudnia 1904 r.

Za: P. Ackroyd, Londyn. Biografia, Poznań 2011, s. 461-462. Tamże, próba wyjaśnienia zaniku mgły i przywołanie rozprawy H.T. Brensteina, Tajemnicze zniknięcie mgły z edwardiańskiego Londynu.

I jeszcze znalezione wskazówki bibliograficzne:

Henry T. Bernstein, The Mysterious Disappearance of Edwardian London Fog, The London Journal 1/1975, s. 189-216;

Christine L. Corton, London Fog: The Biography, The Belknap Press of Harvard University Press 2015.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Niektórzy przypisują to działalności Coal Smoke Abatment Society i próbom zastąpienia węgla gazem, ale do częściowej neutralizacji mgły paradoksalnie mógł się przyczynić rozrost stolicy. Zakłady przemysłowe i ludzie byli teraz bardziej rozproszeni, toteż rozgrzany rdzeń dymu i mgły nie płonął już tak jasno".

Cytat za: P. Ackroyd, Londyn. Biografia, Poznań 2011, s. 461.

A przy okazji, wspomnienie o sympatycznym cyklu programów BBC (zresztą jednym z kilku) - Edwardian Farm (BBC, Wikipedia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

To w sumie zbieżne z wnioskami zaprezentowanymi przez Karen Clay i Wernera Troeskena w artykule "Did Frederick Brodie Discover the World's First Environmental Kuznets Curve? Coal Smoke and the Rise and Fall of the London Fog". Wskazywali właśnie na "rozrzedzenie", wpływ ustawy zdrowotnej (a więc pośrednio na działania Coal Smoke Abatment Society, zwiększenie wykorzystania gazu i zmiany w konstrukcjach domowych urządzeń kuchennych, które mniej dymiły.

/tekst dostępny na stronie National Bureau of Economic Research: www.papers.nber.org, Vol. "The Economics of Climate Change: Adaptations Past and Present"/

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Dirty Bertie (czyli przyszłym Edwardzie VII) w Paryżu, z humorem i szczegółami (w tym dotyczącymi konstrukcji fellatio seat) w: S. Clarke, 1000 lat wkurzania Francuzów, Warszawa 2012, s. 333-344.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stephen Clarke poświęcił jemu nawet osobną książkę pt.: "Dirty Bertie an English King Made in France". Autor postawił w niej całkiem interesującą tezę, że gdyby "stary, dobry Bertie" żył nie doszłoby do Wielkiej Wojny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.