Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Nieskuteczne "Dzwony" i "Hejnały" - o organizacjach faszystowskich

Rekomendowane odpowiedzi

O faszystowskich (a czasem i o "faszystowskich") powszechnie znanych organizacjach politycznych II RP trochę już było na forum. W skrajnej ocenie sanacja była czasem rządów faszystowskich, w bardziej oględnej, tego typu ideologię przypisywano organizacjom typu ONR "Falanga".

Tu jednak chciałbym się zająć mniej znanymi i legalnymi organizacjami, które wprost, poprzez swą nazwę i manifesty, odwoływały się do faszyzmu. Najaktywniejszy okres kiedy próbowano je utworzyć to połowa lat dwudziestych. Najsilniejsze ośrodki to: stolica i Wielkopolska (Poznań i Wolsztyn).

Bodajże pierwszym pismem był warszawski "Faszysta Polski" (nr 1. wyszedł w kwietniu 1926 r.), wokół którego skupili się: Roman T. Boguta-Starzyński, Edward G. Piotrowski, Wiktor Szczawiński czy Wacław Giżycki. Z czasem pojawiały się kolejne tytuły, różnych organizacji, jak: "Faszysta Polski" (Warszawa; od 13 maj 1926 r.), który potem wydawany był jako "Tygodnik Faszystów", "Hejnał Faszystów" (Wolsztyn; od 17 czerwca 1926 r.), "Faszysta Wielkopolski" (Poznań; od czerwca 1926 r.), "Płomienie Odrodzenia. Dzwon Faszystów Polskich" (Poznań; od 1 sierpnia 1926 r.), "Głos Faszystów" (Poznań; od września 1927 r.). Przez pewien czas tygodnik Obozu Monarchistów Polskich - "Pro Patria" nosił podtytuł: "Organ inteligencji monarchistycznej i faszystowskiej".

Spośród tego typu organizacji wspomnieć można: Stronnictwo Faszystów Polskich (powstałe w Warszawie), Organizacja Faszystów Polskich (powst. w Wolsztynie), Związek Faszystów Polskich w Poznaniu, Związek Faszystów Polskich (Poznań), który przez rok występował jako Związek Lechitów-Faszystów Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy prowadzono próby scalenia tego typu organizacji? Czym różniły się ich programy i manifesty?

Jakie jeszcze wychodziły wówczas pisma? Co, prócz pism, wydawały takie firmy jak np. poznańska Spółdzielnia Wydawnicza "Potęga"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę o polskiej megalomanii, na łamach pierwszego numeru pisma "Swastyka" (z podtytułem: Organ Polskiej Partji Narodow-Socjalistycznej)  w niepodpisanym artykule "Hitler podchwycił polską myśl" można było przeczytać:

"Hitler, twórca niemieckiego narodowego socjalizmu wystąpił ze swoją ideją dopiero w 1919 roku. Do swego 'natchnienia' zaczerpnął jednak wzorców gdzieś indziej, mianowicie... w Polsce. Otóż już przedtem, bo na krótko przed wybuchem wojny światowej powstał ruch narodowo-socjalistyczny we Lwowie, wśród młodzieży robotniczej, niezadowolonej z ukrainofilskiej polityki socjalistów i szkodliwej dla rozwoju i utrzymania polskiego stanu posiadania polityki endeckiej. Ostoją tego ruchu we Lwowie stała się czytelni T.L.S. im. Borełowskiego przy ul. Szeptyckich (...)

Niestety, podczas gdy twórcy tego ruchu pozostali w szeregach wojskowych, to równocześnie w Niemczech Hitler 'poszedł do cywila' i zaczął działać. Dowiedziawszy się o takich ideach w Polsce, powziął myśl przeszczepienia ich na grunt niemiecki, przeżarty socjalizmem międzynarodowym. Ideę polską jednak Hitler zupełnie spaczył brutalnością, niemiecką zaborczością".

/tamże, R. I, nr 1, grudzień 1933/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak umiejscowić w ówczesnej mozaice politycznej, formację Józefa Kowala Lipskiego, o nazwie: Radykalny Ruch Uzdrowienia (od 1937 r. jako: Narodowo Radykalny Ruch Uzdrowienia)? Dla mnie - faszystowska, co oczywiście nie przeszkadzało by jej lider głosił walkę z hitlerowskim i włosko-faszystowskim neopoganizmem., czy zdecydowanie przeciwstawiał się nienawiści rasowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.