Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Odeszli

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Temat skłania do refleksji. Rok po roku coraz mniej -Tych co walczyli i byli świadectwem owego poświęcenia.

Cześć Jej Pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Chciałem z nim porozmawiać. Odkładałem to. Raz, drugi, trzeci. Kiedy jakieś półtora miesiąca temu zobaczyłem go, znowu zrezygnowałem. Nie teraz, nie mam czasu, a i on pewnie zajęty. Jak się zrobi cieplej, to wtedy. I jest cieplej. Ale jego już nie ma. Panie Władysławie, tak się nie robi. Tak czy inaczej wypadałoby się jakoś pożegnać... Żeby jednak nie brnąć w bieńczykowe "człowiek, przecinek, bohater", niech będzie: dzięki Panie Władysławie za tę pasję wylewającą się z każdej kolejnej książki, a dzięki której jestem tam gdzie jestem.

I jednego tylko nie daruję. Tego, że nigdy nie opowie mi Pan niczego o Tadeuszu. Bo z tym doktoratem, to jednak parę słów wyjaśnienia by się należało...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

We wtorek 15 grudnia w Warszawie w wieku 95 lat zmarł ppłk Antoni Bieniaszewski "Antek", w czasie wojny żołnierz Tajnej Organizacji Wojskowej i Kedywu OW AK (w grupie "małego sabotażu" dowodzonej przez jego kuzyna, Edwarda Paszkowskiego "Wiktora"), w Powstaniu Warszawskim dowódca III plutonu 8. kompanii batalionu "Kiliński". Po kapitulacji jeniec (nr 298382) Stalagu XI A Altengrabow, Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C Lübeck.

Za dwa dni skończyłby 96 lat.

Cześć Jego Pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W dniu 13 stycznia 2016 r. w Londynie w wieku 86 lat zmarł Jan Ciechanowski, w konspiracji od kwietnia 1943 r., żołnierz zgrupowania "Siekiera" oraz batalionu "Miłosz", po upadku Powstania Warszawskiego w niewoli. Historyk, autor wielu prac poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.

Cześć Jego Pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

We wtorek 26 stycznia 2016 r. w Warszawie, w wieku 92 lat, zmarł Jerzy Tomaszewski. W Powstaniu Warszawskim, jako fotoreporter, dokumentował walki na Woli, Powiślu i w Śródmieściu.

Cześć Jego Pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

We wtorek 26 stycznia w Kanadzie w wieku 97 lat zmarł Stanisław Milczyński. W konspiracji już od października 1939 r. W Powstaniu Warszawskim dowódca kompanii "Krawiec" batalionu "Oaza", oraz żołnierz batalionu "Zaremba"-"Piorun". Po wojnie pozostał za granicą. Najpierw we Włoszech i w Wielkiej Brytanii, a od 1953 r. już na stałe w Kanadzie.

W niedzielę 31 stycznia w wieku 95 lat zmarł Bogdan Celiński. W konspiracji od 1941 r. Pod koniec 1942 r. wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestnik m.in. akcji "Sieczychy". W Powstaniu Warszawskim żołnierz plutonu "Alek" kompanii "Rudy" batalionu AK "Zośka". Ranny 23 września, przeszedł na Pragę po wysadzonym moście Poniatowskiego. Aresztowany w 1949 r., w więzieniach siedział do 1956 r. (pierwotnie skazany na 15 lat). Mąż Anny Borkiewicz-Celińskiej, autorki monografii "Zośki", córki Adama Borkiewicza, autora jednej z najważniejszych prac poświęconych wojskowej stronie Powstania. Sam przez długie lata zajmował się działalnością w stowarzyszeniach kombatanckich.

Cześć Ich Pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

5 lutego zmarła Maria Zofia Stypułkowska-Chojecka "Kama" - łączniczka batalionu "Parasol” Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego i zamachu na "kata Warszawy" Franza Kutscherę (+40 l.). Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" miała 89 lat.Aktywnie uczestniczyła w życiu Środowiska Żołnierzy Batalionu "Parasol", w którym była przewodniczącą Komisji Historycznej i Współpracy z Młodzieżą. Była członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK, ponadto działała w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów, w którym była Przewodniczącą Rady Naczelnej, była równocześnie członkiem Związku Powstańców Warszawskich.Odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem "Za Udział w Wojnie Obronnej 1939”, Medalem "Pro Memoria", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć Jej pamięci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

4 kwietnia 2016 r. zmarła dr Elżbieta Dziębowska ,,Dewajtis”. Dr Dziębowska urodziła się 16 kwietnia 1929 r. w Warszawie. Była łączniczką w batalionie „Parasol”. Wzięła udział w akcji zamachu na gestapowca Ernsta Weffelsa i likwidacji Franza Kutschery, dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski). Walczyła w Powstaniu Warszawskim.Była odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Po wojnie ukończyła liceum, a następnie muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1954-1970 związana była najpierw jako asystent, później adiunkt z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, potem od 1970 do 1989 r. z Katedrą Historii i Teorii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1973-1983 wykładała również w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dziełem jej życia była jednak pionierska w światowym piśmiennictwie muzycznym Encyklopedia Muzyczna PWM (Część biograficzna). Blisko 40 lat była redaktorem naczelnym tej wyjątkowej pozycji. Do końca 2012 r. zredagowała 12 tomów. W 2010 r. odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu Jej wybitnych zasług dla polskiego środowiska muzycznego.

Edytowane przez wolsztyniak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Odeszła Danuta Szaflarska.

Ja wiem, że śmierć to smutne zdarzenie. Jednak każdemu z nas mogę życzyć 102 lata wspaniałego ciekawego życia, życia które sprawiło, że ci którzy pozostali potrafią mówić o niej tylko dobre i bardzo dobre rzeczy.

 

http://film.wp.pl/nie-zyje-danuta-szaflarska-6092884201480833a

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Właśnie przeczytałem, że zmarła Alina Janowska.

W czasie powstania łączniczka  batalionu "Kiliński".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.03.2018  w wieku 98 lat zmarła por. Ewa Jeglińska z d. Oksza - Orzechowska ,,Ewa 319", łączniczka kanałowa komp. O-2, batalionu ,,Olza" pułku ,,Baszta". Działaczka opozycyjna, współzałożycielka Muzeum Teatralnego w Warszawie.

Cześć jej pamięci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.